Average rating
„Mamy do powiedzenia coś nowego na temat budowania, prowadzenia i rozbudowywania (lub nie rozbudowywania) firmy”
– oznajmiają autorzy książki „Rework” już we wstępie. I rzeczywiście, nie da się zaprzeczyć. Mówią coś, co nie każdy miałby odwagę powiedzieć wbrew powszechnie obowiązującym mądrością biznesowym.
Mówią także KONKRETNIE, bez owijania w bawełnę i zbędnych środków stylistycznych, tak, że można bez problemu wypunktować główne wskazówki.
Na początek
- Wmawiają Ci, że jesteś fantastą? Że w świecie rzeczywistym Twoje pomysły na pewno się nie sprawdzą? A my Ci mówimy – nie wierz im! To ich świat, może być prawdziwy dla nich, ale Ty nie musisz w nim żyć!
- Nauka na błędach jest przeceniana, nie dąż do niej. „To sukces jest determinantem, który docenia natura”. Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli sukces mają większe szanse na kolejny. Ci, którzy zaliczyli porażkę, mają takie same szanse na sukces, jak osoby, które dopiero zaczynają. Wcale nie większe!
- Mówili Ci o ważności planowania? My Ci mówimy – ono nie jest niczym więcej niż snuciem domysłów. Określ co będziesz robił w najbliższym tygodniu, a potem improwizuj adekwatnie do bieżącej sytuacji!
- Wzrost firmy nie musi być Twoim celem, a mała skala działalności nie musi być szczeblem w rozwoju, a może być celem samym w sobie. Wzrost powoduje nowe koszty i problemy, mała skala działalności może być wystarczająca.
- Unikaj pracoholizmu. Ludzie nadmiernie poświęcający się życiu zawodowemu, nie rozumieją czym jest praca, a swoje intelektualne lenistwo próbują pokryć fizycznym wysiłkiem i czasem jego trwania.
Zaczynamy
- Jeśli chcesz oferować świetny produkt lub usługę, najpierw wymyśl coś, czego sam chciałbyś używać. Trener lekkoatletycznych biegaczy Bill Bowerman zauważył, że jego podopieczni potrzebują lżejszych butów. W swoim warsztacie wlał gumę domowej roboty do gofrownicy. Tak powstała słynna gofrowana powierzchnia butów NIKE.
- Whole Foods sprzedaje naturalne towary z ekologicznych upraw, nie rozszerza asortymentu o produkty ze sztucznymi dodatkami. Jest droga, ale ceniona. Też wyznacz swoje granice.
- Pieniądze na start z zewnątrz to ostateczność. Zanim założysz sobie pętle na szyję, pomyśl jak inaczej możesz zdobyć pieniądze. Weź pod uwagę, że potrzebujesz mniej niż Ci się wydaje. Z czego możesz zrezygnować na początek?
- Budowanie na sprzedaż to porażka. Czy wchodząc w związek uczuciowy od razu myślisz o rozstaniu? Czy na pierwszej randce sporządzasz intercyzę? Jeśli odnosisz sukces pracuj nad nim, nie masz pewności, że następna firma będzie tak samo dobra.
- Kieruj się zasadą małych zasobów. Im większe one są, tym więcej energii trzeba, aby zmienić kierunek działania. Unikaj:
- – umów długoterminowych
- – przerostu zatrudnienia
- – decyzji mających trwałe skutki
- – spotkań
- – polityki biurowej
- – długoterminowych planów
- – długoterminowych zapasów lub zasobów intelektualnych.
Rozwój
- Lepiej dobrze wcielić w życie kilka pomysłów niż wiele z byle jakim skutkiem. Pomyśl, z jakich pomysłów możesz zrezygnować. Aby Twój produkt był rewelacyjny, musisz pozbyć się rzeczy zaledwie dobrych!
- Podejmij decyzję! Nie czekaj, nie olśni Cię, niczego nie przemyślisz, nie napotkasz idealnego rozwiązania. Zdecyduj i idź dalej!
- Eliminuj problemy. Jeśli coś nie działa nie angażuj środków na rozwiązanie. Jeśli raz przełożysz terminy i zwiększysz budżet to będzie dopiero początek, nie warto. Gdy w restauracji słabo sprzedają się dania, okrój ich liczbę i skup się na udoskonalaniu kilku.
- Buduj biznes wokół tego co niezmienne, czego ludzie potrzebują dzisiaj i będą potrzebowali za parę lat. Moda się zmienia, podstawowe potrzeby nie.
- Sprzedawaj produkty uboczne Twojej działalności. Nie warto wyrzucać w tartaku zrębek drewna do kosza, gdy mogą posłużyć jako wyściółka ogrodowa. Ty też na pewno masz jakieś produkty uboczne swojej działalności.
Efektywność
- Zakłócenia pracy to wróg efektywności. Szukaj przynajmniej kilku godzin pracy w odosobnieniu. Unikaj wtedy nie tylko ludzi, ale telefonów, maili, spotkań. Jeśli ktoś zakłóca Twoją pracę, tak, że wykonujesz ją dużej, albo nie wykonasz jej wcale, to nie jest to współpraca tylko przeszkadzanie!
- Spotkania są toksyczne, gdyż:
- – dotyczą słów i pomysłów, a nie realnych spraw,
- – podczas ich trwania przekazuje się bardzo mało informacji,
- – dyskusje uczestników zbaczają z zaplanowanego tematu,
- – trzeba się do nich solidnie przygotować, a to marnuje czas,
- – spotkania lubią się mnożyć.
- Im dłużej coś robisz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że skończysz. Zapytaj się, co możemy zrobić w ciągu dwóch tygodni, a potem to zróbcie! Nikt nie planuje menu na rok, w firmie też jest to pozbawione sensu.
- Nie zgrywaj bohatera. Rezygnuj, kiedy nie opłaca się dłużej działać!
- Wyśpij się dobrze!
Konkurencja
- Nie naśladuj. Kopiować można tylko efekt finalny, rozumienie rodzi się w trakcie działania,
- Nie pozwalaj naśladować siebie! Unikniesz tego, gdy przeniesiesz swój sposób myślenia na produkt. Odciśnij na nim swoje linie papilarne – w sposobie sprzedaży, udzielanego posprzedażowego wsparcia, przedstawiania oferty, dostawy do klienta, wszędzie, gdzie to możliwe.
- Kłóć się! Jeśli Twoi rywale są do niczego – skrytykuj ich – jawnie i odważnie. Producent samochodów Audi nie krępował się przedstawiać kierowców jeżdżących BMW używających lusterka do poprawiania fryzury, gdy tymczasem właściciele Audi sprawdzali w lusterku co się dzieje na drodze za samochodem. Nie bój się ironii.
- Rób mniej niż konkurencja. „Wyścig zbrojeń” nigdy tak naprawdę nigdy się nie skończy, prześcigając się w wielkości nakładów poniesionych na walkę z konkurencją, szybko spostrzeżesz, że na stałe przyjmujesz pozycję ofiary.
- Nie zwracaj zbyt dużej uwagi na konkurencję, w ten sposób zamiast być biznesowym wizjonerem, zaledwie reagujesz na co, co się dzieje. Skup się na swoim biznesie.
Promocja
- Ciesz się anonimowością, dopóki możesz! Kiedy znajdziesz się na świeczniku, zabraknie Ci pierwszych dni, gdy mogłeś jako nieznana firma podejmować ryzyko bez obawy, że się skompromitujesz.
- Naśladuj szefów kuchni, którzy dzielą się całą swoją wiedzą. Nie strzeż tajemnicy przedsiębiorstwa jak sekretu Świętego Grala. Przepis kuchenny łatwiej podrobić niż przepis na biznes, a mimo to inni ryzykują. Dzieląc się wiedzą, zyskasz szacunek i uwagę klientów.
- Zabierz klientów za kulisy. Nawet, gdy Tobie wydaje się nieciekawe to co robisz, gdy pozwolisz to zobaczyć, staniesz się im bliższy i zmienią się Wasze relacje.
- Ucz się od dilerów narkotykowych! Oni wiedzą, że ich produkt jest „dobry”, dlatego rozdają próbkę za darmo.
- Marketing to nie dział firmy. To codzienna praca każdego jej członka – sposób odbierania telefonu, wysyłanie e- maili, faktury, wszystkie informacje zamieszczone na stronie internetowej, w sklepie detalicznym to kasa, a w restauracji każdy deser podawany po obiedzie.
Zatrudnienie
- Życiorysy są niepoważne. Mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Skup się na listach motywacyjnych. Zaufaj swojemu instynktowi.
- Zapomnij o formalnej edukacji. Popatrz, chociażby na to, jak szkoły uczą pisać:
- – im dłuższy dokument, tym ważniejszy,
- – drętwy, formalny język jest lepszy niż potoczny,
- – wyszukane słownictwo, brzmi imponująco,
- – itd.
Przyznaj sam, że trzeba się oduczać niektórych zasad uczonych w szkole. Nie ograniczaj się w zatrudnianiu do ludzi kończących dobre szkoły.
- Każdy pracuje. Unikaj pracowników delegujących zadania, tych co uwielbiają mówić wszystkim wokół, co mają robić.
- Zatrudniaj „samoobsługowych” menedżerów, którzy wyznaczają sobie cele i dążą do ich realizacji.
- Zatrudniaj na próbę.
Przejmij kontrolę nad szkodami
- Przyznaj się do błędów. Jeśli w dwóch firmach dojdzie do wycieku ropy naftowej, jedna z nich może być postrzegana jako zupełny ignorant ekologiczny, a druga, jako firma, która sprząta po katastrofie. Od Twojej postawy zależy, jak będą postrzegane błędy Twojej firmy.
- Naucz się przepraszać z pełną odpowiedzialnością, w taki sposób, by druga strona odczuła Twoją szczerość. Nie manipuluj przeprosinami.
- Na zaistniałe szkody reaguj szybko!
- Rzuć wszystkich na pierwszą linię. Nie odcinaj ludzi działających na zapleczu od informacji zwrotnych. Nie bawcie się w głuchy telefon, gdy informacje przebywają bardzo długą drogę, na pewno będą przeinaczone. Niech każdy ma kontakt z klientami.
- Jeśli uznasz, że zmiany są konieczne, nie ulegaj narzekaniom klientów, które mogą się wtedy pojawić. „Ludzie są niewolnikami własnych przyzwyczajeń”, ale Ty nie musisz się cofać i rezygnować z obranego kursy z powodu narzekań innych.
Twórz kulturę firmy
- Nie traktuj ludzi jak dzieci, oni nie mają 13 lat! No chyba, że chcesz, by właśnie tak się zachowywali…
- Posyłaj ludzi o 17 do domu. Gdy pracownicy wiedzą, że coś mają jeszcze do zrobienia w domu, lub do załatwienia na mieście, poważniej podchodzą do obowiązków i są bardziej zmotywowani.
- „Nie zostawiaj blizn po pierwszym skaleczeniu!” Nie trzeba tworzyć regulaminu po każdej niecodziennej sytuacji, wystarczy zwrócić uwagę właściwej osobie, by np. nie przychodziła do pracy w krótkich spodenkach. Nie twórz biurokracji.
- Bądź sobą. Zwłaszcza w niewielkiej firmie nie ma potrzeby zakładać masek w zachowaniu czy sposobie mówienia, nie staniesz się przez to bardziej profesjonalny!
- Określenie „Jak najszybciej” zostaw na najbardziej palące sytuacje, nie nadużywaj go, bo straci swoje znaczenie!
Nie ignoruj natchnienia. To zjawisko czasowe, gdy przyjdzie – poddaj mu się i zabierz do roboty!
Najważniejsze cytaty:
„Jeśli ktoś Ci przerywa pracę, nie można tego nazwać współpracą, tylko przeszkadzaniem.”
„Pamiętaj, że mody przemijają. Jeżeli koncentrujesz się na trwałych cechach produktu, Twoje wyroby nigdy nie wyjdą z mody.”
„Analiza każdego nowego pomysłu konkurencji zmniejsza szansę na to, że samemu uda Ci się wymyślić coś świeżego. Zamiast zostać biznesowym wizjonerem, zaledwie reagujesz na to, co się wokół Ciebie dzieje. W gruncie rzeczy oferujesz produkty konkurencji jako swoje, tylko w innej kolorystyce.”
„Poświęć więc kilka propozycji dla dobra sprawy. Ukróć własne ambicje o połowę, ponieważ lepiej jest mieć niewiele rzeczy dobrej jakości niż pełno rzeczy, które są do niczego.”
Może Cię zainteresować:
https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/the-hard-thing-about-hard-things/
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: