Average rating
Nastawienie, z jakim podchodzisz do własnej osoby ma ogromny wpływ na sposób, w jaki prowadzisz swoje życie. “Mindset” autorstwa Carol S. Dweck nauczy cię, jak zmienić je na lepsze.
Dwa sposoby myślenia
Niektórzy uważają, że ich cechy charakteru są ostateczne i niezmienne; nazywamy to stałym sposobem myślenia. Kiedy wiesz, że masz określoną ilość inteligencji, określony charakter czy określoną moralność, czujesz potrzebę, by stale to sobie udowadniać i nie umiesz pogodzić się z porażką. Wiele osób zostało nauczonych tego sposobu myślenia już w dzieciństwie. Kiedy dostaniesz złą ocenę, uznajesz, że nie jesteś wystarczająco inteligentny. Stały mindset hamuje osiągnięcia, sprawia, że wysiłek staje się nieprzyjemny i ogranicza uczenie się.
Kontrastującym do niego sposobem myślenia jest nastawienie na wzrost. Jest to wiara, że możesz polepszać swoje cechy dzięki nieustannym wysiłkom, odpowiedniej strategii i pomocy ze strony innych. Mimo różnorodności (gdyż wszyscy mamy inne uzdolnienia, zainteresowania czy temperamenty), każdy może stawać się lepszym dzięki działaniom i doświadczeniom. Ludzie przejawiający ten sposób myślenia wierzą, że potencjał każdego człowieka jest nieznany i nie można przewidzieć, co jest możliwe do osiągnięcia, dlatego stale szukają nowych wyzwań.
Które z podanych stwierdzeń najlepiej określają ciebie?
- Inteligencja jest czymś, czego nie mogę zmienić.
- Możesz nauczyć się nowych rzeczy, ale nie możesz tak naprawdę zmienić tego, jak bardzo jesteś inteligentny.
- Nieważne jak bardzo jesteś inteligentny, zawsze możesz to trochę zmienić.
- Zawsze możesz faktycznie zmienić to, jak bardzo jesteś inteligentny.
- Jesteś określonym typem osoby i tak naprawdę niewiele można zrobić by to zmienić.
- Nieważne jakim typem osoby jesteś, zawsze możesz faktycznie to zmienić.
- Możesz robić rzeczy inaczej, ale twoje istotne cechy nie mogą zostać zmienione.
- Zawsze możesz zmienić podstawy tego, kim jesteś.
Jeśli wybrałeś zdania 1, 2, 5 lub 7 – przejawiasz stały sposób myślenia. Jeśli identyfikujesz się ze zdaniem 3, 4, 6 lub 8, wykazujesz się nastawieniem na wzrost.
Zmień swoje nastawienie
- Pomyśl o sytuacji, w której robiłeś coś przyjemnego – układałeś puzzle, ćwiczyłeś na siłowni lub uczyłeś się nowego tańca. Kiedy stało się to trudne (zmęczyłeś się, znudziłeś lub zgłodniałeś) po prostu się poddałeś. Następnym razem, gdy taka sytuacja ma miejsce, zaakceptuj wyzwanie i kontynuuj rozwój. Nastaw się na wzrost.
- Czy jest coś, czego zawsze chciałeś się podjąć, ale byłeś zbyt przestraszony? Opracuj plan działania i podejmij się nowego wyzwania.
- Czy jest jakaś dyscyplina sportowa, o której zawsze zakładałeś, że jesteś w niej kiepski? Spróbuj podjąć się jej jeszcze raz, tym razem z innym nastawieniem. Może odkryjesz nową pasję.
Sposoby nastawienia a biznes
Co sprawia, że niektóre firmy odnoszą nadzwyczajny sukces, podczas gdy inne są zaledwie dobre? Co sprawia, że wybijają się powyżej przeciętnej większości?
Okazuje się, że w wielu przypadkach wpływ na to ma lider grupy. Firmy odnoszące nadzwyczajny sukces cechują się liderem, który nie boi się porażki i zawsze stawia czoła wyzwaniu, wiedząc, że końcowo jego firma odniesie sukces. Innymi słowy, liderzy firm doskonale radzących sobie na rynku przejawiają nastawienie na wzrost.
Aby zagwarantować firmie sukces, należy:
- Zachęcać pracowników do rozwoju, zachęcać ich do szkoleń i rozwijania się nie tylko na ścieżce zawodowej, ale i w życiu prywatnym.
- Przekazać, że organizacja ceni uczenie się i wytrwałość, a nie oczekuje, że pracownicy będą ponadprzeciętnie utalentowani.
- Wierzyć, że każdy pracownik ma nieznany potencjał i zachęcanie do podejmowania się nowych wyzwań w celu odkrycia tego potencjału.
- Oceniać pracowników i udzielać informacji zwrotnej w sposób promujący naukę i rozwój zawodowy.
Ludzie pracujący w firmie przejawiącej nastawienie na wzrost mają znacznie większe zaufanie do firmy i są bardziej zaangażowani. Ponadto czują się silniejsze powiązanie z firmą. Czują też, że ich organizacja promuje kreatywność i innowację. Ludzie pracujący w miejscu przejawiającym stały sposób myślenia statystycznie częściej myślą o zmianie pracy i nie czują się przywiązani do swojej firmy. Często myślą też, że podejmuje ona nieetyczne działania, na przykład zataja istotne informacje oszukuje pracowników.
Liderzy w firmach z nastawieniem na wzrost częściej traktują pracowników jako równych sobie, zachęcają ich do rozwoju i utrzymują miłą atmosferę pracy. Liderzy w firmie ze stałym sposobem myślenia często przypominają pracownikom o swojej wyższości, co wywołuje nieprzyjemną i stresującą atmosferę.
Jak zmienić swoje nastawienie w miejscu pracy?
- Nie próbuj usprawiedliwiać każdej pomyłki. Zamiast tego przyznaj się do błędu i wykorzystaj tę okazję do nauczenia się czegoś nowego. Zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać otrzymaną informację zwrotną do polepszenia swoich zdolności.
- Jako szef nie wywyższaj się ponad innych pracowników. Nie próbuj potwierdzać swojego statusu poprzezw wywyższanie się nad innych. Pomyśl też, w jaki sposób możesz pomóc im stale się rozwijać.
- Pomyśl, w jaki sposób możesz zachęcić współpracowników do dyskusji. W ten sposób poznasz różne punkty widzenia, co z kolei pozytywnie wpływa na proces podejmowania decyzji.
Zachowanie wypracowanych zmian
Proces zmiany nastawienia nie jest niestety nieodwracalny. Nawet gdy wypracujesz w sobie nastawienie na wzrost, musisz kontynuować działania utrzymujące go. Musisz zawsze podążać wypracowanymi strategiami. Nastawienie na wzrost nie jest celem do odhaczenia, jest stałą zmianą w stylu życia, zmianą sposobu patrzenia na świat.
Ważne cytaty:
“Bez względu na twoje zdolności, to wysiłek rozpala tę zdolność i zamienia ją w osiągnięcie”. (ang) “No matter what your ability is, effort is what ignites that ability and turns it into accomplishment”.
„Wyobraź sobie, jak twój mózg tworzy nowe połączenia, gdy stawiasz czoła wyzwaniu i uczysz się. Ucz się dalej”. (ang.) “Picture your brain forming new connections as you meet the challenge and learn. Keep on going”.
“Nie przejmuję się porażką, jeśli widzę poprawę lub czuję, że postąpiłam najlepiej jak tylko mogłam”. (ang.) “I don’t mind losing as long as I see improvement or I feel I’ve done as well as I possibly could”.
“To jest coś, co wiem na pewno: Musisz najciężej pracować na rzeczy, które kochasz najmocniej”. (ang.) “This is something I know for a fact: You have to work hardest for the things you love most”.
Może Cię zainteresować:
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: