Book Details

  • Home
  • Przewaga szczęścia
Przewaga szczęścia

Przewaga szczęścia

Shawn Achor

Average rating

Shawn Achor w książce “Przewaga szczęścia” przedstawia w jaki sposób pozytywne nastawienie wpływa na sukces w strefie zawodowej i osobistej. To książka dla osób chcących rozwijać się pomimo wszechobecnego stresu i negatywizmu.

PRZEWAGA SZCZĘŚCIA

Nieprawidłowe nastawienie

Większość osób już od dzieciństwa uczona jest pewnego schematu: musisz zdobyć dobre wykształcenie, znaleźć odpowiednią pracę i dopiero wtedy będziesz szczęśliwy. Jesteśmy przyzwyczajeni do osiągania jednej rzeczy za drugą, nieustannie dążymy do kolejnego awansu czy podwyżki. Jednak to nastawienie sprawia, że nie potrafimy do końca cieszyć się z sukcesu.

Ponadto postępowanie w ten sposób zostało udowodnione jako mniej efektywne; badania wykazały, że szczęśliwi pracownicy osiągają znacznie lepsze wyniki od ich nieszczęśliwych kolegów, są bardziej kreatywni i wydajni. Co więcej, ludzie szczęśliwi są znacznie zdrowsi, gdyż odczuwają mniej stresu.

 

szczęście + optymizm → sukces w pracy

 

Jak w łatwy sposób poprawić nastrój w ciągu dnia

  • Medytacja; badania dowodzą, że już w kilka minut po medytacji czujemy się zrelaksowani i zadowoleni, wyzwala ona także empatię i zwiększa świadomość. Ponadto regularne medytowanie wpływa na podwyższony poziom szczęścia, obniżony poziom stresu, a także polepsza układ odpornościowy.
  • Znajdź coś, czego nie możesz się doczekać po skończonym dniu w pracy. Badania wykazały, że w momencie rozmyślania o ulubionym serialu, poziom endorfin wzrósł o około 27%. Samo wyczekiwanie przyjemnej aktywności może nawet rozweselić cię tak bardzo, jak nagroda.
  • Zrób coś dobrego dla innych. Altruizm przyczynia się do lepszego zdrowia psychicznego i sprawia, że obniża się poziom stresu w organizmie.
  • Wykonuj ćwiczenia fizyczne; doskonale wpływają nie tylko na obniżenie stresu i niepokoju, ale też dodają motywacji.
  • Wydaj pieniądze, ale nie na rzeczy materialne, lecz na doświadczenia, szczególnie te z innymi ludźmi. Przykładowo, kup sobie i grupie przyjaciół bilety do kina albo zapisz się na lekcje tańca.

 


DŹWIGNIA I PUNKT PODPARCIA

Druga zasada mówi o tym, że choć nie możemy zmienić rzeczywistości poprzez siłę woli, możemy zmienić sposób w jaki patrzymy na świat i jak reagujemy na niepożądane sytuacje. Nie chodzi tu o okłamywanie samych siebie, że nie jest aż tak źle, jak nam się wydaje, lecz o zaakceptowanie przeciwstawności losu.

Na zwiększenie potencjału wpływają dwa elementy – dźwignia i punkt podparcia. Długość dźwigni wyznacza, jak dużo potencjalnej siły wierzymy, że mamy, a punkt podparcia symbolizuje sposób myślenia, dzięki któremu jesteśmy w stanie tę siłę zwiększyć.

Kiedy podejmujesz się trudnego zadania, skup się na powodach, dla których wierzysz, że ci się uda, a nie na tych, które mówią ci, że poniesiesz porażkę. Przypomnij sobie, jakimi istotnymi umiejętnościami możesz wykazać się, by ułatwić to zadanie, nie skupiaj się na umiejętnościach, których ci brakuje. Ponadto, pomyśl o podobnych sytuacjach w których znalazłes się w przeszłości, a które przezwyciężyłeś. Sposób w jaki myślimy o sobie samym ma znaczący wpływ na efekty, bo pracujesz ciężej, kiedy wierzysz, że odniesiesz sukces.

 

EFEKT TETRIS

Aby w pełni wykorzystać każdą okazję, musisz nauczyć się identyfikować pozytywne schematy. Jeśli za bardzo skupiasz się na negatywach, ograniczasz swoją kreatywność, podwyższasz poziom stresu i obniżasz motywację do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Z reguły nie widzimy tego, co jest w zasięgu ręki, jeśli akurat tego nie szukamy. Dlatego tak ważne jest, by na każdym kroku poszukiwać okazji.

Co więcej, gdy wypatrujesz dobrego rezultatu, nieświadomie programujesz swój mózg w taki sposób, by rozpoznał osiągnięty cel i wynikające z niego efekty. Wykonaj krótkie ćwiczenie – zapisz po trzy rzeczy, które idą po twojej myśli w życiu zawodowym i prywatnym. W ten sposób zmuszasz swój umysł do przeskanowania wszystkich dobrych momentów, co z kolei motywuje cię do dalszego działania.

 

UCZENIE SIĘ NA BŁĘDACH

Powyższy schemat pokazuje możliwe rezultaty poniesienia porażki, oczywiście musisz starać się, by najczęściej wykorzystywać to do nauki na błędach. Jeśli przy każdym niepowodzeniu będziesz przypominać sobie, że to okazja do rozwijania się, odniesiesz sukces.

 

KRĄG ZORRO

Tak jak fikcyjny Zorro, musisz krążyć wokół sukcesu. Aby to osiągnąć, musisz określić mały, łatwo osiągalny cel i dać sobie nagrodę, gdy go osiągniesz. Dopiero wtedy możesz przejść do niego większego celu. Powtarzaj ten schemat, aż wykonasz wszystkie, nawet te większe zadania. W ten sposób unikniesz momentu, w którym czujesz się przytłoczony.

Ponadto dzięki zastosowaniu tego schematu zwrócisz uwagę na to, że twoje działania przynoszą bezpośrednie efekty, co z kolei zmotywuje cię do dalszej pracy. Poprzez zastosowanie kręgu Zorro uświadomisz sobie, że możesz osiągnąć wszystko.

 

REGUŁA DWUDZIESTU SEKUND

Reguła dwudziestu sekund nauczy cię, jak zastąpić złe nawyki dobrymi.

Większość z nas polega na sile woli, jednak wcale nie mamy jej tak dużo, jak nam się wydaje. W ciągu dnia jej ilość stopniowo się obniża, ponieważ stajemy się fizycznie i mentalnie przemęczeni. Dlatego też nie powinieneś za bardzo na niej polegać, lecz budować dobre nawyki. 

Dobre nawyki wymagają mniejszych zasobów energii, bo gdy już je wypracujemy, wykonujemy je automatycznie. Ponadto, często najtrudniej jest zacząć zadanie, a gdy już się to uda, reszta przychodzi z łatwością. Wypracowując nawyki ograniczasz tę trudność związaną z rozpoczęciem akcji, bo zostaje to zautomatyzowane. Aby jeszcze bardziej polepszyć ten schemat, spraw, by pozytywne nawyki, które chcesz wypracować przychodziły ci z łatwością (na przykład połącz je z czymś przyjemnym), a negatywne wymagały od ciebie zużycia większej ilości energii.

Musisz najbardziej skupić się na budowaniu nawyku przez pierwsze kilka dni, ponieważ wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że się poddasz. Po jakimś czasie nawyk uformuje się na tyle, że będziesz mógł pozwolić sobie na bardziej swobodne podejście bez poświęcania rezultatów.

 

INWESTYCJA W WIĘZI SPOŁECZNE

Im większe trudności odczuwasz w życiu, tym większe prawdopodobieństwo, że zaczniesz oddalać się od ważnych dla ciebie osób. Ludzie odnoszący sukces przeciwstawiają się temu schematowi. Utrzymują dobre stosunki z członkami rodziny, przyjaciółmi i kolegami z pracy, a także wykorzystują energię otrzymaną z tych więzi społecznych. Im szczęśliwsi są ludzie w miejscu pracy, tym lepsze wyniki osiągają.

Szczęście wynikające z więzi społecznych ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ludzie mało angażujący się w spotkania towarzyskie są około dwa razy bardziej skłonni do zachorowania na depresję. Co więcej, badania wykazały, że w grupie kobiet z rakiem piersi, te, które uczęszczały na spotkania grupy wsparcia miały dwa razy dłuższą przewidywaną długość życia po operacji.

 

WAŻNE CYTATY

“Czekanie na szczęście ogranicza potencjał naszego mózgu do odniesienia sukcesu, podczas gdy pielęgnowanie pozytywnego nastawienia sprawia, że mamy więcej motywacji, jesteśmy bardziej skuteczni, odporni, twórczy i wydajni, co ma istotny wpływ na nasze dokonania”. 

“Gdy nasz mózg fiksuje się na schemacie stresu, negatywnego nastawienia i porażki, skazujemy się na klęskę”. 

“W odpowiedzi na wyzwania i stres niektórzy ludzie zamykają się w sobie i odcinają od innych. Jednak ci, którzy odnoszą sukces, inwestują w przyjaciół, rówieśników i członków rodziny, aby dokonać postępów”. 

 

Może Cię zainteresować:

Drive

Realizacja genialnych pomysłów

To proste. Bez wysiłku rób to co ważne

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: