Average rating
Zaledwie 20 na 80 sprzedawców osiąga sukces. 20 % sprzedawców odpowiada za 80 % transakcji i tym samym zgarnia 80 % wszystkich pieniędzy. Zasadę tę odkrył Brian Tracy gdy jako sprzedawca – domokrążca rozpoczynał przygodę swojego życia. W za dużych, śmiesznie klapiących, a do tego dziurawych butach, nie dopasowanym garniturze i koszuli, którą prał codziennie w zlewie w wynajmowanym pensjonacie, postawił sobie jeden cel – znaleźć się wśród 20 najlepszych. A, że powtarzając za Napoleonem Hillem „palące pragnienie to punkt wyjścia do sukcesu i bogactwa” – osiągnięte przez niego rezultaty obserwuje cały świat!
W 80 % nieograniczony sukces w sprzedaży zależy od mentalności i emocji, a nie od techniki i możliwości. Kluczem jest poczucie własnej wartości rozumiane jako „stopień lubienia samego siebie”. Osoba, która lubi siebie, lubi także swoich klientów, a oni się odwdzięczają.
Najlepsi sprzedawcy są:
- Ambitni – chcą być najlepsi, bo wiedzą, że brak pełnego zaangażowania skaże ich na przeciętność.
- Odważni – wiedzą, że lęk przed porażką jest hamulcem wszelkiego postępu.
- Oddani swojej pracy – wierzą w swoje firmy, w oferowane przez siebie produkty, w swoich klientów i w samych siebie.
- Profesjonalistami – to nie są „przedstawiciele handlowi” to KONSULTANCI – profesjonalni doradcy i przewodnicy na drodze do sukcesu.
- Odpowiedzialni – nawet, gdy pracują u kogoś przejmują odpowiedzialność, jakby byli samozatrudnieni.
- Gruntownie przygotowani do każdego spotkania – gdyż wtedy emanują większą pewnością siebie, zdobywają zaufanie i doprowadzają sprzedaż do końca.
- Uczą się nieustannie – nauka podobnie, jak czynności zaliczane do przyjemnych, powoduje wydzielania endorfin – hormonów szczęścia.
- Inwestują w siebie – przynajmniej 3 % swoich przychodów, co zwraca się wielokrotnie.
Główne obszary rezultatów
Poziom umiejętności w każdym z nich przekłada się na dochody. Dobra nowina jest taka – wszystkie umiejętności i techniki sprzedaży są nabyte i wyćwiczone. Ty także możesz dołączyć do najlepszych!
Pozyskiwanie klientów
Kluczowe jest pozbycie się strachu przed słowem „NIE”, przed odrzuceniem, brakiem aprobaty, spotkania się z niegrzecznym zachowaniem i negatywnym nastawieniem. Tymczasem należy na nie czekać z niecierpliwością, jak na kolejny kamyk na drodze do sukcesu.
Metoda 100 rozmów polega na przedstawieniu swojej oferty 100 osobom w jak najkrótszym czasie. Nie należy nastawiać się na sam wynik. Bez względu na to, czy rozmówca zechce kupić produkt i czy w ogóle będzie miły Ty osiągniesz cel. Wzrośnie Twoja emocjonalna odporność i naciśniesz pedał gazu kariery sprzedawcy.
Nawiązywanie kontaktu i budowa zaufania
Złoty trójkąt sprzedaży. Klienci opisują wymarzonego sprzedawcę trzema słowami, są to:
- Przyjaciel szczerze zainteresowany ich dobrem.
- Doradca, który udzieli im wskazówek nie tylko odnośnie produktu, ale jak mają poprawić swoje życie.
- Nauczyciel pokazujący, jak najlepiej zastosować dany produkt i usługę, a także przekaże im wiedzę w kwestiach ogólnych i pobocznych.
Trzy strategie sprzedaży:
- Sprzedaż relacyjna wymaga zbudowania relacji z klientem, w czym pomoże:
- Zadawanie pytań, które wyrażą zainteresowanie rozmówcą i pomogą pozyskać potrzebne informacje.
- Uważne słuchanie odpowiedzi. „Wielu sprzedawców straciło szansę na przeprowadzenie sprzedaży, mówiąc zbyt wiele, ale chyba jeszcze nikt nie przegrał, słuchając zbyt wiele”.
- Chwila przerwy przed odpowiedzią. To elegancka forma słuchania, korzystają z niej wyrobieni i wykształceni ludzie.
- Zadawanie pytań pomocniczych. Sytuację kontroluje ten, kto zadaje pytania pozwalające „zaistnieć” rozmówcy.
- Parafrazowanie wypowiedzi rozmówcy.
Podczas nawiązywania relacji pamiętaj, że jesteś sprzedawcą, a Twoim celem jest ostatecznie sprzedaż!
Sprzedaż konsultatywna
Zachowuj się tak, jakbyś był lekarzem „od sprzedaży”, a potencjalny klient Twoim pacjentem, który właśnie opowiada o swoich dolegliwościach. Wysłuchaj, zatroszcz się, zaproponuj najlepsze rozwiązanie.
Gdy Brian Tracy odkrywał prawa sprzedaży konsultatywnej mógł już sobie pozwolić na nowe, eleganckie, dopasowane ubrania. Za namową kolegi garnitur uszył u szewca. Podkreśla, że wizerunek jest jedną z najważniejszych rzeczy w sprzedaży.
Sprzedaż edukacyjna
Poświęcając czas na edukację klientów zamienisz ich w swoich „sprzedawców”, którzy będą opowiadać innym o zaletach Twoich produktów.
Identyfikowanie problemów
Klienci kupują dla swoich potrzeb, nie dla Twoich. Jeśli pomożesz właściwie namierzyć problemy – sprzedaż ich rozwiązania.
Prezentowanie rozwiązań
Trzy błyskotliwe sposoby prezentacji
- Potęga wizualizacji. Niemal nikt nie kupi Twojego produktu, gdy wcześniej nie wyobrazi sobie, jak go używa. Warto sprowokować rozmówcę do wizualizacji – „Czy widzi pan siebie stosującego to rozwiązanie w pracy? Czy widzi pani siebie stosującą ten produkt w domu?”
- Aktywność klienta. Im więcej fizycznego zaangażowania wykaże klient, tym bardziej dostrzeże korzyści zakupu. Poproś go o przeczytanie ważnego fragmentu, czy dokonanie obliczeń.
- Sprzedaż anegdotyczna. Opowiedz historie sukcesu innych ludzi, którzy kupili już Twój produkt i są zadowoleni.
Rozpraszanie obiekcji
Każdy potencjalny klient ma zastrzeżenia, Twoim zadaniem jest „wyjąć” mu je z głowy, położyć na stole i rozprawić się z nimi. One są jak czerwona lampka ostrzegająca klienta, gdy ich nie rozpoznasz podczas rozmowy – przetrwają ją. Gdy sam poruszysz trudne kwestie zyskasz zaufanie i doprowadzisz do zamknięcia transakcji.
Finalizacja sprzedaży
Gdy klient już wszystko wie o danym produkcie należy zamknąć transakcję. Nie przeciągaj tego etapu. Gdy klient poprosi o oddzwonienie za pewien czas, poinformuj, że nie oddzwaniasz! Szybciej podejmie decyzję, a Ty nie stracisz czasu na nierokującego klienta.
Bądź odważny, proś o zamknięcie transakcji na wszystkie znane sposoby. Jednak nie naciskaj. Na klasyczne „Pozwól mi to przemyśleć” odpowiedź „To dobry pomysł. To przecież ważna decyzja” i zacznij pakować swoje dokumenty. Klient odetchnie z ulgą, poczuje się bezpiecznie, że nie musi w tym momencie podejmować decyzji. Dopiero wtedy zapytaj, nad czym dokładnie chce się zastanowić…
Sprzedaż ponowna i uzyskiwanie poleceń
To druga sprzedaż jest najważniejsza. Jest sprawdzianem zadowolenia klienta. Gdy wraca po kolejny produkt wyraża tym samym uznanie, że pierwszy spełnił jego oczekiwania, a Ty spełniłeś swoje obietnice.
Nie zostawiaj klienta na żadnym etapie sprzedaży, tym bardziej po jej sfinalizowaniu. To wtedy klienci mają najwięcej wątpliwości. Zastanawiają się, czy dokonali dobrego wyboru, czy może u konkurencji byłby tańszy. Dobrym pomysłem jest wysłanie im drobnego upominku od firmy.
Najważniejsze cytaty:
„Później dopiero dowiedziałem się, że podjęcie decyzji – bez względu na jej naturę – a następnie próba jej zrealizowania jest często punktem zwrotnym w życiu”.
„Aby stać się naprawdę wielkim człowiekiem, należy przyjąć stuprocentową odpowiedzialność za swoje życie i wszystko, co ci się przydarza”.
„Zapomnienie o transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu nie jest ani uczciwe, ani właściwe”.
„Gdy zaczniesz traktować osoby, z którymi się kontaktujesz, tak, jakby były pod Twoimi skrzydłami, to one także zaczną cię inaczej traktować. Jeśli będziesz się nimi opiekował, nieustannie szukając sposobów, aby im pomóc, doradzić i je obronić, ich nastawienie wobec ciebie ulegnie diametralnej zmianie”.
„Postaraj się przewidzieć możliwe zastrzeżenia i odpowiedz na nie jeszcze zanim twój rozmówca zdąży je zgłosić. Jeśli przyzwyczai się do tego, że sam zwracasz uwagę na najbardziej istotne i drażliwe kwestie, opuści gardę”.
Może Cię zainteresować:
https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/the-maverick-selling-method/
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: