Book Details

Efekt viralowy

Efekt viralowy

Jonah Berger

Average rating

Umiejętność zdobywania rozgłosu jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu nie tylko w marketingu. W dzisiejszym świecie konkurujesz bowiem z taka ilością informacji, że niezależnie od tego czym się zajmujesz (polityka, nauka, startup, biznes, medycyna itp.), jeśli się nie wyróżnisz – to Cię po prostu nie ma.

 

Z książki „Efekt viralowy” Jonah’a Bergera dowiedzieć się możesz o sześciu zasadach jakie powinny cechować tzw. treści wirusowe lub viralowe, czyli takie, które rozprzestrzeniają się  same, bez potrzeby ich promocji, są to:

 • Zasada 1: Waluta społeczna
 • Zasada 2: Skojarzenia
 • Zasada 3: Emocje
 • Zasada 4: Jawność
 • Zasada 5: Praktyczna wartość
 • Zasada 6: Opowieści

Zanim przejdę do omawiania poszczególnych elementów, warto dodać, że nie każdy komunikat musi zawierać wszystkie powyższe cechy, ale im większa ich ilość, tym większa szansa na skonstruowanie przekazu viralowego.

 

Waluta społeczna

Przekaz powinien mieć niezwykłą cechę, która pozwoli odbiorcy czuć się jakby należał do grona osób wtajemniczonych. Niech posiadanie tej informacji stanie się wartością dla odbiorcy. Musi czuć, że przekazując ją dalej – wtajemniczy w nią kolejną, wybraną przez siebie osobę. Posiadanie i możliwość podzielenia się tą informacją musi podświadomie zwiększać status osoby, która nią dysponuje. Skonstruuj wiadomość tak, żeby osoba nią dysponująca, mogła na innych zrobić dobre wrażenie poprzez podzielenie się nią.

Możesz też wykorzystać regułę niedostępności, czyli zaszyty w wiadomości klucz do zdobycia Twojego dobra. W tym przypadku wiadomość będzie jak hasło pozwalające na otwarcie skarbca z Twoimi dobrami. Pamiętaj, że jeżeli klient myśli, że coś jest trudno zdobyć – zakłada, że jest to warte zachodu. Podobnie zadziała informacja o limitowaniu jakiegoś dobra i jednocześnie o tym, że posiadając „tajne” informacje (niedostępne innym), Twój klient może wejść w ich posiadanie.

Pytania ułatwiające zastosowanie zasady Waluty społecznej:

 • Czy rozmawiając o twoim produkcie/usłudze/idei można poprawić swój wizerunek?
 • Czy to to co chcesz rozpowszechnić jest interesujące?
 • Czy posiadacz tej informacji czuje się osobą wtajemniczoną?
 • Czy zastosowałeś mechanizm gry (trzeba zrobić coś, aby coś dostać)?

Skojarzenia

Ludzie naturalnie rozmawiają o rzeczach jakie są im bliskie i z którymi stykają się często. Dobrze jeśli Twój przekaz będzie się wpisywał w to, co ich spotyka na co dzień. Twoja wiadomość ma im często przychodzić do głowy poprzez skojarzenie z codziennymi doświadczeniami. Pamiętaj, że wiadomość ma być przechowana w głowie potencjalnego klienta do czasu, aż będzie miał potrzebę skorzystania z Twojego produktu (do końca tekstu produkt będzie równoważnikiem idei, usługi, serwisu www, projektu itp.). Czym bardziej zakotwiczysz przekaz w codzienności klienta, tym naturalniej wyłoni się on z jego umysłu w momencie kiedy będzie go potrzebował.

Pytania ułatwiające zastosowanie zasady Skojarzenia:

 • Jakie bodźce przywodzą klientom na myśl twój produkt?
 • Czy możesz skojarzyć swój produkt z czymś co na pierwszy rzut oka może nie mieć z nim związku, ale jest często spotykane przez klienta?
 • Jak możesz spowodować, żeby Twój produkt (a właściwie informacja o nim) przychodziła często do głowy Twojemu klientowi?

Emocje

Kiedy coś ma dla nas znaczenie, mówimy o tym. To takie proste.  Jak spowodować, żeby coś miało znaczenie? Zagrać na emocjach.

Więc zamiast skupiać się na opisie funkcji czy teorii, skup się na uczuciach jakie to wywoła. Pamiętaj jednak o tym, żeby były to właściwe emocje (czyli nie te negatywnie nastawiające do produktu). Przekaz musi zatem budzić zachwyt, ekscytacje, rozbawienie, zadowolenie a nie złość, lęk lub smutek.

Dobre emocje pobudzają do działania, a o działanie właśnie Ci chodzi, prawda? Twój potencjalny klient chętnie podzieli się z kimś bliskim czymś co go rozbawiło, spowodowało, że poczuł się lepiej. Przecież w ten sposób zrobi komuś przysługę. Pamiętaj, że każdy, nawet najbardziej nudny produkt można ubrać w emocje, trzeba się tylko zastanowić jak to zrobić. Jest to jeden z najważniejszych czynników pozwalających na skonstruowanie viralowej treści Sam autor twierdzi, że jest to klucz do zrozumienia fenomenu rozprzestrzeniania się treści.

Pytania ułatwiające zastosowanie zasady Emocji:

 • Czy skupiasz się na uczuciach?
 • Czy rozmowa o Twoim produkcie może budzić pozytywne emocje?
 • Jak możesz stworzyć lub wzmocnić emocjonalną stronę Twojego produktu?

Jawność

Twój produkt i informacje o nim mają być widoczne i słyszalne. Ludzie go używający i o nim mówiący mają być widoczni (patrz podświetlone logo Apple na ich laptopach). Masz upubliczniać swój przekaz, tak, żeby zyskiwał rozgłos. Twórz produkty i informacje o nich w taki sposób, żeby były reklamą samą dla siebie i pozostawiały ślad w postaci zachowania nawet po ich zakupie. Ludzi się naśladują i czują się bezpieczniej korzystając z tego, co inni i powtarzając to, co robią inni.

Pamiętaj, że zachowania jest jawne, zaś myśli się skrywa. Twórz takie informacje i produkty, które widać. Kojarzysz podpis pod mailami „wysłane z iPhone’a” – o to właśnie chodzi.

Pytania ułatwiające zastosowanie zasady Jawności:

 • Jak możesz ułatwić klientowi to, żeby jego wybór stał się widoczny dla innych?
 • Jak w twoim biznesie zamienić niewidoczne w widoczne?
 • Czy twój produkt może reklamować sam siebie?
 • Czy widać, że ktoś go używa?
 • Czy potrafisz stworzyć ślad behawioralny, który pozostanie po zakupie?

Praktyczna wartość

Twoje treści mają być przydatne. Mają być z gatunku tych, które pomagają, rozwiązują problemy, ułatwiają wybór i ogólnie – polepszają życie. Jeżeli takie będą, same się rozniosą – to pewne. Staraj się podkreślić w nich niezwykła wartość, coś co, odróżni je od innych, mniej przydatnych informacji.

Ze wszystkich sześciu zasad, ta może być najprostsza do zastosowania. Przemyśl jeszcze raz, do czego przydatny jest Twój produkt, zrób z tego podstawę i dodaj kilka innych zasad z powyższej listy i gotowe.

Pytania ułatwiające zastosowanie zasady Praktycznej wartości:

 • Czy rozmowa o Twoim produkcie sprawi, że klienci będą mogli pomóc innym?
 • Jak możesz podkreślić wartość, wykraczającą poza standard dla twojego produktu?
 • Co możesz zrobić, żeby przekazywanie wiadomości o Twoim produkcie stała się dobrą radą?

Opowieści

Niech opowieść będzie nośnikiem twojego głównego przekazu. Zbuduj własnego konia trojańskiego w którym przemycisz to, co chcesz aby się niosło. Nie zawsze mówienie bezpośrednio o tym co chcesz przekazać jest optymalnym wyjściem. Czasami lepiej ubrać przekaz w formę opowieści. W takim modelu wartości jakie chcesz rozprzestrzenić muszą być integralną częścią opowieści, lub być pierwszy skojarzeniem jakie nachodzi na myśl podczas słuchania przekazu. Największym mistrzostwem będzie zbudowanie przekazu w taki sposób, aby słuchający w jego trakcie zapytał o nazwę bądź więcej szczegółów dotyczących Twojego produktu.

Pytania ułatwiające zastosowanie zasady Opowieści:

 • Jak wpleść Twój produkt w treść anegdoty lub opowieści, którą ludzie będą chcieli się dzielić?
 • Czy Twój produkt jest nierozlewanie związany z tą opowieścią?
 • Czy historia byłaby wartościowa bez zaszytego w niej przekazu o Twoim produkcie?

Najważniejsze cytaty:

„Jeżeli trudno coś zdobyć, klienci zakładają, że jest to warte zachodu”.

„Badania rynku często koncentrują się na natychmiastowym efekcie osiąganym dzięki jakiejś formie przekazu czy kampanii reklamowej. To może mieć znaczenie, gdy klient ma szansę kupić produkt od razu. Jednak w większości przypadków klienci udają się do sklepów kilka dni lub nawet tygodni po usłyszeniu reklamy. Jeśli otoczenie nie wywołuje z nią skojarzeń, nie przypomną sobie o niej, będąc w sklepie”.

„Zamiast skupić się na suchych faktach, musimy grać na emocjach. I to na tych, które skłaniają ludzi do działania”.

„Trzeba to, co niewidoczne, zmienić w widoczne”.

 

Może Cię zainteresować:

Jak pisać żeby chcieli czytać (i kupować)

$100M Offers

Wywieranie wpływu na ludzi

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: