Average rating
„Chciałem tego, czego chcą wszyscy: być sobą, na pełny etat”.
Ten cytat Phila Knight’a świetnie pokazuje czego wszyscy potrzebujemy – być sobą. W dzisiejszych czasach to trudniejsze niż kiedykolwiek. Jednym ze sposobów na osiągnięcie zgody samemu z sobą, to wybranie takiej drogi zawodowej, która da nam tę możliwość. Często wiąże się to z podjęciem ryzyka i położeniem wszystkiego na jedną kartę. Dziś główne myśli z bardzo motywującej książki napisanej przez twórcę marki Nike. Sprawdź sam czy jego rady mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy lub kariery.
Książka „Sztuka zwycięstwa” jest właściwie pamiętnikiem, autor dzieli się z nami wspomnieniami z nawykłej podróży podczas której rozminął stworzoną przez siebie firmę do poziomu legendy. Można z niej wyciągnąć wiele motywacji i porad, które mogą odmienić Twoje życie. Więc zaczynajmy!
Znajdź i realizuj swoją pasję i cel
Twoja firma musi być czymś więcej niż sposobem na zarabianie pieniędzy. Jej idea musi być zakorzeniona w pasji i celu. Na pierwszym planie stawiaj misje, ma się ona stać siłą napędową Twoich działań.
To brzmi górnolotnie, ale jest gwarancją sukcesu – poszukaj swojego powołania w biznesie. Ten, kto je realizuje lepiej znosi rozczarowania i przeciwności losu. To pomoże też motywować samego siebie i swój zespół – on tez musi rozumieć, że to co robi jest czymś więcej niż zarabianie dla Ciebie i siebie kasy.
Traktuj ryzyko i porażkę jako szansę na rozwój.
Podejmowanie ryzyka jest nieodłącznym elementem przedsiębiorczości. Będzie musiał podejmować ryzykowne decyzje i nie zawsze będziesz miał wszystkie potrzebne informacje aby je podjąć, ale musisz umieć je kalkulować. Błędy będą się zdarzały, ale paradoksalnie to one będą stanowiły fundament sukcesu. Pamiętaj, że sukces niczego nie uczy, porażka jest zaś doskonałym nauczycielem.
Wspieraj w firmie kulturę zachęcającą do podejmowani skalkulowanego ryzyka w której niepowodzenia postrzegane są jako trampolina do sukcesu. Tworząc środowisko, które nagradza uczenie się na błędach i wytrwałość w stawianiu czoła wyzwaniom, stworzysz elastyczną i odporną firmę.
Buduj zespół zaangażowanych i zorientowanych na cel ludzi
Szukaj ludzi podzielających Twoją wizje, cel i wartości. Umiejętności możesz ich nauczyć, pasji im nie wszczepisz. Taki zespół jest związany nie tylko narzuconymi celami, ale wspólnym światopoglądem i wyższym celom. Siła zespołu bierze się z dobrania ludzi nie pod katem jedynie kompetencji, ale podobnego widzenia najważniejszych wartości.
Podczas zatrudniania kładź nacisk na postawę, wartości, motywacje, ale oceniaj tez trzeźwo umiejętności. Pamiętaj, te drugie można uzupełnić na szkoleniu i w praktyce, tych pierwszy nie da się nauczyć.
Wspieraj kulturę innowacyjności i kreatywności
Pozwalaj ludziom i sobie na kreatywność, nie zamykaj siebie, firmy i swoich ludzi w schematach. Podejmowanie ryzyka i przesuwanie granic jest niezbędne, aby dostosowywać firmę do zmieniającego się świata. Taka kultura pracy pozwala na ciągły wzrost.
Stwórz kanały, w których pracownicy mogliby dzielić się swoimi pomysłami, zapewniaj zasoby do eksperymentowania i ustanawiaj pętlę informacji zwrotnej, dzięki której można uczyć się zarówno na sukcesach, jak i porażkach.
Twórz silne i oparte na zaufaniu relacje
Buduj i kultywuj dobre relacje z dostawcami, partnerami i klientami. Zaufanie, otwarta komunikacja i obopólne korzyści to podstawy długoterminowego sukcesu. Stawiaj dobro współpracy ponad krótkoterminowy zysk przy podejmowaniu decyzji biznesowych.
Staraj się zrozumieć potrzeby i motywacje drugiej strony. Zrób z tego podejścia przewagę konkurencyjną wśród dostawców, podwykonawców i współpracowników. Bądź lojalny, a będziesz miał lojalnych partnerów.
Dostosowuj się do zmieniających się okoliczności
Karol Darwin powiedział, że „Gatunkiem, który przetrwa, nie jest ani ten najsilniejszy, ani najinteligentniejszy. Przetrwa ten, który potrafi się zmieniać”. Z firmami jest tak samo, zdolność do adaptacji ma kluczowe znaczenie dla przetrwania i wzrostu.
Zachowaj czujność i proaktywność w monitorowaniu trendów i zmian na rynku. Pielęgnuj sposób myślenia uwzględniający zmiany i zachęcający do ciągłej oceny strategii. Zachowując elastyczność i otwarcie na zmiany zapewnisz firmie świeżość i odporność na zmianujące się okoliczności.
Zachowaj uczciwość i etykę w biznesie
Zaufanie i reputacja to bezcenne aktywa. Uczciwość i etyczne zachowanie to podstawowe zasady prowadzenia biznesu według Knight’a. Pisze on, że sukces przyniesie etyczne prowadzenie działalności, sprawiedliwe traktowanie pracowników i utrzymywanie silnego kompasu moralnego we wszystkich aspektach działalności.
Zachowuj niezachwianą uczciwość i etyczne postępowanie jako podstawę swoich praktyk biznesowych. Priorytetem ma być przejrzystość, uczciwość i sprawiedliwość we wszystkich interakcjach, wewnętrznych i zewnętrznych. Wspieraj kulturę etyki i traktuj interesariuszy z szacunkiem, podtrzymując reputację i wiarygodność swojej firmy.
Bez strategii marketingowej nic nie osiągniesz
Znaczenie dobrej strategii jest ogromne, bez niej będziesz się w tej materii kręcił w kółko i nie zbudujesz marki. Musisz wiedzieć jak Twoja marka ma opowiadać swoją historie, dla kogo powstała, jaką daje obietnicę i jakie jest jej „dlaczego”. W końcu, co odróżnia Twoja markę od innych i dlaczego to właśnie ją ma wybrać klient. Ale tożsamość marki to jedno, a drugi to sposób w jaki o niej opowie.
Musisz więc wiedzieć jakimi kanałami/sposobami, w jakiś sposób i jakim głosem chcesz ogłosić powyższe. Jak zapewnisz marce dostępność mentalną i fizyczną z potencjalnymi odbiorcami. Na te wszystkie pytania (i wiele więcej) da odpowiedź dobra strategia marketingowa.
Wytrwałość jest kluczem do sukcesu
Będzie trudno, będą momenty w których będziesz chciał się poddać. To właśnie w tych momentach wykuwa się Twoja przyszłość. W zachowaniu wiary i nadziej pomoże Ci wybór właściwej drogi i celu opisanego w punkcie pierwszym. Bo prawdziwy sukces osiągają ci, którzy potrafią przebrnąć przez najciemniejsze chwile i nigdy nie stracić z oczu swoich ostatecznych celów. Wytrwałość jest kluczem.
Najważniejsze cytaty:
„Powiedziałbym: zróbcie sobie przerwę, pomyślcie długo i wnikliwie o tym, jak chcecie spędzić dany wam czas i z kim chcecie go spędzić przez najbliższe czterdzieści lat. Powiedziałbym dwudziestoletnim mężczyznom i kobietom, żeby nie decydowali się na żadną posadę, żadną profesję, żadna karierę. Poszukajcie swojego powołania. Nawet jeśli nie wiecie co to znaczy, szukajcie. Kto realizuje swoje powołanie, temu łatwiej jest znieść trud, temu rozczarowania służą za paliwo, a wzloty smakują jak nic innego pod słońcem”.
„I ostrzegłbym tych najlepszych, ikonoklastów, innowatorów, buntowników, że zawsze będą nosili na plecach tarczę strzelniczą. Im lepsi się staną w tym, czego będą się imać, tym większa będzie tarcza. To nie jest moja opinia, to prawo natury”.
„Rozumiem, że dla niektórych interesy to tylko i wyłącznie pogoń za zyskiem, koniec, kropka. My jednak nie stawiliśmy znaku równości między biznesem a zarabianiem, tak jak nie stawia się znaku równości między byciem człowiekiem a wytwarzaniem komórek krwi”.
„Nike to dla mnie coś więcej, niż myślałem. Ja już nie tworzyłem butów Nike, buty Nike tworzyły mnie”.
„Pamiętałem, że najlepszym sposobem na utrwalenie własnej wiedzy jest dzielenie się nią…”
„Bez względu na dyscyplinę sportu – i nie tylko sportu, prawdę mówiąc – wysiłek totalny zawsze podbija ludzkie serca”.
Może Cię zainteresować:
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: