Average rating
Jak podchodzić do pieniędzy z większym rozsądkiem i podejmować bardziej odpowiednie decyzje dotyczące finansów?
W książce “Psychologia pieniędzy”, Morgan Housel uczy co wpływa na twoje wybory i jak postępować, by osiągnąć najlepsze rezultaty w inwestowaniu, a także zrozumiesz działanie dotychczasowych mechanizmów.
Twoje doświadczenie nie jest tak istotne, jak ci się wydaje
Każdy z nas ma inne doświadczenia z pieniędzmi, z uwagi na to, w jakim gospodarstwie dorastał, w jakiej części świata żył, jaki był stan inflacji w danym momencie, i czy ekonomia była stabilna. Osoba dorastająca w bogactwie nigdy do końca nie rozumie, jak to jest żyć w biedzie.
Każdy człowiek idzie przez życie mając inne poglądy i cele, przez co nie da się ustalić idealnego “przepisu” na najbardziej korzystne inwestycje. Podstawą do zrozumienia psychologii pieniędzy jest zaakceptowanie, że nie wiemy wszystkiego.
Badania wykazują, że skłonność do podejmowania ryzyka nie zależy od inteligencji czy poziomu edukacji, lecz w głównej mierze od warunków, w których się wychowaliśmy. Przykładowo, osoba dorastająca w czasach zwiększonej inflacji jest mniej skłonna do inwestowania dużych sum pieniędzy, niż osoba dorastająca w kraju o stabilnej ekonomii. Różne doświadczenia prowadzą do różnych poglądów odnośnie inwestycji.
Co ciekawe, Amerykanie z klasy niższej wydają rocznie średnio ponad 400 dolarów na losy na loterię – cztery razy więcej niż osoby z klasy wyższej. Jednocześnie ci sami ludzie twierdzą, że nie byliby w stanie wydać 400 dolarów w momencie nagłego wypadku. Na pierwszy rzut oka ciężko to zrozumieć, ale takie zachowanie bierze się z perspektywy odmienienia swojego życia o 180 stopni dzięki pozornie niewielkiemu wydatkowi. Innymi słowy, ci ludzie płacą za podtrzymanie swojego marzenia o lepszym życiu.
Jak szczęście łączy się z ryzykiem
Odrobina szczęścia może mieć znaczący wpływ na sukces finansowy. Jednocześnie większość bogatych ludzi temu zaprzeczy – mamy tendencję do niedoceniania roli szczęścia w momencie powodzenia. W przypadku porażki jest jednak na odwrót – często zrzucamy winę na pech.
Oczywiście nie zawsze możemy określić, czy dana decyzja była mądra, ale pech
sprawił, że nie odnieśliśmy sukcesu, czy też po prostu podjęliśmy złą decyzję. Pogódź się z tym, że coś może pójść nie po twojej myśli. Uświadom sobie, że poniesienie porażki jest okazją do nauki czegoś nowego i zaakceptuj, że ryzyko jest naturalną częścią inwestycji.
Aby w mniejszym stopniu polegać na szczęściu i ryzyku, możesz zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, uświadom sobie, że ludzie, których podziwiasz za ich ogromne osiągnięcia mieli w życiu wiele szczęścia i w znacznym stopniu wpłynęło ono na ich sukces. Po drugie, aby odnieść sukces finansowy, nie skupiaj się na replikowaniu działań pojedynczych osób, tylko patrz na schematy i podążaj za nimi.
Potencjał namnażania
Namnażanie pieniędzy działa tylko w momencie gdy poświęcisz na nie lata. Zamiast oczekiwać ogromnych, ale szybkich rezultatów, nastaw się na skromniejszy, za to stały wzrost. Nie podejmuj pochopnych, ryzykownych działań licząc na momentalne efekty. Zacznij inwestować najszybciej, jak możesz i cierpliwie czekaj, aż pieniądze zaczną się namnażać.
Kolejną istotną kwestią jest oszczędzanie pieniędzy. Nie musisz oszczędzać na nic konkretnego (chociaż oczywiście odkładanie pieniędzy na mieszkanie, samochód, czy wymarzone wakacje też jest w porządku), warto jest odłożyć pieniądze na sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Oszczędności, których nie przeznaczasz na żaden konkretny cel zapewniają ci ochronę i poczucie bezpieczeństwa.
Ustalanie celów finansowych
Ludzie często ustalają cel za celem i kiedy tylko osiągną jeden, już zaczynają myśleć o drugim. To niekończący się cykl. Niestety, w świecie finansów ktoś zawsze będzie miał więcej niż Ty. Dlatego musisz przestać porównywać się do innych i dążyć do celu, który faktycznie chcesz osiągnąć. Nie ryzykuj utraty istotnych rzeczy, aby zdobyć coś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz.
Warto też zauważyć, że często nie zauważamy, jak bardzo nasze cele zmieniają się na przestrzeni lat, wraz z rozwojem naszego charakteru czy stylu życia. To sprawia, że trudno jest określić długoterminowe cele finansowe. Ustalając je, musisz spróbować przewidzieć wszystkie możliwości.
Wzbogacenie się a bycie bogatym
Wzbogacanie się wymaga podejmowania ryzyka, dużo ciężkiej pracy i optymistycznego podejścia, natomiast bycie bogatym jest tego przeciwieństwem. Aby zachować dużo pieniędzy, musisz ograniczyć ryzyko do minimum, nie możesz być nadmiernie zachłanny. Musisz uświadomić sobie, że to co masz, może zostać ci zabrane w dowolnym momencie, jeśli będziesz mieć pecha. Bycie bogatym wymaga dużo pokory.
Warto też zauważyć różnicę między bycie bogatym (ang. rich) a zamożnym (ang. wealthy). Bogactwo oznacza, że masz wysoki dochód. Zamożność jest często niewidoczna; to pieniądze, które masz, a których nie wydajesz, to potencjalna możliwość wydania ich w przyszłości. Bycie bogatym pozwala ci na wydanie pieniędzy tu i teraz. Bycie zamożnym umożliwia ci zyski nie tylko w postaci materialnej, ale także w formie większej ilości czasu, możliwości czy wolności.
Nie każda inwestycja przyniesie ci zyski
Tylko niewielka ilość inwestycji przyniesie ci znaczące zyski, 99% z nich końcowo nie będzie miało znaczenia. Musisz zdefiniować koszt sukcesu – przemyśleć, co jesteś w stanie poświęcić, by osiągnąć swój cel, a jakich wydatków chcesz uniknąć za wszelką cenę. Uświadom sobie, że niepewność, zwątpienie i żal często towarzyszą trudnym decyzjom finansowym; jest to naturalna część inwestowania.
Najistotniejsza zaleta bogactwa
Bycie zamożnym przynosi ci znacznie większe zyski niż samo posiadanie pieniędzy. Dzięki nim nie musisz być przywiązanym do jednego miejsca, możesz robić co chcesz, kiedy chcesz i z kim chcesz. Zanim poświęcisz swój wolny czas na nadgodziny, pomyśl, że możliwość zapanowania nad swoim jest często dużo bardziej istotna niż odrobina więcej pieniędzy.
Rzeczy materialne nie przynoszą szacunku
Ludzie kupują drogie samochody i ogromne posiadłości licząc na podziw i szacunek ze strony innych, jednak nie zdają sobie sprawy, że w oczach innych szacunek wcale nie bierze się z faktu posiadania tych dóbr materialnych. Inni będą podziwiać nasz samochód, ale nie nas samych. Na szacunek trzeba zapracować inną drogą, dzięki uprzejmości, skromności i pomocy innym.
Ważne cytaty
“Czas jest najpotężniejszą siłą w inwestowaniu”.
“Największą rzeczywistą wartością pieniędzy (…) jest to, że dają nam możliwość kontrolowania własnego czasu. Dzięki niewydanym środkom powoli zyskujemy coraz wyższy poziom niezależności i autonomii, który daje nam coraz większą kontrolę nad tym co robimy i kiedy to robimy”.
“Kiedy uczysz się o historii, zaczynasz mieć poczucie, że coś rozumiesz. Ale dopóki czegoś nie przeżyjesz i nie poczujesz konsekwencji na własnej skórze, możesz nie zrozumieć tego wystarczająco dobrze, żeby wpłynęło to na twoje zachowanie”.
Może Cię zainteresować:
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: