Average rating
Jak tworzyć atmosferę w której motywacja jest naturalnym stanem?
Motywacja jest naturalnym stanem człowieka. System nagród i kar jej nie wzmacnia – on ją niszczy. Poprzez stosowanie filozofii kija i marchewki zaczynamy przeinaczać prawidłowe rozumienie tego, czym jest.
W książce „Drive” Daniel H. Pink w oparciu o liczne badania naukowe udowadnia, że system nagród i kar nie jest już skuteczny. To co sprawdzało się w XX wieku nie jest odpowiednią metodą poszukiwania pokładów zaangażowania w dzisiejszym świecie.
„Jeżeli potrzebujecie mnie, żebym Was motywował, to ja prawdopodobnie nie chce Was zatrudnić”.
Pomiędzy tym, co robi większość biznesu, a tym co mówi o motywacji nauka istnieje przepaść.
Świat się zmienia, ludzie się zmieniają. Dlaczego zatem nasze podejście do motywacji pozostaje niezmienne? Autor opisuje dotychczas stosowane systemy motywacyjne oparte na:
● Motywacji 1.0 – systemie opierającym się na chęci przetrwania i pierwotnych popędach.
● Motywacji 2.0 – systemie opierającym się na zewnętrznych karach i nagrodach.
Oba powyższe modele przestały się obecnie sprawdzać. Nie biorą bowiem pod uwagę naukowo potwierdzonej (w połowie XX wieku) potrzeby osiągania doskonałości w obrębie autonomii i dążenia do celu postawionego sobie wewnętrznie.
Kluczami do motywacji są:
- ➟ Autonomia
- ➟ Mistrzostwo
- ➟ Cel
Przestarzałe systemy motywacji
Motywacją 1.0 nie będziemy się zajmować – chęć przetrwania i pierwotne mechanizmy są poza naszą kontrolą.
Motywacja 2.0.
Tutaj z uwagi na to, że jest to cały czas stosowany model, musimy się zatrzymać na dłużej. Dlaczego filozofia kija i marchewki nie działa? A może są miejsca w których nadal działa?
Wady systemu opartego na karach i nagrodach:
Gasi wewnętrzną motywacje. Ludzie poddani takiemu systemowi motywacyjnemu zaczynają iść po najmniejszej linii oporu prowadzącej do osiągnięcia wskazanego minimum (pozwalającego uzyskać nagrodę lub uniknąć kary).
Pogorszenie potencjalnych wyników. Skąd będziesz wiedział, że Twój pracownik lub Ty sam możesz osiągnąć dużo więcej jeżeli na pewnym poziomie postawiłeś znacznik z napisem „wystarczająco dobrze”?
Niszczy kreatywność. Po co wymyślać coś lepszego, po co ulepszać swój świat zawodowy skoro jesteśmy w stanie osiągnąć, to czego się od nas wymaga w obrębie strefy komfortu.
Wypiera dobre zachowania. Badania wskazują, że po wprowadzeniu nagród za zachowania wynikające z altruizmu (np. płacenie za oddawanie krwi), ilość takich zachować spada o 50%. Nie robimy tego bowiem dla nagrody, ale z potrzeby dobrego serca. Płacenie za to, co chcemy zrobić z potrzeb altruistycznych spłyca takie działanie i niweluje jego wartość.
Zachęca do nieetycznego zachowania. Nie mów, że nie słyszałeś o handlowcach, którzy na koniec roku, na potrzeby dowiezienia wyniku zachowują się nieetycznie. W perspektywie długoterminowej jest to bardzo niekorzystne dla wizerunku firmy i nie jest uzasadnione ekonomicznie.
Wypracowuje mechanizmy chodzenia na skróty. Liczy się bowiem osiągnięcie wyniku tu i teraz w sposób nie mający nic wspólnego z dobrem firmy.
Zawęża pole widzenia. Co obchodzi Cię „big picture” jeśli do zrobienia jest wynik. To od niego zależy twoje być albo nie być. Co interesują Cię inne działy i dobro organizacji jeśli myślisz tylko o swoim wąskim wycinku, bo tak przecież skonstruowany jest system.
Niszczy dobre stosunki pomiędzy ludźmi. Bycie miłym i koleżeńskim nie jest przecież częścią KPI, prawda?
Uzależnia i tresuje. Powtarzalne działanie i nagroda. I jeszcze raz. I jeszcze.
Wymaga zwiększania nagród. Nagroda staje się standardem, to co pół roku temu było czymś ekstra, teraz staje się podłogą.
Wzmacnia myślenie krótkoterminowe. Byle do premii, byle do kolejnej…
Kiedy system kar i nagród działa
Sprawdza się wszędzie tam, gdzie działania są rutynowe, powtarzalne i wykonywane na akord.
Skąd mam wiedzieć jaki system zastosować?
Jak motywować prawidłowo?
Pamiętać o wewnętrznych cechach każdego człowieka, ta motywacja tam już jest. Ludzie chcą osiągać więcej, chcą mieć cele, ale chcą je sobie stawiać samodzielnie!
Trzy kluczowe elementy motywacyjne
Autonomia
Przy okazji pracy zdalnej dużo się ostatnio mówi o zaufaniu do pracownika, ale istnieje także druga szkoła – zdalnej kontroli. Badanie jednoznacznie potwierdzają, że ta druga droga jest błędna. Autonomia jest jedną z trzech podstawowych ludzkich potrzeb. Chcemy być graczami, nie pionkami. Od narodzin jesteśmy zaprogramowani na aktywność i zaangażowanie. Posiadanie wyboru i podejmowanie decyzji nie oznacza, że nie możemy być współzależni od innych, w żaden sposób nie wyklucza hierarchiczności.
Badania wskazują, że poczucie autonomii jest potężnym czynnikiem motywującym do wydajnej i bardziej wytrwałej pracy. Autonomia przeciwdziała syndromowi wypalenia zawodowego. Czy widziałeś kiedyś mistrza sportu, którego głównym motywatorem byłyby nagrody? Czy jakikolwiek wielki poeta lub artysta tworzył zmotywowany nagrodą?
Zarządzanie nie polega na zarządzaniem zachowaniami, ale na zarządzaniu potencjałem.
„Historia człowieka toczy się zawsze w kierunku większej wolności. I jest ku temu powód – ponieważ w naszej naturze leży domaganie się tego”.
Mistrzostwo
Ludzie chcą być coraz lepsi, chcą się doskonalić. Jak inaczej wytłumaczyć, że w wolnym czasie doskonalą swoje umiejętności w aktywnościach, które ich interesują? Żeby to zadziałało w życiu zawodowym, musisz pozwalać ludziom robić to co potrafią najlepiej, a nie to, co robić według ciebie powinni.
Nie wpadnij jednak w pułapkę określania za ludzi, co oznacza poziom mistrzostwa. Prawdziwego mistrzostwa bowiem nie da się osiągnąć, a to właśnie dążenie do niego jest największym motywatorem wewnętrznym. Rozdzielaj zadania w taki sposób, żeby osiągnięcie celu było trudne, ale osiągalne. Pozwól ludziom dążyć do doskonałości, nie podcinaj im skrzydeł, a przede wszystkim nie bój się tego, że Cię prześcigną – to właśnie powinno być Twoim celem.
Cel
Wszystkie największe osiągnięcia ludzkość osiągnęła dzięki posiadaniu odpowiednich celów. Twórcy epokowych wynalazków pracowali często bez wynagrodzenia, przez wiele lat, znosząc porażkę za porażką, tylko dlatego, że mieli większy cel. To nie chęć zysku pchała ich do pracy w nocy, do rozpoczynania od nowa po raz setny, do inwestowania wszystkich swoich zasobów w coś, czego jeszcze nie można dotknąć ani nazwać.
Coraz więcej z nas rozumie, że posiadanie celu większego niż codzienne zmagania z życiem jest kluczem do szczęśliwego życia i głębokiej satysfakcji. Daj swoim ludziom poczucie, że to co robią nie jest podyktowane jedynie chęcią osiągnięcia zysku. Że cele poszczególnych pracowników mogą być zbieżne z celem organizacji. Że realizując się zawodowo dążą do czegoś więcej niż wzmocnienia Twojej marki i zwiększenia wyniku finansowego.
Przeznaczeniem ludzi nie jest bycie biernymi i uległymi. Chcemy być aktywni i zaangażowani, taką mamy naturę. Przychodząc do pracy nie zostawiamy jej za drzwiami, pamiętaj o tym.
Najważniejsze cytaty:
„Wiemy, że ludzie nie są jedynie mniejszymi, wolniejszymi i ładniej pachnącymi końmi galopującymi za marchewką dnia”.
„Jeżeli ludzie nie wiedzą, dlaczego robią to, co robią jak możesz oczekiwać, że będą mieli motywacje, by to robić?”.
„Problem w tym, że jeśli uzna się nagrodę zewnętrzną za jedyny ważny cel, to znajdą się ludzie, którzy wybiorą najszybszą drogę do tego celu, nawet jeśli będzie to oznaczało zejście na drogę występku”.
„Osiąganie mistrzostwa boli. Czasami – wiele razy – wcale nie jest przyjemne”.
„Satysfakcja zależy nie tylko od posiadania celów, ale od posiadania odpowiednich celów…”.
„Głównym zamysłem tej książki było pokazanie rozbieżności pomiędzy tym, co wie nauka, a tym co robi biznes”.
„Gdy zastanawiasz się nad swoim celem, zacznij od zasadniczego pytania: Jakie jest określające mnie zdanie?”.
„Tak więc codziennie wieczorem, zanim zaśniesz, zadaj sobie to pomocnicze pytanie: Czy byłem lepszy dziś niż wczoraj?”.
Może Cię zainteresować:
https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/traction/
https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/the-leadership-handbook/
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: