Average rating
Jak pracować mądrze, a nie ciężko? Jak sprawić by praca była przyjemnością?
Dzięki książce “To proste. Bez wysiłku rób to co ważne” uświadomisz sobie, że dobrze wykonana praca nie musi być ciężka. Greg McKeown pokazuje sposoby na zwolnienie tempa, skupienie się na zdrowiu odpoczynku, czy relacjach z bliskimi przy zachowaniu dobrej jakości pracy. Nauczysz się, jak wyznaczyć adekwatne tempo i ułatwiać powierzone ci zadania, a także jak zapobiec frustracji i ograniczyć stres związany z podejmowaniem trudnych decyzji.
STAN BEZ WYSIŁKU
Doświadczasz go, gdy jesteś wypoczęty i nie zaprzątasz sobie głowy zmartwieniami. Kiedy znajdujesz się w stanie bez wysiłku, możesz skupić się na wszystkim co istotne, bo w pełni utrzymujesz skupienie i nic cię nie rozprasza w drodze do celu.
Odwróć: Zamiast zadawać sobie pytanie: “Dlaczego to jest takie trudne?” pomyśl: “A co jeśli to mogłoby być proste?”. Pomyśl w jaki sposób utrudniasz sobie pracę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, i jak możesz temu zapobiec.
Ciesz się: Pozbądź się myślenia, że praca musi być nieprzyjemną koniecznością. Staraj się odnaleźć przyjemność w małych rzeczach. Zamiast kierować się myśleniem: “Najpierw praca, później przyjemności”, zastanów się, jak możesz połączyć te dwie rzeczy ze sobą. Skup się na tym, co masz, a nie na tym, czego ci brakuje. Zapisuj listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Możesz to robić w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie lub po prostu na kartce papieru, albo nawet w telefonie.
Zrezygnuj i odpocznij: Kiedy czujesz się zmęczony – odpocznij. Zrób sobie drzemkę albo spędź czas robiąc coś, co kochasz. Nie zmuszaj się do wysiłku kiedy nie masz na niego siły.
Kiedy musisz poświęcić dużo czasu na jedno zadanie, rozbij je na kilka sesji po maksymalnie półtorej godziny.
Zanim przystąpisz do pracy, posprzątaj swoje stanowisko. Czyste biurko pomoże zachować ci czystość umysłu. Bałagan nie będzie cię rozpraszać, co przyczyni się do szybszego wykonania zadania.
DZIAŁANIE BEZ WYSIŁKU
Podejmując działanie bez wysiłku, osiągasz większe rezultaty bez większego starania się. Dzięki działaniom bez wysiłku nauczysz się, jak ułatwić sobie wykonywanie pracy.
Zdefiniuj jasno i wyraźnie, co należy wykonać. Najlepiej spisać sobie kolejne czynności, ważne jednak, żeby były osiągalne. Przykładowo:
“Dzisiaj przeczytam całą książkę” → “Dzisiaj przeczytam rozdział 1, 2 i 3”.
Jednocześnie każde z zapisanych działań powinno znacząco wpływać na osiągnięcie końcowego celu. Aby dowiedzieć się, co powinno znaleźć się na liście, możesz odpowiedzieć na pytania:
- Czy jeśli zrobię wszystko, co jest na tej liście, poczuję się usatysfakcjonowany?
- Czy jest jeszcze jakieś zadanie, które będzie mnie dręczyć, jeśli nie zostanie dziś wykonane?
Zacznij pracę od najbardziej oczywistego zadania, takiego, które w krótkim czasie przyniesie duże efekty.
Uprość: Zastanów się, czy jakaś część twojego planu nie jest zbędna. Jeśli tak, po prostu jej nie wykonuj.
Osiągnij postęp: Pozbądź się perfekcjonizmu i nie bój się zmienić całkowicie pierwszego szkicu projektu. To nomalne, że końcowa wersja projektu znacznie odbiega od pierwszej. Jeśli będziesz wymagał od siebie zbyt wiele już od początku, zdemotywujesz się do dalszej pracy. Ponadto, zamiast obwiniać się za popełnione błędy, doceń to, że w przyszłości będziesz wiedział, jak ich uniknąć.
Utrzymaj tempo: Ustal przedział czasowy: ile czasu w danym dniu/tygodniu/miesiącu minimalnie poświęcisz na swój projekt, a ile maksymalnie. Trzymaj się tych wyznaczników. Ponadto zrozum, że większy postęp nie zawsze równa się większej ilości poświęconego czasu, a także uświadom sobie, że możesz wykonać każdą czynność, ale nie wszystkie naraz.
WYNIKI BEZ WYSIŁKU
Wyniki możemy podzielić na dwie grupy: liniowe i rezydualne. Wynik liniowy osiągamy, gdy otrzymujemy jednorazową korzyść, a wyniki rezydualne wtedy, gdy poprzez jednorazowe podjęcie wysiłku czerpiemy nieskończone korzyści – nawet gdy mamy dzień wolny, odpoczywamy czy śpimy. Powinieneś dążyć do uzyskania jak najwięcej wysiłków rezydualnych.
Ucz się: Musisz najpierw zrozumieć podstawy, aby przejść do detali. Nie mając solidnych podstaw wiedzy, nie zrozumiesz bardziej skomplikowanych konceptów. Dlatego warto jest najpierw nadrobić wszelkie zaległości, a dopiero później przejść do nowego materiału.
Warto także skupić się na nauce niepowszechnie spotykanych rzeczy. Na przykład wybranie nauki greckiego czy tureckiego zamiast niemieckiego lub francuskiego. Kiedy zapracujesz na reputację osoby, która wie coś, czego nikt inny nie wie, szybko zdobywasz nowe zlecenia, bo nie masz zbyt wielkiej konkurencji. Uzyskanie takiej wiedzy zajmuje więcej czasu, wymaga poświęcenia i ciężkiej pracy, ale w perspektywie lat jest opłacalne.
Kiedy już zdobędziesz odpowiednią wiedzę, podziel się nią z innymi. Nauczanie to świetny sposób na osiąganie jeszcze lepszych rezultatów.
Zautomatyzuj czynności najbardziej, jak to możliwe. Ogranicz potrzebę podejmowania decyzji do minimum. Pamiętaj, że to od ciebie zależy czy pójdziesz trudniejszą, czy łatwiejszą ścieżką.
Zaufaj: Zatrudnij osoby, które darzysz zaufaniem, uczciwe, inteligentne i podejmujące inicjatywę. Jasno określaj zasady, obowiązki, zasoby oraz wynagrodzenia. Kiedy współpracujesz z osobami godnymi zaufania, nie marnujesz czasu na aktywne zarządzanie ich pracą. Kiedy pojawiają się jakieś problemy, możesz otwarcie porozmawiać ze swoimi współpracownikami, w szybki sposób rozwiązując wszystkie komplikacje. Już samo zatrudnienie odpowiednich pracowników znacząco wpływa na osiąganie wyników bez wysiłku.
Zapobiegaj: Rozwiązuj problemy zanim na dobre się zaczną. Innymi słowy – podejmuj działania prewencyjne. “Mierz dwa razy, tnij raz”.
Zadaj sobie pytania:
- Jaka rzecz nieustannie mnie irytuje?
- Jaki ponoszę koszt zarządzania tym na przestrzeni ostatnich lat?
- Co mogę zrobić teraz, w ciągu kilku minut, aby pójść w kierunku rozwiązania tego problemu?
Ważne cytaty:
“Osiąganie świetnych wyników jest dobre. Osiąganie świetnych wyników bez wysiłku jest jeszcze lepsze. Najlepsze jest osiąganie świetnych wyników bez wysiłku w powtarzalny sposób”.
“Tymczasem istotna praca może być przyjemna, jeśli tylko odłożymy na bok purytańskie przekonanie, że wszystko, co warto robić, musi wiązać się z katorżniczym wysiłkiem”.
“Kiedy skupiasz się na tym, czego ci brakuje, tracisz to, co masz. Skupiasz się na tym, co masz, dostajesz to, czego ci brakuje”.
“Kiedy wyeliminujesz złożoność, nawet najmniejszy wysiłek może popchnąć ważną sprawę do przodu”.
Może Cię zainteresować:
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: