Average rating
Gdy menedżer skupia się albo na wynikach, albo na ludziach, może osiągnąć tylko połowę sukcesu
Kluczem do osiągnięcia dobrych rezultatów jest jednoczesne skupienie się na obu. Pomóc w tym mają trzy “jednominutowe” narzędzia, opisane w książce pt. “Nowy Jednominutowy Menedżer”.
JEDNOMINUTOWE CELE
Nowy jednominutowy menedżer dba o to, by jego pracownicy znali kryteria dobrych wyników. Kiedy wymagania są znane obu stronom, mniejsze jest prawdopodobieństwo błędnie wykonanej pracy. Ważne jest, aby te cele były zwięzłe i łatwe do zrozumienia. Najlepiej każdy z nich zapisywać na jednej małej kartce papieru, tak, aby można było je odczytać w dowolnym momencie. Nie powinno to jednak zajmować więcej niż minutę, aby umożliwić pracownikom przypomnienie sobie ich celów każdego dnia. Idealny cel zajmuje nie więcej niż dwa akapity.
Jednominutowe cele krok po kroku:
- Cele ustalamy wspólnie z pracownikiem.
- Zapisujemy je na kartce łącznie z datą realizacji.
- Pracownik powinien każdego dnia wracać do swoich celów.
- Zachęcaj pracowników, żeby codziennie zastanowili się nad swoimi działaniami
JEDNOMINUTOWE POCHWAŁY
Kolejną cechą nowego jednominutowego menedżera jest zaangażowanie. Powinien on poświęcać dużo czasu pracownikom, szczególnie dopiero, gdy zaczynają pracę w danej firmie lub rozpoczynają nowy projekt. Należy “przyłapać ludzi na tym, że robią coś dobrze”, położyć nacisk na pozytywnych rezultatach. Jest to podejście zdecydowanie odmienne od większości firm, gdzie przyłapuje się ludzi wtedy, gdy zrobią coś źle, jednak łatwiej jest pracować, gdy wiemy, że idziemy w dobrym kierunku. Z tego powodu nie powinieneś dawać pracownikom informacji zwrotnych na koniec dłuższego okresu, lecz przy każdej możliwej okazji. Sprawisz, że pracownik będzie czerpał radość z pracy w twojej firmie.
Pamiętaj, nie potrzeba długich pochwał, żeby druga osoba zauważyła, że ją doceniasz, dlatego właśnie nazywamy to “jednominutowymi pochwałami”. Nawet najmniejsza pochwała wzmocni poczucie siebie w pracowniku, co z kolei pomaga w dalszej pracy.
Kiedy jednominutowe pochwały sprawdzają się najlepiej?
- Ogranicz pochwałę do kilku zdań.
- Powiedz pracownikowi co konkretnie zrobił dobrze.
- Warto wspomnieć, że sukces pracownika jest dla menedżera powodem do zadowolenia, a dla organizacji jest korzyścią.
- Pozwól pracownikowi zastanowić się przez chwilę nad osiągnięciem.
- Warto go zachęcić do dalszego wysiłku.
- Powiedz, że wierzysz w niego i wspierasz w dalszym dążeniu do dobrych rezultatów.
JEDNOMINUTOWE PRZEKIEROWANIA
Jednominutowe przekierowania są narzędziem wykorzystywanym, gdy ktoś popełni błąd. Najpierw należy upewnić się, że wymagania były znane obu stronom.
Jednominutowe przekierowanie składa się z dwóch elementów. Najpierw poinformuj, co czujesz w związku z błędem i wyjaśnij, jakie potencjalne konsekwencje dla organizacji mógł on stworzyć. Daj pracownikowi chwilę na zastanowienie się nad tą informacją. Następnie przypomnij, że błąd nie stanowi wyznacznika wartości pracownika. Upewnij go, że nadal masz do niego zaufanie, wierzysz w jego sukces i cieszysz się na dalszą współpracę. Wyrażając uznanie i szacunek do pracownika, sprawiasz, że łatwiej mu zapanować nad negatywną reakcją. Taka postawa, tak samo jak w przypadku jednominutowych pochwał, sprawia, że wzrasta pewność siebie drugiej osoby.
SKUTKI KORZYSTANIA Z ZASAD NOWEGO JEDNOMINUTOWEGO MENEDŻERA
- Ludziom dobrze się pracuje w tak zarządzanej firmie.
- Wszyscy współpracują w celu uzyskania dobrych wyników.
- Wspomaga proces szkolenia nowych, mniej doświadczonych pracowników.
- Podnosi pewność siebie pracowników, co wpływa na lepsze rezultaty ich pracy.
- Obniża prawdopodobieństwo wykonania błędów.
WAŻNE CYTATY
“(…) największy nacisk kładzie się na to, co pozytywne. Staramy się wychwytywać to, co ludzie robią dobrze, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynają pracę nad nowym zadaniem”.
‘Nie ma lepszego sposobu na wykorzystanie minuty niż zainwestowanie jej w ludzi”.
“Zamiast karać kogoś, kto się uczy, należy go odpowiednio przekierować”.
“Lepiej najpierw surowo ocenić zachowanie, a potem okazać wsparcie człowiekowi”.
Może Cię zainteresować:
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: