Average rating
Gary Vaynerchuk wykorzystując Internet i media społecznościowe prowadzi niezwykle udane przedsięwzięcia biznesowe. Rozwinął wielomilionowy rodzinny biznes alkoholowy, zbudował także biznes medialny o wartości 150 mln dolarów.
Autor Przebij się wyjaśnia, że nie jest to książka, która doprowadzi czytelnika do sześciozerowych cyfr na koncie przy pomocą magicznych sztuczek marketingowych, ale obiecuje, że stosując jego wskazówki, a przy tym nie unikając ciężkiej codziennej pracy, odniesiesz sukces, może równie spektakularny, jaki odniósł Gary.
Dla tych, którzy działają w sieci
Autor książki tworzy swoje biznesy, wykorzystując media społecznościowe. Najwięcej wskazówek przygotował dla osób, które także działają w sieci. Przekonuje, że każdy może zbudować w Internecie silną markę osobistą i wywierać na tyle duży wpływ, by godziwie zarabiać na życie, jednocześnie robiąc to, co się kocha. Oblicza, że jeśli zbudujesz silną markę osobistą, już dwa posty tygodniowo skierowane do 10 000 obserwujących, może wygenerować 20 000 USD rocznie.
Kreowanie maski osobistej, nie przychodzi bez wysiłku. Wymaga codziennej, często monotonnej, nieustającej pracy.
Aby wykreować silną markę, nie możesz nikogo naśladować. Znajdź swoją własną ścieżkę i wykorzystaj zasady jej budowy, a wkrótce zyskasz zwolenników.
Inwestuj z wiarą i wytrwale
O Twoim sukcesie nie zdecydują miliony na koncie. Aby go odnieść, możesz po prostu robić to, co lubisz i zarabiać przy tym na godne życie.
Licz się z tym, że aby zacząć zarabiać w sieci, będziesz musiał najpierw inwestować. Popatrz na Amyl Schmittauer, której historia pokazuje, że wytrwałą, mądrą pracą i odrobiną fantazji można zbudować upragniony kształt życia, jakie będzie przynosiło satysfakcje i całkiem duże pieniądze. Amyl pragnęła zostać prawnikiem, w tym celu tworzyła w mediach społecznościowych tematyczne filmy wideo. Udostępniała je za darmo, aby zademonstrować ich atrakcyjność. Szybko zaczęła otrzymywać płatne zlecenia. A gdy już otworzyła firmę, obrała nowy kierunek.
Zaangażowała się w tworzenie marki osobistej. Zredukowała zatrudnienie, sprzedała samochód, zaryzykowała i założyła znanego dzisiaj bloga Sawy Sexy Social, który jest subskrybowany rzez dziesiątki tysięcy subskrybentów. Amyl wydała swoją książkę, publikuje kursy online, prowadzi konferencje na całym świecie. Wcześniej podjęte ryzyko, nieustająca pasja i ciężka pracy przywiodły ją do miejsca, w którym żyje na swoich warunkach i świetnie przy tym zarabia.
8 zasad prowadzenia biznesu wg Gary go Vaynerchuka:
-
Intencje. Nie rozkręcaj działalności, jeśli nie wierzysz w biznes, który wybrałeś. Nie angażuj się, jeśli Twoje cele wiążą się głównie z zarabianiem pieniędzy. Dbaj o dobro, które daje Twoja praca, nie tylko o pieniądze, które na niej zarabiasz.
-
Autentyczność. Rób tylko to, w co wierzysz i czym chcesz się dzielić z innymi. Powinieneś tak kochać swoje pomyły i wizje, by wytrzymać bez zniechęcenia się wysiłek związany z przekształceniem ich w realne przedsięwzięcie.
-
Pasja. Ludzie, którzy wykonują pracę, którą kochają, są szczęśliwsi niż ci, którzy zarabiają nawet duże pieniądze, ale na pracy, której nie lubią. Pasja widoczna jest w jakości Twoich ofert i kontaktach z klientami.
-
Cierpliwość. Pomoże Ci utrzymać pasję i podejmować długodystansowe działania. Nie ulegaj pokusie szybkiego zarobku. Postaw na długoterminowe działania, trzymaj się Twojej wizji. Stawiaj klientów na pierwszym miejscu i ciężko pracuj, nie bierz urlopów, żyj oszczędnie i poświęcaj się.
-
Szybkość. Nie zastanawiaj się nad każdą decyzja, nie roztrząsaj wszystkich za i przeciw, zaufaj swojemu instynktowi, a jeśli popełnisz błąd, po prostu wyciągnij wnioski, dokonaj korekty i idź dalej.
-
Praca. Nie rób sobie długich przerw, nie oglądaj telewizji, nie trać czasu na internetowe rozrywki. Pracuj. Wyznacz sobie czas na sen i na jakościowe relacje z rodziną, a resztę czasu poświęć na pracę. Osoby, które zakładają firmy, bardzo często robią to na boku, przychodząc do domu z pracy na etacie, poświęcają resztę dnia, nocy i weekendy na pracę nad budowaniem wymarzonego biznesu. Jeśli nie chcesz odnieść spektakularnego sukcesu, a jedynie zbudować markę przynoszącą godziwe zyski, możesz pracować mniej i prowadzić bardziej zrównoważone życie. Ty o tym decydujesz, posłuchaj siebie i swoich potrzeb.
-
Uwaga. Skup uwagę na tym, co ludzie robią w mediach społecznościowych, obserwuj trendy, poznawaj nowe platformy jak najwcześniej. Ucz się od innych.
-
Treści. Twoją markę tworzy twój produkt i Twoje treści. Twórz treści zaskakujące, merytoryczne i inspirujące dla wybranej platformy. Dostosowuj je do miejsca, wtórym je zamieścisz. Innych treści ludzie oczekują na Twitterze, a innej na Facebooku. Pokazuj ludziom swoje życie, publikuj filmy, opowiadaj historie, takie tylko Twoje, których nikt inny nie mógłby opowiedzieć w podobny sposób. Używaj mediów społecznościowych kilka razy dziennie. Nigdy nie wiadomo, co z tego wyniknie. Może otworzą się nowe możliwości reklamowe, zaproszenia do wygłoszenia przemówienia czy sponsoring.
Nie bądź perfekcjonistą! Zacznij opowiadać Twoją historię już w momencie, w którym się uczysz, pokazuj, w jaki sposób to robisz, pozwól innym uczestniczyć w tym procesie, a na pewno przysporzy Ci to zwolenników.
Nie bój się!
Jeśli nie jesteś w stanie osiągnięć swoich celów i spełnić biznesowych marzeń, to nie dlatego, że jesteś za stary, za biedny, czy masz zbyt wiele innych obowiązków. To nie dlatego, że masz za dużo pracy, nie masz oszczędności, za to masz dziecko i kredyt hipoteczny. Nie szukaj wymówek! Rzesze innych ludzi skutecznie pokonały takie przeszkody. Dzieje się tak dlatego, że nie zaangażowałeś się w pełni w wykonanie działania.
Nie bój się, pokonaj te trzy lęki:
Strach przed porażką. Boisz się zawstydzić lub rozczarować swojej rodziny. Porozmawiają z bliskim o swoim pomyśle. Poproś o wsparcie. Uzgodnijcie rzeczy dotyczące nowych przedsięwzięć z współmałżonkiem.
Strach przed marnowaniem czasu. Jeśli będziesz spędzał go na robieniu czegoś produktywnego, co kochasz, na pewno go nie zmarnujesz! Zrezygnuj z pustych nieprzynoszących niczego korzystnego zajęć, np. oglądania telewizji, grania w gry komputerowe czy innych tego typu rozrywek. Zajmij się budowaniem swojego biznesu.
Obawa, że wydasz się próżny. Boisz się, że budowanie marki osobistej na dużą skalę sprawi, że wydasz się innym próżny i będziesz wyglądał narcystycznie, wyjdziesz przez to na idiotę. Pamiętaj – każdy nim jest, „dopóki nie stanie się pionierem”. Nie przejmuj się tym, co ktoś o Tobie pomyśli lub powie. Ta osoba nie będzie płaciła Twoich rachunków! Nie będzie także piła z Tobą szampana!
Nie zniechęcaj się!
Licz się z wieloma porażkami, niepowodzeniami i bezowocnymi działaniami. Przy budowaniu marki koniecznie zacznij od Facebooka. Licz się z tym, że może będziesz musiał zdobywać klientów i współpracowników, co nie zawsze będzie wdzięcznym, owocnym zajęciem. Jeśli Cię to przeraża – lepiej przestań czytać dalej!
Jeśli chcesz, by inni pomogli Ci, zaoferuj im coś w zamian, tak, byście odnieśli obopólne korzyści. A może chcesz np. zyskać rozgłos ze współpracy ze znanymi i uznanymi influencerami, zastanów się co możesz im zaoferować. Opracuj ofertę, która przyniesie korzyść im i Tobie. Nastaw się na to, że na początku prawie zawsze będą Cię ignorować. Nie zniechęcaj się i tym razem. Pracuj wytrwale codziennie, przez tygodnie, a nawet miesiące, a na pewno zobaczysz sukces.
Wykorzystuj do pracy jedną lub wszystkie z poniższych platform
Facebook – Facebook ma ponad miliard użytkowników w każdym wieku. Jest wciąż największą platformą społecznościową. Jest to także najbardziej elastyczna platforma oferująca ukierunkowane reklamy. Nawet niewielki budżet marketingowy pozwoli Ci odnieść korzyści. Usługa Facebook Live pozwala dzielić się materiałami wideo na żywo. Możesz z niej korzystać, ale najpierw próbuj swoich sił nagrywając uprzednio swoje filmy.
Snapchat – Snapchat każdego dnia przyciąga miliardy wyświetleń i udostępnień. Użytkownicy cenią go, za możliwość publikowania zdjęć bez obaw, że w przyszłości będą ich żałować, gdyż platforma pozwala je bez trudu usuwać na stałe. Snapchat stwarza możliwość publikowania filmów wideo i zdjęć oraz przechowywania ich w jednym miejscu, dostępnym także dla innych. Snapchat wykształci Twoje umiejętności marketingowe, ponieważ bez nich nie zostaniesz zauważony na platformie. Aby to zrobić współpracuj z różnymi platformami podczas budowania swojego profilu na Snapchacie, pisz blogi, artykuły o portalu, bierz udział w organizowanych przez nią wydarzeniach i kupuj reklamy cyfrowe, które będą promowały Cię jako influencera i lidera na platformie.
Twitter – Twitter pozwala odkrywać wszystkich, którzy interesują się daną niszą i nawiązać z nimi bezpośredni kontakt. Poświęcony czas, cierpliwość i publikacja wysokiej jakości wpisów, pozwoli Ci zbudować reputację wśród określonej grupy odbiorców. Aby ich zainteresować, może będziesz musiał poświęcić czas na czytanie książek w każdy weekend oraz na publikowanie postów i odpowiadanie na nie. Jeśli będziesz w tym cierpliwy, może pewnego dnia, zwróci uwagę na Ciebie ktoś, kto pomoże Ci w odniesieniu sukcesu.
YouTube – Tutaj wschodzą największe gwiazdy, tworzone jest największe bogactwo. Jeśli Twoje pierwsze filmy nie są lubiane, udoskonalaj je. Nie poddawaj się. Dobieraj interesujące tytuły. Pamiętaj o linku umożliwiającym subskrypcję Twojego kanału. Zamieść w każdym filmie co najmniej 10 targów. Stwórz opisową miniaturkę i dołącz You Tube Card by odsyłać ludzi do innych nagrań. Umieszczaj swoje filmy we właściwych kategoriach i dobrze je opisuj. Zamieszczaj playlisty i zwiastuny.
Instagram – Instagram wypromował prawie tyle sławnych ludzi, co You Tube. Jego popularność wzmacniają nowe elementy, np. Stories, który umożliwia publikowanie treści automatycznie usuwanych. Po tym jak założysz konto na Instagramie, wypełnij swoją stronę, jak najlepszymi treściami, następnie znajdź swoją branże i nawiąż kontakt z bardziej doświadczonymi osobami. To mogą być duże firmy, z wielomilionowymi obserwacjami. Zwróć się do takich grup, oferuj im darmowe próbki swoich produktów lub usług, wyjaśnij, jaką korzyść uzyskają ze współpracy z Tobą. Licz się z tym, że nikt nie odpowie, ale nie ustawaj. Pamiętaj, że potrzebujesz zaledwie kilku lub jednej właściwej odpowiedzi.
Podcasty – Lubią z nich korzystać ludzie zapracowani, kierowcy i osoby, które dojeżdżają do pracy i nie mogą wtedy oglądać filmów. Swoje nagrania promuj za pomocą innych platform.
Jeszcze raz wytrwałość!
Nie rezygnuj w okresach posuchy. Internetowy biznes ma swoje prawa. Wymaga dużo wytrwałości, nieustępliwości i inwestycji, które nie od razu przynoszą efekty.
Najpewniej polubisz jedną z platform internetowych najbardziej. Jednak nie poprzestawaj na niej. Możliwości mediów społecznościowych są wciąż w powijakach. Wciąż istnieje przestrzeń dla tych, którzy oferują wartościowe produkty i usługi, a którzy potrafią wykorzystywać siłę Internetu.
Najważniejsze cytaty:
„Wciąż jest prawdą, że odpowiedni produkt i treść będą kluczem do zbudowania tętniącej życiem marki osobistej”.
„Jeśli nie jesteś w stanie tego osiągnąć, to nie dlatego, że jesteś za stary, biedny lub masz zbyt wiele innych obowiązków. To dlatego, że jeszcze nie w pełni zaangażowałeś się w wykonanie tego skoku”.
„Socjaliści, potomstwo celebrytów i gwiazdy reality TV robią to od lat. Teraz przyszła kolej na wszystkich innych, aby dowiedzieć się, jak zarabiać na robieniu czegoś, co i tak zamierzali robić za darmo”.
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: