Book Details

  • Home
  • You already know how to be great!
You already know how to be great!

You already know how to be great!

Alan Fine

Average rating

Autor książki You already know how to be great! na co dzień zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem innowacyjnych programów szkoleniowych, prowadzeniem ekskluzywnego coachingu i doradztwem organizacyjnym, opracował skuteczną metodę uwalniania swojego potencjału, która jest w stanie doprowadzić Cię na wyżyny umiejętności w wielu obszarach życia, i to w zupełnie nowy sposób.

 

Metoda, która czyni cuda!

Zapomnij o miesiącach żmudnych ćwiczeń, czytaniu sterty książek i poszukiwaniu ekspertów zdolnych nauczyć Cię życia i prowadzenia biznesu.

Fine opracował swoją innowacyjną metodę osiągania wydajności po miesiącach udzielania instrukcji 9 – letniej uczennicy tenisa. Zauważył, bowiem, że czym więcej rad jej dawał – tym dziewczynka grała coraz gorzej! Wreszcie kazał jej zapomnieć o dawnych przez siebie instrukcjach, które, jak się okazało tylko zakłócały naturalne umiejętności gry, jakie posiadała,  a następnie użył prostego sposobu, który pozwolił je wydobyć. Od tamtego czasu wystarczyło, że dziewczynka skupiła swoją uwagę na odbiciach piłeczki od ziemi i od rakiety. Tak ukierunkowana uwaga sprawiła cuda i zwiększyła skuteczność podań o 1000 %!

Nawet jeśli nie grasz w tenisa, to najpewniej pragniesz zwiększyć swoją efektywność
w innych obszarach życia. Zarządzanie organizacją, przekraczanie limitów sprzedaży, zwiększanie zaangażowania pracowników, wychowywanie dziecka, osiągnięcie i utrzymanie wymarzonej sylwetki. To wszystko wymaga nie tylko wytężonej pracy, ale i sposobu. Oferują go autorzy książki. 

 

Myśl przewodnia lektury: 

  • KAŻDY ma potencjał, by działać efektywniej! 

  • Potencjał jest blokowany przez zakłócenia!

  • Zakłócenia mogą być zredukowane przez skupioną uwagę!

  • Koncentracja może być systematycznie zwiększana! 

 

Nie potrzebujesz więcej, wystarczy, że uwolnisz to, co masz!

Większość ludzi chcąc dojść do doskonałości i polepszyć swoje życie, robią to w oparciu o przekonanie, że mają jakieś braki, niedoskonałości, nie potrafią czegoś dokonać, mogliby osiągnąć znacznie więcej, gdyby się przyłożyli, a przede wszystkim dowiedzieli się więcej, niż wiedzą. Takie podejście zwane jest „z zewnątrz do wewnątrz” (inside – in). Polega na chwytaniu czegoś poza nami, co mogłoby nam pomóc być lepszymi niż jesteśmy obecnie. 

Zamiast tego autor proponuje podejście odwrotne – „z wewnątrz na zewnątrz” (inside – out) co oznacza wydobycie z siebie swoich możliwości i potencjału. Aby to zrobić należy skupić uwagę na mocnych stronach i zniwelować zakłócenia, które przeszkadzają w rozwoju.

 

Czasami rzeczywiście jest tak, że potrzebujemy wiedzy i praktyki by polepszyć wyniki nasze i naszego zespołu. Jednak to nie wiedza należy do czynników najbardziej blokowanych przez zakłócenia. Należą do nich głównie trzy elementy, tj. 

Wiara

która związana jest z naszymi przekonaniami na temat nas samych i na temat innych. Gdy brakuje wiary w to, co możemy zrobić, stajemy się niepewni, zalęknieni, skłonni do negatywizmu i samokrytyki, a to nie sprzyja osiąganiu wyznaczonych celów.  Łatwo jest odróżnić organizacje z wiarą. Mają one jasne cele, poczucie misji, łatwo przekonują do swojej działalności. 

Ogień

który ma związek z naszą energią, pasję, motywacją i zaangażowaniem. Ogień każe sięgać po kolejne trofea, zdobywać zaplanowane i wymarzone cele, nawet to co wydaje się niemożliwe. Gdy brakuje wewnętrznego ognia ulatuje gdzieś zapał, zaangażowanie i ochota, by żyć i działać. Organizacja z Ogniem ma pozytywną energię ukierunkowaną na osiąganie celów firmy. Gdy brakuje tego ognia, organizacja wypełniona jest apatią, rezygnacją, brakiem entuzjastycznego działania. Ogień może przekształcić się w także w ogień negatywny, który przejawia się w politykierstwie, krytykanctwie i plotkowaniu.

Skupienie

które ma związek z tym, na co zwracamy uwagę i w jaki sposób zwracamy uwagę. Bez koncentracji nasze myśli biegną w niewłaściwym kierunku, rozpraszamy energię i myślimy o rzeczach nie sprzyjających osiąganiu sukcesu. Organizacja skoncentrowana ma jasno określone kluczowe priorytety, które prowadzą do osiągnięcia jej głównych celów. Bez tego skupienia występuje rozproszenie uwagi, brak komunikacji, marnotrawstwo wysiłku i energii. 

 

DROGA DO SUKCESU

Połączenie WIARY, OGNIA I SKUPIENIA, tworzy zaangażowanie, które jest odpowiedzialne za 10 krotnie większą wydajność! To te trzy składniki tworzą najlepszych! Gdy wiara, ogień i skupienie zostaną uwolnione, możesz tylko czekać, na to, co niezwykłego się wydarzy! 

Naprzeciwko trójcy efektywności stają czynniki zakłócające. Gdy uda im się wpłynąć na wiarę, ogień i koncentrację, zdołają skutecznie zablokować naszą wydajność i efektywność działania. 

 

ZAKŁÓCENIA

Zakłócenia to wszystko, co przeszkadza nam w osiągnięciu wymarzonego celu, odwodzi od obranego kierunku. Można je podzielić na zakłócenia:

– Zewnętrzne, które działają w naszym środowisku, np. trudne warunki rynkowe czy silna konkurencja, czasami jest to osądzająca werbalna albo pozawerbalna komunikacja ze strony innych ludzi.

– Wewnętrzne, które działają w nas samych, pochodzą z naszych reakcji na sytuacje zewnętrzne lub historii, które opowiadamy sobie o swoich możliwościach, z interpretowania przeszłości i innych czynników. Jest to np. strach, (przed porażką, przed odrzuceniem, przed kompromitacją i inne lęki), słuchanie głosu wewnętrznego krytyka, który sabotuje nasze działania, rodzi wątpliwości, a robi to poprzez nadawanie wewnętrznych negatywnych komunikatów – „Co powiedzą na to inni? „Możesz to znowu spieprzyć!”

 

Zakłócenia blokują nasz potencjał, wiarę, ogień i skupienie na rzeczach istotnych, a 

„Dopóki wiara, ogień i koncentracja są osłabione lub zablokowane, dopóty żaden wysiłek – ani trenera, ani wykonawcy – nie przyniesie rezultatów zbliżonych do najlepszych.”

 

Aby wygrać z zakłóceniami musimy rozwijać skupienie. Praca z koncentracją, skupinie jej na właściwych rzeczach oraz we właściwy sposób, wprowadzi nas w pożądany stan „przypływu”, w którym będziemy wewnętrzne zmotywowani i zaangażowani. 

 

Jak wzmacniać koncentrację?

Proces GROW – mapa podejmowania decyzji

 

GROW – sposób na szybkie osiągnięcie koncentracji, zmniejszenie zakłóceń i poprawę wyników pracy. 

Proces podejmowania decyzji przebiega w czterech fazach, w każdej z nich możemy zadać sobie lub rozmówcy pytania, które pomagają uporządkować myśli, skupić się na rzeczach istotnych

  • Cel – Co chcemy zrobić 

Z jakim problemem chcę się zmierzyć? Czego oczekuję od „sesji” GROW? Jakie będą konsekwencje, jeśli nie podejmę działania?

  • Rzeczywistość – Okoliczności zewnętrzne i sposób w jaki je postrzegamy

 Co się działo? Jak na to zareagowałem? Jakie przynosiło to wyniki? W jaki sposób inni mogliby opisać tą samą sytuację? Czy mój cel jest nadal realistyczny?

  • Opcje – Jak możemy przejść od rzeczywiści do naszego celu.

Przenieś się do krainy fantazji i zastanów się, gdybyś mógł zrobić wszystko, by osiągnąć postęp w tej sprawie, co by to było? Jeśli sprawa dotyczy także innych, zastanów się, co musiałbyś zrobić, by zwrócić na siebie uwagę? Gdybym obserwował siebie pracującego nad problemem, co byś sobie doradził? 

  • Droga naprzód – Jakie działanie chcemy podjąć 

 

Czy któraś opcja jest na tyle interesująca, że warto nad nią pracować i podjąć konkretne działania? Jak zacznę? Co może stanąć mi na drodze? Jak mogę to przezwyciężyć? Jakie będą moje następne kroki?

 

GROW możesz wykorzystywać do uaktywnienia potencjału swoich pracowników. Każdy z nich ma fenomenalną zdolność uczenia się. Spróbuj dostrzec na ludzi pod tym kątem. Każdy był kiedyś małym, uroczym dzieckiem, głodnym wiedzy i zachłannością eksploatującym otaczający go świat. To nadal w nim jest. Może przykryte latami emocjonalnej obrony przed światem. Jeśli pomożesz swoim pracownikom rozpoznać, a potem pozbyć się ich zakłóceń, które blokują Wiarę, Ogień i Skupienie, szybko stworzysz sztab najlepszych pracowników aktywnie zaangażowanych w rozwój organizacji. Osiągniesz sukces. Wszystko czego potrzebujesz masz już WEWNĄTRZ!

 

Może Cię zainteresować:

Wywieranie wpływu na ludzi

https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/the-hard-thing-about-hard-things/

Rework

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl