Book Details

 • Home
 • Wiesz, możesz – działaj!
Wiesz, możesz - działaj!

Wiesz, możesz – działaj!

Ken Blanchard

Average rating

Zalew informacji, stosowanie negatywnego filtra i brak kontynuacji to kilka z największych problemów stających na drodze do efektywnego zrozumienia nowo poznanego materiału i wprowadzenia zmian w życie.

Dzięki książce “Wiesz, możesz – działaj” dowiesz się, jak postępować, by uczyć się mniej, a lepiej.

 

POWÓD PIERWSZY – ZALEW INFORMACJI

Większość ludzi czyta książkę jednokrotnie albo bierze udział w jednym wykładzie i po zakończeniu tej czynności nie powtarza nowo poznanych informacji. Jednokrotne zapoznanie się z materiałem nie wystarczy, żeby coś zapamiętać, bo nie jesteśmy w stanie utrwalić sobie zdobytej wiedzy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dogłębne przestudiowanie jednej książki niż przeczytanie pięciu zaledwie raz. Powinieneś także częściej przyswajać mniejsze ilości informacji niż rzadziej większe ilości. Nie zapominaj też o podkreślaniu fragmenów i robieniu notatek – na pewno ułatwią ci późniejsze powtarzanie.

Pamiętaj też, aby zawsze zastanowić się: “Jak mogę wykorzystać tę wiedzę?”, “Jakie korzyści może mi przynieść ta wiedza?”, kiedy tylko znajdujesz nową informację lub pomysł. W ten sposób nie skupisz się na nauce czegoś, czego nigdy później nie wykorzystasz.

 

POWÓD DRUGI – NEGATYWNY FILTR 

Często już od dzieciństwa przyjmujemy negatywną postawę w stosunku do samych siebie. Jeśli niewystarczająco często słyszymy pochwały, zaczynamy wątpić w siebie i w to, co nas otacza. Konsekwencją tego mogą być różne mechanizmy obronne, w tym negatywny filtr, który powstaje w naszych umysłach. Jak możesz mu się przeciwstawić?

 

 • Przed przystąpieniem do nauki nastaw się pozytywnie; podejdź do tematu bez uprzedzeń i pochopnych wniosków.
 • Bądź otwarty na zmiany w sposobie myślenia.
 • Oczekuj tylko pozytywnych efektów, pomyśl, że nauka będzie ekscytująca i przyjemna.
 • Nie zapominaj o robieniu notatek.
 • Zastanów się, jak możesz wykorzystać nowo zdobytą wiedzę w przyszłości.

 

Od odrzucenia do przyswojenia

 1. Kiedy pierwszy raz spotykasz się z jakimś pomysłem, zapewne najpierw twierdzisz: to mi się nie uda. 
 2. Następnie sprzeciwiasz się temu pomysłowi, twierdząc, że kłóci się z twoimi wcześniejszymi przekonaniami. 
 3. Dopiero za trzecim razem częściowo go akceptujesz, jednak możesz mieć obiekcje co do jego zastosowania.
 4. Przy czwartym kontakcie akceptujesz go już w pełni.
 5. Kolejnym krokiem jest częściowe przyswojenie, na tym etapie wykorzystujesz go od czasu do czasu.
 6. Ostatnim etapem jest pełne przyswojenie. Nie tylko wykorzystujesz ten pomysł w swoim codziennym życiu, ale także dzielisz się nim z innymi.

 

Czasem może się zdarzyć, że pominiesz niektóre z tych etapów – to też w porządku. Im bardziej pozytywnie zaczniesz myśleć, tym większa szansa, że przejdziesz przez te etapy automatycznie, nawet nie zauważając części z nich. Ważne, żeby dążyć do tego ostatniego, ponieważ wtedy uzyskujesz najwięcej korzyści z posiadanej wiedzy.

 

Korzyści wynikające z pozytywnego myślenia

Pozytywne myślenie nie tylko sprawi, że łatwiej przyswoisz nową wiedzę, ale także zyskasz w oczach innych.

 

POWÓD TRZECI – BRAK KONTYNUACJI

Wiele ludzi uczy się czegoś nowego, a następnie wraca do starych nawyków. Powód? Nie tworzą planu kontynuacji. Idealny plan składa się z trzech elementów: dyscypliny, wsparcia i poczucia odpowiedzialności. Jeśli będziesz postępować zgodnie z nim, efekty twojej nauki na pewno będą znacznie lepsze.

 

Wsparcie

Aby wspierać innych w osiągnięciu ich celów, trzeba skupić się na pozytywach i chwalić każdy postęp. Dawanie pochwał, kiedy pracownik zrobi coś dobrze znacznie skuteczniej wpływa na jego motywację, niż gdy chwalimy go dopiero po idealnie wykonanej pracy. W ten sposób także szybciej zacznie radzić sobie samodzielnie z przydzielonymi zadaniami.

 

Warto też zastosować podjąć następujące kroki: 

 • wyjaśnij mi; 
 • pokaż mi; 
 • pozwól mi działać; 
 • obserwuj mnie; 
 • pochwal moje postępy i / lub skoryguj moje działania.

 

To świetny sposób na przyspieszenie procesu nauki i sprawienie, że wykorzystany czas nie będzie stracony. 

 

Dyscyplina i poczucie odpowiedzialności

Dobrym sposobem na wprowadzenie dyscypliny i poczucia odpowiedzialności w miejscu pracy są regularne spotkania z menedżerem. W ten sposób pracownicy mogą omówić ważne zagadnienia, gdy tylko tego potrzebują, a nie dopiero podczas rocznej rozmowy ewaluacyjnej.

WAŻNE CYTATY

“Aby dokonać zmiany zachowania i uzyskać wymierne efekty, potrzeba dyscypliny, wsparcia oraz odpowiedzialności. Tylko dzięki połączeniu tych trzech elementów można stworzyć dobry plan kontynuacji”. 

“Ludzie odnoszący sukcesy pragną się uczyć i mają plan nauki”. 

“(…) zamykanie luki między wiedzą a działaniem nie zna granic – może mieć wpływ na wszystkie aspekty życia”. 

“Luka między wiedzą a działaniem jest prawdopodobnie większa niż luka między niewiedzą a wiedzą”. 

 

Może Cię zainteresować:

Lepiej i szybciej

Mindset

Rework

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: