Book Details

 • Home
 • Marketing partyzancki
marketing partyzancki

Marketing partyzancki

Jay Conrad Levinson

Average rating

Czy wiesz, że możesz stosować marketing za darmo? Potrzebny Ci do tego tylko telefon, komputer, drukarka, papier oraz dostęp do Internetu. Jeśli już to wszystko posiadasz, możesz stać się tygrysem marketingu – partyzantem. Twój marketing może być dla Ciebie nie tylko źródłem dochodów, ale także ogromnej popularności.

Levinson w książce „Marketing partyzancki” pisze, w jaki sposób wykorzystać cechy które nic nas nie kosztują czyli marketingową pomysłowość oraz pasję do promocji. Partyzanci poruszają się w takim tempie, które pozwala im na całkowitą kontrolę. Prowadząc marketing zgodnie z planem można zmienić chaos w porządek a wysiłek w zysk. Dzięki tej metodzie usuwamy konkurencję bez ponoszenia większych inwestycji. 

 

Musisz wiedzieć do czego zmierzasz i co chcesz osiągnąć!

 

W partyzanckim marketingu najważniejsze jest:

 • Nazwa
 • Nisza
 • Hasło przewodnie
 • Mem (informacja, która łatwo zapada w pamięć)

 

Czym jest jakość? To główny powód, dla którego ludzie korzystają z usług danej firmy, jest tym co klientom uda się wydobyć z danego produktu lub usługi. 

 

Na samym początku musisz stworzyć swój plan marketingowy, jeśli napiszesz go sam od razu zaoszczędzisz. Plan powinien być krótki, zrozumiały i powinien skupiać się na celu oraz technikach i składać się z 7 zdań:

 1. Pierwsze zdanie określa cel akcji marketingowej
 2. Drugie wyznacza główną korzyść
 3. Trzecie opisuje grupę klientów
 4. Czwarte opisuje marketingową broń
 5. Piąte określa niszę
 6. Szóste definiuje twoją tożsamość 
 7. Siódme określa budżet

 

Twoim niezbędnym narzędziem powinien być kalendarz marketingowy, który pozwoli ci na pełną kontrolę i zapobieganie nagłym wypadkom. Składa się on z 12 wierszy i 4 kolumn:

 • I kolumna – Miesiąc (wymienia po kolei wszystkie miesiące)
 • II kolumna – Kierunek (działania marketingowe w danym miesiącu)
 • III kolumna – Media (środki przekazu z jakich korzystasz w danym miesiącu)
 • Ocena dla każdego miesiąca oparta na zyskach

Tworząc co roku nowy kalendarz, zawsze analizuj wpisy za starego eliminując działania, które nie przyniosły korzystnych rezultatów. Następnie znajdź nazwę dla swojej firmy, powinna być krótka i dobrana stosownie do potrzeb. Ustal swoją niszę czyli sferę,  w której chcesz się odróżnić, weź pod uwagę swoje mocne strony, możliwości konkurencji a także tendencje obowiązujące na rynku. Jeśli twoja nisza będzie oryginalna, możliwe że nie żadna konkurencja nie będzie ci zagrażać. Stwórz własny mem i hasło przewodnie, który będą reprezentować twoją firmę oraz idee i wykorzystuj je we wszystkich promocjach. Zorganizuj spotkanie dla pracowników i klientów, w celu sporządzenia listy korzyści. Klienci często dostrzegają wcześniej niezauważone korzyści. Badaj rynek, własny produkt, konkurencję, branżę a także obecnych i potencjalnych klientów. Pogłębiaj wiedzę na temat działań marketingowych i znajdź dla siebie odpowiedniego adiutanta. 

 

Cel marketingu? – zdobycie zaufania klientów!

 

Wizerunek – opiera się na fantazji a nie rzeczywistości. Jeśli prawdziwe oblicze firmy nie odpowiada jej wizerunkowi, to firma przedstawia się w fałszywym świetle. 

Tożsamość – przedstawia się w taki sposób jaka jest naprawdę. Umiejętne wyeksponowanie tożsamości przyciąga klientów. 

Dostosowuj swoje działania do potrzeb i oczekiwań klientów, w tym celu powinieneś opanować technologie, które pozwolą ci na kontakt z klientem poprzez e-mail, faks, telefon komórkowy czy pocztę głosową. 

 

Stosuj wymianę w handlu, która ma na celu obustronne zyski !

Pamiętaj żeby uprzejmie traktować swoich klientów i robić dobre pierwsze wrażenie. Bądź schludny, ponieważ to moda jest kanałem komunikacji niewerbalnej. 

 

Wiarygodność zyskasz poprzez:  

 • Profesjonalną obsługę klienta
 • Umiejętną prezentację firmy w Internecie
 • Sprawne posługiwanie się językiem

Pamiętaj ! Wiarygodności nie można kupić, trzeba na nią zapracować !

 

Reputacja – Najcenniejszy atut twojej firmy, zdobądź ją i bądź z niej dumny. 

Organizuj różne konkursy i loterie, w celu pozyskania nowych klientów do swojej bazy adresowej. Ludzie wolą kupować u znajomych niż u obcych, dlatego kiedy wezmą udział w twoim konkursie nie będziesz już dla nich obcy. Staraj się zapewniać punktualną realizację zamówień, ponieważ gdy każesz ludziom czekać to znaczy, że lekceważysz ich czas. 

Marketing wirusowy – przekaz ustny w wersji cyfrowej (dzięki niemu, wywierasz wpływ nie tylko na nabywcę ale również na osoby które się z nim kontaktują). 

Marketing kooperacyjny – partnerstwo, polegające na wspólnym poszukiwaniu większych zysków (szukaj firm, które mają te same standardy oraz tych samych klientów i zaproponuj im wspólne działanie).

 

Potrójne zwycięstwoWygrywasz ty, twój partner i twój przyszły klient !

Zabiegaj o kontakty w prasie i dobre rekomendacje, ponieważ pomoże ci to w uzyskaniu nowych klientów. Najlepszym źródłem pozyskania nowych klientów, są starzy klienci. Musisz poprosić ich o polecenie twojej firmy innym osobom. Powinieneś korzystać z własnych materiałów marketingowych, przechowywać bazę klientów, zdobywać informacje i śledzić na bieżąco konkurencję.

Marketing afiliacyjny – partnerstwo, polegające na relacjach między handlowcami online a właścicielami stowarzyszonych stron w sieci (darmowa forma marketingu, dzięki której większa liczba osób może się ze sobą kontaktować co wpływa na zwiększenie sprzedaży).

 • Reklama PO (od liczy zapytań)
 • Reklama PI (od liczy zamówień)

Pamiętaj! Wymiana doświadczeń marketingowych jest darmowa i bardzo cenna!

Zarabiaj dzięki prowizjom – sukces tej metody nie zależy od ilości sprzedających, ale od ich umiejętności. Możesz zatrudniać wielu sprzedawców i żadnemu nie płacić, ponieważ zarabiają oni na siebie dzięki prowizjom.  

Załóż darmową stronę internetową, aby zachęcić swoich członków do używania Internetu. Możesz także dołączyć do forum internetowego i przeglądać cudze strony internetowe.  Powinieneś również zdecydować się na przystąpienie do klubów i stowarzyszeń. W ten sposób pozostaniesz w relacjach partnerskich i będziesz mieć dostęp do aktualnych informacji branżowych „od środka”. 

 

Nie ignoruj żadnego z potencjalnych klientów!

Jedną ze skuteczniejszych metod darmowego marketingu jest organizowanie wykładów dla organizacji społecznych i grup zawodowych. Twoim zadaniem jest zdobycie dobrej reputacji eksperta. Pamiętaj o korzystaniu z tablic ogłoszeń, zmieniaj swoje ogłoszenia najlepiej co tydzień lub co miesiąc. Bierz udział w różnorodnych targach, one pozwolą ci zawierać nowe znajomości, śledzić konkurencję, zyskiwać nowe nazwiska do bazy adresowej a co najważniejsze promować twoją firmę.

Agitacja – darmowy marketing prowadzony twarzą w twarz (zapraszaj potencjalnych klientów, aby prowadzili z tobą interesy, nawiąż kontakt i przedstaw swoją prezentację, jeśli twoja oferta okaże się korzystna odniesiesz sukces). 

Staraj się promować coś czego nie mają inni. Musisz być oryginalny i oferować coś niepowtarzalnego. Nie zapomnij przy tym o gwarancji, im dłuższa gwarancja tym lepiej. 

 

Pamiętaj ! Marketing zaczyna się w momencie dokonania sprzedaży !

Zapewnij świadomość swojej marki u klientów, ponieważ to zwykle oznacza ich zaufanie a zaufanie jest bazą do udanej sprzedaży. Kluczem do utrzymania trwałej świadomości jest natomiast konsekwencja. 

 

Cechy osobowości niezbędne do darmowego marketingu:

 • Cierpliwość
 • Wyobraźnia
 • Wrażliwość
 • Agresywność
 • Zainteresowanie ludźmi
 • Energia
 • Chęć współzawodnictwa
 • Siła ego
 • Zdolność utrzymania koncentracji
 • Obsługa
 • Przystępność przy robieniu interesów
 • Elastyczność
 • Zwracanie uwagi na szczegóły
 • Entuzjazm i pasja

Marketing partyzancki opiera się głównie na praktyce, dlatego realizując swój plan musisz ciągle dokonywać zmian i stosować zaplanowane taktyki. Nie oczekuj natychmiastowych efektów, aby odnieść sukces powinieneś całkowicie poświęcić się realizacji swojego planu. Pamiętaj, że ważny jest twój typ osobowości, dlatego staraj się być osobą ciepłą i skłonną do działania.

 

Najważniejsze cytaty:

„Najważniejszym sposobem na to, by zarabiać więcej i rozwijać się szybciej, jest przekonanie wszystkich, że jest się liderem w dziedzinie obsługi klienta”. 

„W umyśle głupca jest wiele możliwości. W umyśle mądrego jest tylko jedna”.

 

Może Cię zainteresować:

Intryguj

Disruption

Brand Hijack, czyli marketing bez marketingu

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl