Book Details

  • Home
  • Zjedz tę żabę
zjedz tę żabę

Zjedz tę żabę

Brian Tracy

Average rating

Jak realizować zadania w terminie i radzić sobie z problemami?

W życiu każdego człowieka są rzeczy, od zrobienia których zależy bardzo wiele, które wpływają bieg wydarzeń w sposób zasadniczy. Zapytani o najważniejsze rzeczy do zrobienia, potrafimy je wskazać. Najbardziej zaskakujące okazuje się to, że zazwyczaj są to sprawy, które jednocześnie… czekają na swoją kolej, zalegają w zakamarkach naszego kalendarza. 

 

Sukcesywnie odkładamy je na lepszy moment, aż będziemy mieć więcej energii i ochoty, aż uporamy się z rzeczami mniej ważnymi, tak, że nie będą zaprzątać nam głowy. Tylko że ten moment, ten dzień i ta chwila nigdy nie nadchodzą, a sprawy toczą się pozostawione swojemu naturalnemu biegowi. Nikt nie powie, „zjedz tę żabę”

A co by było, gdybyśmy załatwili te NAJWAŻNIEJSZE, NAJTRUDNIEJSZE, NAJPILNIEJSZE sprawy właśnie dzisiaj?

Jak zmieniłoby się nasze życie?

Co byśmy osiągnęli?

Jest takie słowo, którego urokowi ulegamy w przedziwny sposób – prokrastynacja.

Odkładanie spraw na później jest czymś jak najbardziej naturalnym, każdy stosuje ten zabieg w mniejszym lub większym stopniu i nic nie pomagają wymówki, wyrzuty sumienia i świadomość konsekwencji takiego postępowania. Często zwlekamy do ostatniego momentu, do ostatniej możliwej chwili, by wreszcie zacząć załatwiać sprawy, które już dłużej nie mogą cierpieć zwłoki bez sprawienia nam poważnych kłopotów. 

Im bardziej zwlekamy z zabraniem się do zrobienia danej rzeczy, tym bardziej urasta ona w naszych oczach. Wydaje się trudna, wielka i wstrętna, dokładnie, jak …żaba! I właśnie do żaby Brian Tracy porównał takie najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do zrobienia sprawy.

 

Co to za żaba? – Czyli sztuka ustalania priorytetów

Żaba to rzecz, której zrobienie sprawi największą różnicę. Dlatego też zawsze rano określ, które rzeczy są najważniejsze, których zrobienie 20 % da 80 % rezultatu. „Oprzyj się pokusie, by najpierw załatwić drobne sprawy”.

Zazwyczaj intuicyjnie wiemy, które rzeczy są najważniejsze. Dobrze rozpoznajemy te największe i te najbrzydsze żaby. Te, od których najwięcej zależy i te, które wydają się najtrudniejsze do zrobienia. To dobrze, bo od umiejętności ustalenia priorytetowych spraw, zależy sukces w wielu dziedzinach życia! 

Zadaj sobie pytania:

  •  „Co jest moją największą żabą ze wszystkich?”
  • Co mogę zrobić, co spowoduje największą różnicę?
  • Co mogę zrobić sam, co jest najważniejsze w tej chwili bez możliwości delegowania tych zadań na inne osoby?
  • W jak najbardziej wartościowy sposób mogę wykorzystać mój czas w tej chwili?
  • „Gdybym mógł wykonać tylko jedno lub dwa z tych działań, które z nich by to były?”.

 

Jak się za to zabrać ?

No dobrze, ale sklasyfikowanie żaby, te nie to samo, co jej jedzenie! Duża, wielka i odpychająca żaba, jest świetną metaforą tych spraw, których unikamy. Są pewne zasady, których przestrzeganie ułatwi zabranie się za ich rozwiązywanie. 

 

Po pierwsze – Największą żabę zjedz z samego rana

Wtedy, gdy masz najwięcej energii, siły, jasności myślenia. Załatw sprawy najważniejsze o poranku, bo potem Twoja siła będzie sukcesywnie maleć.

 

Po drugie„Jeśli w ogóle musisz zjeść żywą żabę, nie opłaca się siedzieć i patrzeć na nią bardzo długo.”

Rozmyślanie nad zadaniami, które trzeba wykonać, upewni Cię w przekonaniu, że są one naprawdę trudne, nieprzyjemne, że zajmą Ci dużo czasu. Jednak żaba nie ucieknie, będzie siedziała i rosła w Twoich oczach. To się naprawdę nie opłaca!

 

Po trzecie – Popatrz na korzyści!

Zjedzenie żaby, chociaż w tym momencie wydaje Ci się bardzo nieprzyjemne i trudne, przyniesie wiele korzyści w Twoim życiu. 

Po pewnym czasie wykonywania głównych spraw z rana zauważysz:

  • Niesamowity spokój wynikający z działania bez odkładania na później
  • Satysfakcję z dobrze wykonanego zadania
  • Rozwiązanie wielu problemów 
  • Korzyści indywidualne właściwe dla podjęcia konkretnych działań
  • Wzrost poziomu wydajności i produktywności 
  • Przestrzeń potrzebną do tworzenia nowych owocnych projektów

Jednym słowem – Twoje życie będzie znacznie prostsze i efektywniejsze.

 

Po czwarte – Przygotuj stół! 

Do zjedzenia żaby dobrze jest się przygotować. Ludzie sukcesu myślą na papierze. Zawsze zapisują swoje myśli, notatki, plany. Zapisane cele są znaczenie częściej realizowane niż te, które nigdy nie zostały zarejestrowane w ten sposób. Zawsze można do nich wrócić po pewnym czasie i monitorować skuteczności ich realizowania. 

To Twoje cele decydują o tym, które z podejmowanych zadań jest najważniejsze na chwilę obecną. „Każdego ranka, kiedy zaczynasz, podejmij działanie związane z najważniejszym zadaniem, jakie możesz wykonać, aby osiągnąć swój najważniejszy w danej chwili cel.”

Planuj każdy dzień z wyprzedzeniem. Wieczorem przygotuj sobie listę zadań na nadchodzący dzień. Nie ograniczaj się do jednej listy. Niech każda będzie do innych celów. 

  1. Stwórz główną listę. Zapisz na niej wszystko, co przyjdzie Ci do głowy i co chcesz zrobić w przyszłości. 
  2. Na koniec każdego miesiąca stwórz listę na kolejny miesiąc.
  3. Na koniec każdego tygodnia stwórz listę, na której zaplanujesz nadchodzący tydzień. 
  4. Przenieś wybrane pozycje z listy miesięcznej i tygodniowej na listę dzienną. 

 

Po piąte – Stosuj metodę ABCD

Gdy już masz przygotowaną listę zadań na jeden dzień, dla ustalenia hierarchii ich ważności stosuj metodę – ABCD, oznacz wybranymi literami każdą pozycję, przy czym oznaczają one:

 

A – coś, co jest bardzo ważne, co musisz zrobić, co będzie miało poważne konsekwencje,

B – zadanie, które powinieneś wykonać, ale zawsze dopiero po wykonaniu zadania A,

C – coś, co dobrze jest zrobić, ale nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji, nic się nie wydarzy pozytywnego ani negatywnego, gdy tego nie zrobisz,

D – coś, co możesz zlecić komuś innemu,

E – coś, co możesz zupełnie wyeliminować i nie będzie to miało żadnego znaczenia. 

 

Po szóste – Dokładnie się przygotuj 

Zanim zaczniesz wykonywać zadania przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować. 

 

Po siódme – Podziel żabę na części 

Łatwiej Ci będzie przełknąć żabę (wykonać zadanie), jeśli podzielisz ją na części. 

 Skup się na pojedynczym działaniu, które podejmiesz. Po rozpoczęciu pracy kontynuuj ją bez rozpraszania uwagi aż do stuprocentowego zakończenia. 

„Każde wielkie osiągnięcie ludzkości było poprzedzone długim okresem ciężkiej, skoncentrowanej pracy, aż do momentu, gdy zadanie zostało wykonane”.

 

Po ósme – Zastanów się nad konsekwencjami  

Zanim zdecydujesz się podjąć działania lub ich zaniechać zadaj sobie pytanie – Co się może wydarzyć, jeśli wykonam zadanie, a co może się wydarzyć, jeśli go nie wykonam?

 

Po dziewiąte – Ćwicz kreatywną prokrastynację  

„Różnica między osobami osiągającymi wysokie i niskie wyniki w dużej mierze zależy od tego, na co decydują się odkładać”.

Nigdy nie będziesz miał wystarczająco czasu na zrobienie wszystkiego. Sam pewnie już dawno zauważyłeś, że rozpoczęcie działania od najmniej istotnych spraw, by zrobić przestrzeń dla tych istotnych, nie sprawdza się. Najważniejsze zadania nie zostają wtedy wykonane. 

Sztuką jest świadomie zdecydować się na odłożenie na później najmniej istotnych spraw. Choćby na zawsze!

Zastanów się, z czego możesz zrezygnować w swoim rozkładzie dnia. Powiedz NIE wszystkiemu, co nie wnosi wartości w Twoje życie, a jest jedynie wypełnieniem czasu. Nie ma go wiele. Może, zamiast oglądania telewizji warto spędzić czas z rodziną albo zrobić coś co, poprawi jakość Twojego życia, np. poczytać książkę lub poćwiczyć? 

Regularnie odłączaj się od technologii i urządzeń komunikacyjnych. Pamiętaj, że technologia ma służyć Ci, a nie odwrotnie. 

„Oprzyj się pokusie, aby zacząć włączać urządzenia komunikacyjne zaraz po przebudzeniu się rano”.

Przyjrzyj się zajęciom w pracy i życiu osobistym i zastanów się, które z nich mógłbyś delegować na innych, a które wyeliminować, by mieć więcej czasu na zajęcia naprawdę ważne. 

„Rób najpierw rzeczy pierwsze, a drugich nie rób wcale”.

 

Po dziesiąte – Jesteś większy niż żaba!

Gdy już uporządkowałeś zadania do wykonania, skup się na sobie! Jesteś większy niż żaba, niż wszystkie zadania, które musisz wykonać i ciągle się rozwijasz. Twoja energia podażą za uwagą, dlatego skup się ta swoich mocnych stronach i je rozwijaj.

 

Zastanów się:

  • W czym jesteś dobry? 
  • Co w pracy sprawia Ci najwięcej przyjemności?
  • Co przyczyniło się do Twoich sukcesów?
  • Gdybyś mógł wykonywać ulubioną prace, co by to było?
  • Co robisz fizycznie, czego powinieneś robić więcej, a co robisz, czego powinieneś robić mniej?
  • Czego nie robisz, a powinieneś, by osiągać lepsze wyniki?
  • Co robisz dzisiaj, co wpływa na Twoje Zdowie, a czego powinien zaprzestać, by polepszyć jego stan?

Zrób sobie wolne. Przynajmniej jeden pełny dzień w tygodniu wolny od pracy, w którym nie będziesz odbierał telefonów, czytał korespondencji i nadrabiał zaległości. Twój mózg potrzebuje odpoczynku, choćby po to by… lepiej pracować!

 

Najważniejsze cytaty:

„Kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu wydajności i produktywności jest wyrobienie w sobie na całe życie nawyku zajmowania się głównym zadaniem z samego rana każdego dnia.”

Prawo wymuszonej efektywności: „Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystko, ale zawsze jest wystarczająco dużo czasu, aby zrobić najważniejszą rzecz”.

„Jednym z najgorszych sposobów wykorzystania czasu jest zrobienie bardzo dobrze czegoś, co wcale nie musi być zrobione”.

„Zrób to w 80 procentach poprawnie, a później to popraw”.

 

Może Cię zainteresować:

Factfulness

Wywieranie wpływu na ludzi

Ego to Twój wróg

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: