Book Details

  • Home
  • Lepiej i szybciej
Lepiej i szybciej

Lepiej i szybciej

Jeremy Gutsche

Average rating

Żyjemy w czasach ciągłych zmian, które otwierają przed nami nieograniczone możliwości. Musimy stać na wysokim poziomie ewolucji i być na tyle inteligentni, aby dobrze wykorzystać te zmiany. Jednymi słowy powinniśmy wyjść z butów „farmera” i odnaleźć w sobie „myśliwego”.

 

Bazą książki „Lepiej i szybciej” jest sześć schematów, dzięki którym jesteśmy w stanie osiągnąć w życiu coś niezwykłego. Znajdziesz w niej historie ludzi oraz firm, które zdołały opanować pewne narzędzia,  dzięki którym, stali się lepszymi innowatorami i przechytrzyli konkurencję. 

Dzięki ewolucji człowiek stał się doskonałym rolnikiem. Znajdując odpowiedni skrawek ziemi, automatycznie odtwarza wszystkie decyzje, które doprowadziły do ostatnich plonów. W dzisiejszych czasach takie zachowanie można zauważyć w większości korporacji. Kiedy dana firma odnosi sukces, natychmiast zaczyna tworzyć zasady i regulaminy aby utrzymać uzyskany Status Quo.

Tak naprawdę to każdy z nas jest farmerem. Twoim „polem” może być firma, praca, produkt a działania prowadzą do otrzymania poprzedniego sukcesu „zbioru”. Dzisiaj trzeba być przygotowanym na nadchodzące zmiany i uwolnić się od przeszłości, dlatego powinieneś postarać się zrozumieć swoje skłonności i uwolnić w sobie „myśliwego”.

 

MYŚLIWY kontra FARMER

 

Aby obudzić w sobie myśliwego, najpierw musisz zrozumieć pułapki jakie zastawia na ciebie postawa farmera. Musisz odnaleźć instynkty, które pozwolą ci ich skutecznie unikać. 

 

PUŁAPKA 1: Samozadowolenie → Nienasycenie

W pułapkę farmera wpadają nie tylko korporacje, ale także jednostki. Sukces niesie ze sobą pewnego rodzaju samozadowolenie, przykładem może być hazardzista, który po wygranej chętnie ponosi większe ryzyko i gra o coraz to większe stawki. Aby stłumić w sobie samozadowolenie, musisz wykazać się nienasyceniem. Za przykład może posłużyć stwierdzenie „jedz lub sam zostaniesz zjedzony”. Każdemu myśliwemu przysługuje chwila odpoczynku po jedzeniu, mimo to stale powinien poszukiwać kolejnej zdobyczy.  

 

PUŁAPKA 2: Powtarzanie → Ciekawość

Firmy zwykle trzymają się swoich zasad i procedur, co niestety ogranicza ich elastyczność oraz zdolność adaptacji. Jednostki także wpadają w pułapkę powtarzalności, przykładem może być osoba która mając dobrze płatną pracę kurczowo się jej trzyma. Musisz wzbudzić w sobie ciekawość do poszukiwania nowych pomysłów i zmiany swojej ścieżki zawodowej. 

 

PUŁAPKA 3: Ochrona Status Quo → Pragnienie niszczenia

Postawa farmera często skłania do ochrony status quo, co w dzisiejszym świecie ciągłych zmian staje na przeszkodzie w ewolucji. Działania które sprawdzały się w przeszłości, teraz mogą przynieść przeciwne efekty. Sukces potrafi zaślepić. Chroniąc to, co do tej pory osiągnąłeś, tak naprawdę spoczywasz na laurach i nie dostrzegasz czegoś co mogło okazać się prawdziwą szansą. Aby uniknąć tej pułapki, musisz odnaleźć w sobie pragnienie niszczenia i porzucając obecne plany zdecydować się na coś odważniejszego. Powinieneś wyjść poza to co już osiągnąłeś i zmusić się do zdobywania nowych umiejętności a tym samym podważyć osiągnięty już status quo. 

 

Ukąszenie przez węża – efekt ten, występuje u osób, których dosięgnie poważna strata, stają się wtedy przesadnie ostrożni. W tę pułapkę najczęściej wpadają hazardziści oraz inwestorzy. 

Pamiętaj! – jeśli szukasz nowego pomysłu, który odmieni Twoją karierę powinieneś najpierw rozbudzić w sobie instynkt myśliwego. Musisz wiedzieć gdzie polować i jak wykorzystać swoją przewagę. 

 

Sześć schematów dotyczących występowania okazji:

Konwergencja

Budowanie firmy lub produktu poprzez łączenie kilku innych produktów, usług lub trendów.

Formy konwergencji: nietypowe połączenia cech, łączenie świata fizycznego z cyfrowym, łączenie ze sobą ludzi lub marek.

Pamiętaj! :

  • Chaos tworzy okazje
  • Zwiększaj swoje szanse na sukces
  • Twoja przyszłość leży w przeszłości
  • Nie ignoruj kultury masowej
  • Łącz by tworzyć coś nowego

 

Dywergencja

Tworzenie produktów i usług na przekór temu, co jest aktualnie popularne.

Formy dywergencji: kontrkultura, personalizacja, kastomizacja, status, styl, ekskluzywna przynależność, bunt pokoleniowy, fashionizacja.

Pamiętaj!:

  • „Popularne” i „fajne” to dwie różne rzeczy
  • Zdefiniuj główny nurt
  • Zaproponuj coś, czemu nie można się oprzeć
  • Twoja słabość może okazać się największą zaletą

 

Cykliczność

Powtarzające się w przewidywalny sposób okazje.

Formy cykliczności: retro, nostalgia, pokoleniowość, cykliczność gospodarcza, cykliczność sezonowa.

Pamiętaj!:

  • Oczekuj powtórzenia trendu
  • Działaj szybko
  • Bądź przygotowany na ewolucję
  • Patrz dalej niż inni 

 

Zmiana kierunku 

Zamiast walki, przekserowanie trendu, zachowania lub potrzeby. 

Formy zmiany kierunku: racjonalizacja, reorientacja, zmiana priorytetów, odwrócenie, zaskoczenie, rywalizacja.

Pamiętaj!:

  • Nie walcz z czymś co możesz przekserować
  • Grywalizacja zachowania
  • Sztuka przedstawiania faktów w innym świetle
  • Nie goń ślepo za pierwszym trendem
  • Dąż do celu przez psychologię

 

Redukcja 

Uproszczenie koncepcji biznesowej lub skoncentrowanie jej na danej idei. 

Formy redukcji: uproszczenie, specjalizacja, ograniczenie liczby warstw i kolorów, współdzielenie, crowdsourcing i crowdfunding, subskrypcja, większa wydajność

Pamiętaj!:

  • Znajdź pomysł
  • Wskaż problemy
  • Usuwaj pośredników
  • Znajdź niszę
  • Bądź numerem jeden

 

Akceleracja

Wskazanie krytycznej cechy biznesu lub produktu i udoskonalenie tego elementu.

Formy akceleracji: perfekcja, obiekt westchnień, wyróżniona funkcja, nowe rozwiązanie.

Pamiętaj!:

  • Określ powód dlaczego twój produkt jest wyjątkowy
  • Zwiększ dystans do konkurencji
  • Przyśpiesz nawet coś małego
  • Zintensyfikuj emocję lub pomysł
  • Podejmij wyzwanie

 

Nie chodzi o to, co się dzieje teraz , ale o to co będzie następnie

Musisz sprecyzować pole działania, dzięki temu będziesz w stanie koncentrować się na tych okazjach, które są na tyle duże, że zapewnią Ci zysk, ale jednocześnie nie aż tak oczywiste, by zainteresować konkurencję. 

Postaraj się znaleźć odpowiedni klaster szans, czyli grupę produktów, usług lub koncepcji, dzięki którym zdobędziesz wspaniałe biznesowe pomysły. 

Zwykle nasze pierwsze pomysły są oparte na instynkcie i przeczuciach, dlatego też, są zbyt ambitne lub ogólne by mogły okazać się użyteczne. Myślenie w kategoriach klastrów pomoże dopasować pomysły i zmienić je w coś konkretnego. 

Myśl w świeży sposób i rozglądaj się za inspiracjami w stronach internetowych konkurencji, podróżując, czytając książki lub po prostu rozmawiając z ludźmi. Poszerzaj także swój punkt widzenia, aby uwzględnić inne idee powiązane z tematem. Nie bój się wyjść poza swoją branże i poszukać inspiracji z bardziej odległych źródeł. Porównaj te najbardziej interesujące pomysły a jeśli dany pomysł stał się na tyle popularny, że przekształcił się w poważny biznes, to znaczy, że jest zbyt oczywisty, niemal pospolity. 

Będąc łowcą trendów, musisz wybiegać myślami w przyszłość, aby móc otwierać przed sobą nowe szanse. Nie analizuj za bardzo sytuacji w interesującej cię aktualnie branży bez zastanowienia się nad potrzebami klienta. Aby zyskać większe szanse powinieneś zastanowić się nad zmianami, które mogą zajść w życiu klienta. 

 

Pamiętaj! – w życiu pewna jest tylko zmiana !

Rozbudź w sobie myśliwego, bądź przygotowany i nieustannie szukaj coraz to nowszych schematów bo jedyny sposób do rozwoju. 

Unikaj trzech pułapek farmera i poluj na sześć schematów szansy!

To jacy jesteśmy, tak naprawdę jest wynikiem naszej reakcji na schematy w środowisku. Wiele razy w życiu poczujesz się zagubiony ale wtedy zawracaj swoją uwagę na „przypływy i odpływy”.  Pamiętaj o poniższych schematach a na pewno znajdziesz właściwą drogę:

  • Bądź ciekawy
  • Miej w sobie chęć niszczenia
  • Bądź nienasycony

 

Najważniejsze cytaty:

„Sukces jest kiepskim nauczycielem. Zwodzi inteligentnych ludzi przekonaniem, że nie mogą przegrać”.

„ Niemal wszystkie innowacje są wynikiem odkrywania połączeń między różnymi obszarami wiedzy, a których inni ludzie nie zdają sobie sprawy”. 

„ Ci, którzy nie znają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie”.

„ Ludzie zapominają, jak łatwo można uczyć się nowych rzeczy i znajdować nowe pomysły, a wystarczy po prostu się zmusić i rozejrzeć dookoła. Bez względu na to, czy celem jest zmienienie świata, czy też znalezienie nowego pomysłu na biznes, wszyscy jesteśmy w stanie uczynić o wiele więcej, niż nam się to wydaje”.

 

Może Cię zainteresować:

https://www.ksiazkawpigulce.pl/book/the-hard-thing-about-hard-things/

Nowy jednominutowy menedżer

Piąta dyscyplina

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: