Average rating
Gratulacje! Zostałeś menedżerem. Na pewno odnosiłeś duże sukcesy na dotychczasowym stanowisku pracy, dlatego przełożeni docenili Twoje starania. Fachowa wiedza i umiejętności pozwoliły Ci odnieść sukces, ale tylko po części pomogą Ci na nowym stanowisku. Teraz będziesz potrzebował innych kompetencji.
Między młotem i kowadłem
Znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji. Nie będziesz już czerpał wsparcia z przynależności do grona kolegów, będziesz w pewien sposób samotny. Przełożeni będą wymagali od Ciebie wyników, a zespół wsparcia. Nie wszystkie cele obu tych grup da się pogodzić. Co z tym zrobić? Pomoże Ci w tym „Podręcznik menedżera”
Możesz mieć różne myśli i emocje:
– lęk, że nie sprostasz wymogom nowego stanowiska pracy,
– żal, że w ogóle zgodziłeś się je przyjąć,
– frustrację, że ciągle popełniasz błędy,
– niepewność, że nie jesteś tak przygotowany do pracy, jak myślałeś, a Twoje dotychczasowe kompetencje nie wystarczają.
Dlatego:
- Określ swoje indywidualne emocje i postaraj się znaleźć potencjalne rozwiązania
- Nie zaniedbuj życia osobistego, utrzymuj sieć wsparcia
- Nie rezygnuj z czasu wolnego
- Dbaj o zdrowie
- Zachowaj dystans w stosunku do pracy, pamiętaj, że nic nie jest warte Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego, rodziny i przyjaciół.
Jak zostać dobrym menedżerem i nie zwariować!
Zbuduj zaufanie swojego zespołu, jest ono najskuteczniejszym narzędziem, którym dysponujesz, by podwładni zechcieli dobrze wykonywać swoją pracę. Zaufania nie zyskasz od razu, staraj się:
– postępować konsekwentnie, dawaj to samo, czego wymagasz od innych,
– być uprzejmym, okazywać szacunek, kończyć i zaczynać spotkania punktualnie, w trakcie rozmów utrzymywać kontakt wzrokowy i nie zajmować się innymi rzeczami,
– panować nad emocjami, nie okazuj skrajnych emocji, takich jak beztroska lub rozpacz, Twoi pracownicy muszą mieć pewność, że nie załamiesz się w trudnych chwilach lub nie wybuchniesz,
– zadawać pytania, by zebrać informacje oraz pokazać, że się interesujesz pracownikami i ich słuchasz,
– zachęcać do udzielania informacji zwrotnej, pokażesz w ten sposób, że troszczysz się o to, jak jesteś odbierany,
– dawać innym szansę by mogli zabłysnąć, zwracać się o pomoc do zespołu i doceniać jego wkład, tak pokażesz, że nie traktujesz pracowników instrumentalnie i że nie postrzegasz ich jak próżniaków (o ile rzeczywiście nimi nie są).
Nie bój się podejmować niepopularnych decyzji. Nie wszyscy muszą Ciebie lubić. Ważne, by postrzegali Cię jako osobę wiarygodną i uczciwą.
Inteligencja emocjonalna to coś, czego będziesz musiał się uczyć przez cały czas swojej pracy. Będziesz jej także uczył swoich pracowników. Obserwuj i uświadamiają sobie swoje uczucia i zachowania oraz ich wpływ na otoczenie. Typowe zachowania nieprzystosowawcze, których powinieneś unikać to:
- Prokrastynacja
- Zaprzeczanie
- Rozpamiętywanie
- Zazdrość
- Autosabotaż
- Agresja
- Nadwrażliwość na krytykę
- Zachowania bierno – agresywne
Samoświadomość nie jest łatwa, czasami maskujemy to, co jest najtrudniejsze do zniesienia uczuciami, które wydają się bezpieczne. Łatwo jest działać odruchowo, nawyki emocjonalne wpływają na wszystko, na to jak radzimy sobie z projektem i jak radzimy sobie z ludźmi. Jednak wzorce, jakie stosujesz nie są utrwalone raz zawsze. Jeśli zdasz sobie sprawę, że szkodzą Tobie lub innym, możesz się dostosować i to złagodzić.
Doskonalenie umiejętności emocjonalnych i międzyludzkich jest niezbędne do pracy na stanowisku menedżera, jednak jest to dopiero pierwszy krok. Drugim jest przygotowanie zespołu na osiągnięcie sukcesu. Kiedyś cieszyłeś się ze swoich indywidualnych dokonań, teraz nauczysz się czerpać przyjemność z osiągnięć swoich podwładnych.
Na stanowisku menedżera sukcesem jest:
– jasne określenie oczekiwań wobec członków zespołu,
– osiągnięcie celów zespołu,
– posunięcie do przodu realizacji celów organizacji dzięki dokonaniom twojego zespołu,
– doskonaleniu umiejętności bezpośrednich podwładnych i skuteczne zarządzanie zadaniami.
- Stań się osobą wpływową, zdolną wpływać na innych, na decyzję, plany i wyniki organizacji. Wywieranie wpływu nie polega na manipulacji i przeforsowywaniu swoich interesów. Chodzi tutaj o „uzyskanie pozytywnych rezultatów i produktywne działania dla organizacji we współpracy z innymi ludźmi lub za ich pośrednictwem”.
Częścią Twojej pracy jest „zarządzanie w górę”. Chcąc osiągnąć podwyżkę, zdobyć większe zasoby dla zespołu, opracować nową strategię dla grupy, musisz wpływać na swoich przełożonych. Jeśli się tego nie nauczysz będziesz w najlepszym przypadku sfrustrowany, w najgorszym – odsunięty na boczny tor.
Postaw się na miejscu szefa. Spójrz na sprawy z jego punktu widzenia, zastanów się jakie chce osiągnąć wyniki? Jak przebiega jego kariera i jaką ma przyszłość? Z jakimi problemami się teraz boryka? Co popycha go do pracy na najwyższych obrotach? Przy jakich zadaniach nadmiernie kontroluje podwładnych? Przeanalizuj jego kontakty z innymi. Z jakiego rodzaju ludźmi ma najlepszy kontakt? Jakie nawyki w pracy najbardziej go denerwują? Im dokładniej to zrozumiesz, tym bardziej będziesz mógł się dostosować, a jeśli nie ze wszystkim się zgadzasz, przygotuj się do mądrych negocjacji.
Zwiększ swoją wydajność. Naucz się chronić swój czas przed innymi.
- Naucz się odmawiać. Kiedy ktoś prosi Cię o pomoc lub oferuje szansę zadaj sobie pytania – Czy to zadanie przyniesie korzyść mojej organizacji? Czy ma znaczenie dla moich celów zawodowych? Czy jeśli odmówię, zaszkodzi to naszym wzajemnym stosunkom? Jeśli na pytania nie odpowiadasz twierdząco, najpewniej nie powinieneś tego robić.
- Naucz się jak odmawiać. Np.: „Dziękuję, że o mnie pomyślałeś, niestety mam bardzo napięty plan, więc muszę odmówić”, a gdy prosi szef – „Nie jestem pewien, czy dobrze to załatwię przy obecnych priorytetach. Chętnie jednak się dowiem, co jest dla ciebie najważniejsze”.
- Naucz się kończyć rozmowę. Powiedz po prostu „Przepraszam, że jestem taki nieuprzejmy, ale …”, „Przykro mi, że muszę ci przerwać, ale…”.
Udzielaj pracownikom informacji zwrotnych i dbaj o rozwój pracowników
Pozytywny feedbeck wzmocni dobrą pracę, negatywny, ale właściwie przekazany, zmobilizuje do zmiany postępowania, dzięki temu poprawisz bieżącą pracę ludzi, natomiast rozwijanie ich talentów służy zwiększaniu ich możliwości na przyszłość.
Niemal każdy odczuwa potrzebę uczenia się. Nawet pracownicy, którzy nie stawiają sobie ambitnych celów, będą lepiej pracowali, gdy zobaczą, że się nimi interesujesz i ich wspierasz.
Wyszukuj utalentowane osoby i orzekaj ich działanie, rozmawiaj o ich osiągnięciach, chwal regularnie za określone efekty.
Pielęgnuj kreatywność
Twórcze pomysły rodzą się z myślenia dyferencyjnego, polegającego na skierowaniu myśli w inną stronę niż znajome nam sposoby postrzegania i działania.
Narzędzia wspomagające generowanie pomysłów to:
- Burza mózgów – wygenerowanie przez grupę dużej liczby pomysłów, w co zaangażowania są wszyscy uczestnicy spotkania, mogą one być najbardziej dziwne i nieszablonowe, jeśli zespół wymyśli pięć, domagaj się dwudziestu.
- Mapa myśli – wpisz słowo kluczowe na środku tablicy, np. zagadnienia i trendy branżowe, poprowadź od niego rozgałęzienia, linie, które będą odzwierciedlały główne kwestie omawianego tematu. Rozdaj pracownikom karteczki samoprzylepne, by napisali na nich jak najwięcej skojarzeń z nimi związanych, niech potem umieszczą swoje karteczki na mapie. Poszukajcie zależności między nimi. Znajdziecie więcej rozwiązań niż przy prowadzeniu listy.
- Przerzucanie się pomysłami jak piłką. Na początek ktoś z zespołu rzuca pierwotny pomysł do drugiej osoby, która ma zadanie go zrozumieć i w jakiś sposób udoskonalić, po czym odrzuca go do kolejnej osoby.
- Zatrudniaj ze względu na potencjał
W zmieniającym się, złożonym i niepewnym środowisku zatrudniaj pracowników z potencjałem, którzy będą potrafili odnaleźć się w różnorodnych sytuacjach, jakie mogą nastać. Zwróć uwagę na:
– motywację – wysokie zaangażowanie w osiągane wyniki podczas realizacji bezinteresownych celów,
– ciekawość – skłonność do szukania nowych doświadczeń i szczerych informacji zwrotnych, otwartość na zmiany i naukę,
– wnikliwość – umiejętności zbierania i interpretowania informacji wskazujących na nowe możliwości,
– zaangażowanie – zdolność do wykorzystania emocji i logiki w celu przekazania przekonującej wizji i tworzenia więzi z innymi,
– determinację – zdecydowanie, żeby walczyć o trudne cele pomiot przeszkód, a po zderzeniu z przeciwnościami wracać do normy
Opracuj strategię
Jej celem jest wytwarzanie i powiększanie przewagi konkurencyjnej. Określ, co lepszego dostarcza Twoja firma, w tym celu zadaj sobie pytania:
– Jak się wyróżniamy, jeśli chodzi o zaspokajanie potrzeb, asortyment lub dostęp?
– W jaki sposób nasza pozycja strategiczna przyciąga do nas klientów i tym samym odciąga ich od konkurencji?
– Jaką wartość ma w zamiarze zapewniać nasza strategia? Czy rzeczywiście ją oferuje?
– Jakie namacalne korzyści daje ta strategia naszej firmie?
Przeprowadź zespół przez strategiczne zmiany. Pracownicy będą różnie reagowali na Twoje wizje, dlatego postaraj się:
– Dotrzeć do ludzi i przekonać ich do swojej wizji na poziomie emocjonalnym. Przedstaw jak teraz będą wyglądały kontakty z klientami, jak pracownicy i klienci będą się czuć podczas tych kontaktów i jak to polepszy ich życie.
– Wplataj informacje o swoich koncepcjach w codzienne rozmowy z pracownikami.
– Zabiegaj o akceptację nieprzekonanych, gdyż „ludzie, którzy decydują o twoim sukcesie, są często pośrodku”. Oni zazwyczaj nie są przeciwni Twoim domysłom, jednak nowe sposoby działania zakłócają ich sferę komfortu, dlatego zadbaj, by ich obawy nie przerodziły się w działania dążące do zepchnięcia cię na boczny tor.
Pomóż pracownikom zrozumieć, jakie odniosą korzyści ze zmian, jednak daj wyraźnie do zrozumienia, że „przyszłość w twoim zespole mają tylko ci, którzy chcą i potrafią przystawać się do zmian”
Najważniejsze cytaty:
„Nie opowiadaj zbyt szczerze o niepewności, jaką odczuwasz, gdy stajesz wobec nowych dla ciebie problemów w dziedzinie zarządzania lub gdy wypróbowujesz nowe style przywództwa. […] Postaraj się emanować pewnością siebie, nawet, gdy wydaje ci się to nienaturalne. Wypróbowanie takiej pewności, może stać się pierwszym krokiem do jej urzeczywistnienia”.
„Kiedy masz do podjęcia szóstą decyzję, po tym, jak ci pięć razy przerwano w trakcie szukania dziewiątej brakującej informacji w dniu, kiedy nie doszła do skutku trzecia umowa, a dwunasta niemożliwa do spełnienia prośba okazała się z piknięciem na ekranie komputera, twój mózg wpada w panikę, reagując tak jakby ta szósta decyzja była spragnionym krwi ludojadem”
„Ze wszystkich rzeczy, które mogą pobudzić emocje, motywację i percepcję w pracy, najważniejsze jest dokonywanie postępów podczas wykonywania ważnego zadania. A im częściej ludzie czują, że robią postępy, tym bardziej prawdopodobne, że długofalowo będą twórczo produktywni”.
Może Cię zainteresować:
https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/the-leadership-handbook/
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: