Book Details

  • Home
  • Myślenie pytaniami
Myślenie pytaniami

Myślenie pytaniami

Marilee Adams

Average rating

Czy wiesz, że Myślenie pytaniami może korzystnie wpłynąć na Twoje życie osobiste oraz zawodowe? Ciekawe pomysły przedstawione jako zestaw narzędzi zmieniają nasze myślenie, co przekłada się na pozytywne zmiany w naszym życiu. Jeśli skupimy się na nauce a nie na wydawaniu opinii, będziemy skuteczniejsi i wydajniejsi zarówno w pracy jak i w domu.

 

Marilee pisze, w jaki sposób za pomocą pytań kontrolować tok naszego myślenia i działania. Dzięki obmyślaniu pytań, możemy świadomie wpływać na naszą przyszłość a tym samym skutecznie dążyć do życiowego celu. Książka dostarcza nam ku temu potrzebnych narzędzi.  Myślenie pytaniami (Question Thinking, QT), skupia się głównie na kwestii zarządzania naszym myśleniem. Jest to ważne źródło umiejętności, dzięki któremu obserwujemy i oceniamy nasze myślenie a zwłaszcza pytania jakie sobie zadajemy. Następnie pomaga nam tworzyć nowe pytania, poprzez które uzyskujemy lepsze rezultaty. QT uczy nas, jak uważnie myśleć aby dokonywać lepszych wyborów dla korzystniejszych dla nas rezultatów. Budowanie konstruktywnego myślenia jest niezwykle ważne w procesie wprowadzania trwałych zmian nie tylko w naszym życiu zawodowym ale także prywatnym. 

 

Forma pytań wpływa na Twoje doświadczenia życiowe oraz uzyskiwane rezultaty !

Metoda Myślenia pytaniami jest najskuteczniejszą metodą opracowania lepszych pytań a wielkie osiągnięcia zaczynają się właśnie od wielkich pytań. 

 

Kwestionuj wszystko !

Staraj się zadawać trafne pytania a uzyskasz trafne odpowiedzi, których będziesz mógł się trzymać. Zadaj sobie pytanie „Jak mogę dowieść, że mam rację?”. 

Pytania stanowią ważną część komunikacji, jeśli je wykorzystasz mogą odmienić Twoje życie. Zwiększ ilość i jakość pytań, jakie zadajesz je sobie i innym i koniecznie zwracaj uwagę na intencje w trakcie pytania. 

Myślenie pytaniami to zestaw narzędzi dzięki którym poszerzasz swój pogląd na ważne sprawy i sytuacje. Rozwijasz i doskonalisz pytania, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Pamiętaj, żeby najpierw zadawać pytania sobie a dopiero później innym. Dzięki QT Twoje myślenie staje się kreatywne, bardziej skuteczne i ukierunkowane na konkretny cel. To klucz do podejmowania mądrych wyborów.

Kiedy utkniesz w martwym punkcie i szukasz odpowiedzi i rozwiązań, najpierw zmień swoje pytania inaczej ciągle będziesz otrzymywać te same odpowiedzi. Nowe pytania mogą przekształcić Twój punkt widzenia. Pytanie „Jak dojść do wody?” można zmienić w pytanie „Jak doprowadzić wodę do nas?”. To nowe pytanie już diametralnie zmienia sposób zachowania ludzi a co ważne bieg historii. 

Wchodząc w rolę lidera w kontakcie z podwładnymi, czekasz aż przejmą inicjatywę i opracują pytania, których sam nie byłeś w stanie wymyśleć. W takiej sytuacji Twoje osiągnięcia są wynikiem wysiłku wielu osób a nie tylko Twojej jednostkowej pracy. Pamiętaj, że kiedy pracujesz z ludźmi, musisz wypracować równowagę między pytaniami a odpowiedziami. 

Skuteczna komunikacja polega bardziej na zadawaniu pytań niż na mówieniu. Pomyśl, jeżeli nie zadajesz pytań, skąd możesz wiedzieć o czym myślą i czego potrzebują inni. Myślenie pytaniami pozwoli Ci określić punkt w jakim się aktualnie znajdujesz i dokonać pożądanych zmian. 

Koncepcja wewnętrznego obserwatora polega na tym, żeby być świadomym tego co się dzieje, aby łatwiej wykorzystać umiejętności oraz strategie do dokonania zmian. Będziesz wtedy bardziej skuteczny, wydajny, twórczy, odniesiesz  więcej sukcesów i pomożesz w tym innym. 

 

Mapa wyboru – ilustruje Twoje umiejętności dokonywania wyborów:

  • Ścieżka na której przyjmujemy nastawienie ucznia
  • Ścieżka na której przyjmujemy nastawnie sędziego

 

Na co dzień ciągle wybieramy między ścieżką ucznia a ścieżką sędziego. Mapa wyboru pozwala nam świadomie określić na jakiej ścieżce znajdujemy się w danym momencie. Traktuj mapę wyboru jak narzędzie do wyznaczenia swojej trasy w życiu i uzyskiwania lepszych  rezultatów w podejmowaniu decyzji. 

Przyjmując ścieżkę Ucznia odkrywasz nowe możliwości, natomiast wybierając ścieżkę Sędziego możesz skończyć w bagnie!

Często nieświadomie przechodzimy ze ścieżki ucznia na ścieżkę sędziego i odwrotnie, wybór zaczyna się dopiero od obserwacji naszego myślenia i nastawienia. Pamiętaj że mimo tego, iż nie zawsze masz wpływ na to co ci się przytrafi, to zawsze możesz wybrać jak zareagujesz na to co już ci się przytrafiło. Tajemnicą prawdziwego zadowolenia z życia jest zdobycie umiejętności rozróżnienia między uczniem a sędzią. Jest to istotny element myślenia pytaniami, ponieważ jeśli zmienisz pytania odmienisz również swoje myślenie, a jeśli odmienisz swoje myślenie to zmienią się także uzyskiwane przez ciebie rezultaty. 

 

Pytanie przełączające – wskazuje jak się zmienić, konkretnie jak przestawić nasze myślenie ze ścieżki sędziego na ścieżkę ucznia.

Mapa wyboru uprości twój proces samoobserwacji. Nawet działając pod presją będziesz miał więcej możliwości i dokonasz mądrzejszych wyborów. 

Jeśli dwoje ludzi obierze ścieżkę sędziego, przewagę zyska ta osoba, która jako pierwsza się ocknie i przyjmując postawę ucznia odmieni bieg sytuacji !.

Najpierw zadajesz pytania sobie, biorąc pod uwagę to, że rodzaj tych pytań uwarunkuje czy znajdziesz się na ścieżce ucznia czy sędziego. Najwięcej zyskasz obierając ścieżkę ucznia, ponieważ wtedy masz najwięcej pomysłów i większy wybór. Pamiętaj o zadawaniu sobie pytań przełączających, w ten sposób wzmocnisz wewnętrznego obserwatora i nauczysz się ignorować ścieżkę sędziego. 

 

Albo kontrolujesz swoje pytania, albo one kontrolują ciebie!

Musisz być świadomy tego, że nigdy nie pozbędziesz się sędziego, ale możesz nauczyć się go kontrolować i z nim żyć. Kiedy zyskasz tą umiejętność, będziesz świadomie kształtować swoje życie. 

 

Zaakceptuj w sobie sędziego, ale ciągle ćwicz postawę ucznia!

Pamiętaj! Masz wybór! Znajdując się na starcie możesz wybrać sposób w jaki zareagujesz. 

  • Reagując od razu wcielasz się w rolę sędziego. 
  • Zatrzymując się i wsłuchując w odczucia wybierasz ścieżkę ucznia. 

Kiedy uważasz, że znajdujesz się na ścieżce sędziego, zatrzymaj się na chwilę i postaraj się przekierować swoje zainteresowania. Zadaj sobie pytanie „Czy zachowuje się jak sędzia?” Jeśli obiektywnie odpowiesz sobie, że TAK, zadaj sobie następne pytanie „Czy chcę zachowywać się jak sędzia?” Wtedy zmieniasz sposób myślenia i niemożliwe stanie się możliwe.

 

Postawa sędziego ma zawsze dwie twarze

  • Krytyczną wobec nas samych – „Dlaczego jestem takim nieudacznikiem?”
  • Krytyczną wobec innych – „Dlaczego wszyscy wokół są tacy irytujący?”

Niezależnie od zaistniałej sytuacji, postawa sędziego wywoła konflikt wewnętrzny lub zewnętrzny. 

Wina to Sędzia  – sprawia że tkwimy w przeszłości

Odpowiedzialność to Uczeń – wytycza ścieżkę ku lepszej przyszłości

dzia → Zmiana → Uczeń

 

Proces wyboru 4xZ

  • Zorientuj się
  • Zaczerpnij powietrza
  • Zainteresuj się
  • Zdecyduj

 

Zadając pytania ucznia, słuchasz starając się zrozumieć drugą osobę a nie rozstrzygnąć kto ma rację. Wtedy każdy odczuwa zainteresowanie i nie boi się podejmować ryzyka z tym samym angażować w działanie.

Burza pytań – zamiast odpowiedzi szukaj nowych pytań!

Myślenie pytaniami jest ważnym elementem dobrego przywództwa, budowania środowiska opartego na współpracy oraz kreatywności. W dzisiejszych czasach musimy być elastyczni i działać w sposób strategiczny a myślenie pytaniami doskonale umożliwia nam takie zachowania. 

 

Dwanaście narzędzi myślenia pytaniami:

  1. Wzmocnij wewnętrznego obserwatora
  2. Wykorzystaj mapy wyboru jako przewodnika
  3. Wykorzystaj moc pytań 
  4. Rozróżniaj pytania oraz nastawienia sędziego i ucznia
  5. Zaprzyjaźnij się z sędzią
  6. Kwestionuj założenia
  7. Wykorzystaj pytania przedstawiające 
  8. Twórz zespoły uczniów
  9. Osiągaj przełomy dzięki burzy pytań
  10. Zadawaj dwanaście najważniejszych pytań dla sukcesu
  11. Szkolenie siebie i innych
  12. Przywództwo – potęga myślenia pytaniami

 

Najważniejsze cytaty:

„ Nawet to, co postrzegamy jako możliwość lub działanie, jest kształtowane przez nasze nastawienie lub stan umysłu. Uświadamiając sobie i zmieniając nasze pytania, uzyskujemy potężne narzędzie pozwalające nam kontrolować i zmieniać nasze zachowanie” 

„ To nie odpowiedź nas oświeca, ale pytanie”

„ Ucz się od dnia wczorajszego, żyj dniem dzisiejszym i pokładaj nadzieję w tym, co będzie jutro. Najważniejsze to nigdy nie przestawać pytać”

 

Może Cię zainteresować:

https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/pitch-antyhing/

Developing Employees Who Love to Learn

Atomowe nawyki

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: