Book Details

  • Home
  • Realizacja genialnych pomysłów
Realizacja genialnych pomysłów

Realizacja genialnych pomysłów

Scott Belsky

Average rating

Jak wprowadzać pomysły w życie?

 

Jak myślisz, kto jest skuteczniejszy? Ktoś kto ma sto genialnych pomysłów na rok, ale nie umie ich wdrożyć, czy ktoś kto ma jeden średni pomysł rocznie, ale jako tako umie zorganizować jego wdrożenie? No właśnie…

Artykuł napisany na podstawie książki „Realizacja genialnych pomysłów” Scott’a Belsky’ego.

Nie bez powodu użyłem zwrotu zorganizować wdrożenie, bo to jedną z ważniejszych rzeczy jakie musisz sobie uzmysłowić jest fakt, że to nie Twoje pomysły są kluczowe, ale Twoje podejście do ich organizacji.

Organizacja jest więc odpowiedzialna za sukces w realizacji pomysłów – jak to czytasz to wydaje się to oczywiste. Ale wynika z tego ni mniej, ni więcej, że jest ona tak samo ważna jak same pomysły (jeżeli chodzi o efekt). Dalej wnioskując, wychodzi, że osoba bardzo przeciętnie kreatywna, ale mająca dobre zdolności organizacyjne osiągnie więcej niż niezorganizowany kreatywny geniusz.

 

Pułapka depresji projektu

Rozpocząć należy od uzmysłowienia sobie, że wszystko w życiu jest projektem, a później zastosować takie właśnie podejście do wdrażania pomysłów. Pozwoli to na ominięcie pułapki „depresji projektu”, która pojawia się po pierwszej fazie rozpoczęcia pracy nad jego wdrożeniem. Kiedy opadają emocje i poziom energii, a nie widzimy jeszcze na horyzoncie pierwszego kamienia milowego naszego projektu. Najbardziej kuszącym wtedy działaniem wydaję się zajęcie się kolejnym pomysłem i tak właśnie się dzieje u większości z nas. Zanim jeszcze dobrze zmierzymy się z wyzwaniami jakie stawia przed nami nasz doskonały (jeszcze tydzień temu) pomysł, uciekamy aby być na „haju” nowego. Prościej być wiecznie odurzonym marzeniami o kolejnych wspaniałych projektach zamiast stanąć przed odpowiedzialnością wybory jednego z nich i mozolnie wdrażać go w życie, prawda?

 

Urzeczywistnianie pomysłów = pomysł + organizacja i realizacja + siły społeczne + zdolności przywódcze

Pomysł – zakładam, że to już masz.

Organizacja i realizacja – to właśnie ten etap pozwala ruszyć z kopyta i „pociągnąć” pomysł ku realizacji. W dzisiejszym świecie dużą umiejętnością jest właściwe rozporządzanie swoją energią. Praca nad tym oraz podejście projektowe (harmonogram, cele, weryfikacja postępów, feedback itd.) to klucz do sukcesu.

Siły społeczne – to łatwo dostępne zasoby, których nie doceniamy. Dobre pomysły nie mogą się urzeczywistnić w odosobnieniu (chyba, że są to pomysły dotyczące tylko Ciebie i nikt inny nie ma mieć z nich pożytku – ale wtedy nie są to dobre pomysły). Nie bój się dzielić pomysłami (nikt Ci ich nie ukradnie – to mit propagowany przez ludzi, którzy nie zrealizowali żadnego dobrego pomysłu). Szukaj osób, które uwierzą w Twój pomysł i staną się jego orędownikami. Korzystaj z tej darmowej dźwigni, która pozwala skalować projekty.

Zdolności przywódcze – jesteś menadżerem swojego pomysłu a Project Manager musi mieć zdolności przywódcze. Musisz umieć poprowadzić ludzi, spowodować, żeby uwierzyli w Twoją idee. Musisz także umieć znosić i wykorzystywać na swoją korzyść niepewność oraz wątpliwości.

 

Nie bój się porażek

Ludzie osiągający swoje cele też czasami ponoszą porażki. Jest tak dlatego, że ich cel może okazać się pomyłką, złą decyzją, po prostu złym pomysłem. Różnica pomiędzy nimi a ludźmi, którzy ponoszą porażki, bo nie realizują celów jest taka, że ci pierwsi zdobywają bezcenne doświadczenia.

 

Narzucaj sam sobie terminy i konsekwentnie się z nich rozliczaj

Jeśli przewodzisz zespołowi, masz swoich ludzi, to oczywistym jest dla Ciebie, że narzucasz im terminy realizacji zleconych zadań, prawda? To musi działać dokładnie tak samo w sytuacji w której jesteś jedynym członkiem swojego zespołu wdrożeniowego.

 

Szukaj wsparcia w innych, pozyskuj fanów Twojej idei, stwórz swój zespół

Samemu po prostu nie dasz rady, potrzebujesz zespołu. Masz szanse na jego stworzenie tylko wtedy, kiedy będziesz się dzielił swoim pomysłem, nie bój się tego. W ten sposób możesz pozyskać potencjalnych wspólników, pracowników, podwykonawców i osoby wspierające Cię czasami całkowicie za darmo. Stanie się to tylko wtedy, kiedy będziesz dzielił się swoją ideą i będziesz w tym autentyczny.

Dobrym pomysłem jest osadzenie pomysłu w swoich zainteresowaniach (tak to się naturalnie najczęściej odbywa), a tym samym pokazanie szczerej, autentycznej fascynacji danym projektem. Ludzi przyciąga prawdziwość, szczerość i Twoja fascynacja tym, w co wierzysz. No i nie muszę dodawać, że motorem Twojego pomysłu nie może być jedynie chęć wzbogacenia się, prawda?

Ale musisz tu uważać, bo pomysły zbyt zakorzenione w Tobie, mogą wydać się innym nie do końca zrozumiałe. Zadaj sobie pytanie, czy zwykły człowiek widzi w tym wartość, czy będzie miał korzyść jeśli zrealizuje swój pomysł? Czy nie próbujesz realizować prywatnej utopii?

 

Deleguj zadania tak szybko jak to będzie możliwe

Jako kierownik swojego pomysłu, musisz się skupić tylko na tym, co możesz zrobić tylko Ty, na rzeczach, których NIE DA się delegować. Całą resztę zlecaj, pozwoli Ci to na myślenie o rzeczach tak ważnych jak sposób na skalowanie pomysłu. Poza tym, żaden projekt nie przeżyje dzięki energii jednej osoby. Musisz na różne sposoby (oddanie części udziałów, stanowisk, części splendoru w momencie sukcesu itp.) spowodować, żeby inni ludzie zasypiali z Twoją ideą w głowie. Oni mają tak samo jak Ty chcieć wprowadzić go w życie. To musi być żywotny interes więcej niż jednej osoby.

 

Zarządzaj pomysłem jak przywódca

Pomysły mają szansę na realizacje tylko jeśli będziesz nimi zarządzał. Zarządzał jak prawdziwy przywódca. To ma związek z tym co napisałem wyżej, musisz doprowadzić do sytuacji w której będziesz niekwestionowanym liderem projektu, ale jednocześnie w której Twój sukces będzie sukcesem zaangażowanych w projekt osób. Bierzesz całą odpowiedzialność na siebie, ale w przypadku sukcesu wypychasz innych na pierwszą linie – tak działają prawdziwi liderzy.

 

Kieruj sam sobą

Najbardziej niesubordynowanym członkiem Twojego zespołu będziesz Ty sam. To wykracza poza tematykę tej książki, ale zarządzanie samym sobą jest kluczowe w realizowaniu celów, a Twoim celem jest wdrożenie pomysłu w rzeczywistość. Pamiętaj, że najbardziej liczy się Twoja konsekwencja w utrzymywania i posuwaniu pomysłów do przodu metr po metrze, bez względu na to, co inni uważają lub mówią. Prędzej czy później, to właśnie ta cecha spowoduje, że zyskasz ludzi przychylnych Twojemu pomysłowi.

Nie możesz liczyć na to, że inni wesprą Cię i uwierzą w Twój pomysł, jeżeli sam w niego nie wierzysz. To nie ta kolejność, to nie inni mają Ci udowodnić, że pomysł jest wart realizacji, to Ty masz udowodnić to innym.

 

Jesteś to światu winien

Jeżeli masz naprawdę rewolucyjny pomysł i nie jest on motywowany tym, że chcesz sobie w efekcie jego realizacji kupić nowy dom, to masz też misję. Misję, jakiej realizacja jest Twoją odpowiedzialnością, nie żyjesz tylko dla siebie – jesteś to winien światu.

 

Najważniejsze cytaty:

„Kluczową sprawą jest świadomość tego, że wszystko w życiu jest projektem i każdy projekt musi zostać podzielony na działania, odniesienia oraz kwestie na potem. To takie proste”.

„Okazuję się, że ograniczenia – ostateczne terminy, budżet lub wysoce uszczegółowione briefy kreatywne – pomagają nam zarządzać naszą energią i realizować pomysły”.

„Problem zawiera rozwiązanie”.

„… musisz rozpoznać ograniczenia, a następnie uporać się z nimi. Jeśli nie zostaną Ci narzucone, Twoim obowiązkiem jest ich poszukanie”.

„Aby móc myśleć o tym, co będzie, musisz uwolnić się od ciągłego martwienia się tym, co już jest”.

„Proces Twórczy jest bardzo pochłaniający i związany z narcyzmem. Zakochujemy się w naszych pomysłach, jesteśmy pewni swego i jednocześnie zachowujemy się defensywnie. Zapominamy o przeznaczeniu czasu na wyrażanie (sprzedawanie) pomysłów, z trudem przyjmujemy krytykę, nasze pomysły zastygają w osamotnieniu”.

„Wśród setek odnoszących sukcesy twórców, z którymi rozmawiałem, jedną z najpowszechniej występujących cech jest pozbawiona lęku skłonność do dzielenia się pomysłami”.

„Im więcej ludzi, leżąc w łóżku, myśli o Twoim pomyśle, tym lepiej. Jednakże tylko wtedy zupełnie stracą głowę dla jakiegoś pomysłu, gdy mają poczucie, że są po części jego właścicielami”.

„Ty ponosisz za wszystko największą odpowiedzialność”.

„Koncepcja opóźniającego się zegara jest bardzo prosta: czy gdyby podano Ci dokładna datę Twojej śmierci, czy inaczej wykorzystywałbyś swój czas i energię? Nawet gdyby ten dzień miał nastąpić za siedemdziesiąt trzy lata, dwanaście dni, dwie godziny i trzydzieści sekund od teraz, czy stałbyś się bardziej świadomy upływu czasu, minuta za minutą?”

 

Może Cię zainteresować:

https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/dare-to-lead/

Nowy jednominutowy menedżer

Sztuka zwycięstwa

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: