Average rating
Książka skupia się na tym jak wykorzystać techniki wojskowych oddziałów SEAL w zarządzaniu i biznesie. Co ważne historie opowiedziane w książce odnoszą się do działań po 11 września 2001 r, gdzie to tragiczne w skutkach wydarzenie zmusiło wszystkich do zmiany, a przede wszystkim do zmiany myślenia o tym czym jest zespół, jak działa zespół, ale też o tym jak zmienić sposób nauczania osób, od których zależy na co dzień nasze bezpieczeństwo. To książka o przywódcach i dla przywódców, niezależnie od tego czy dowodzisz armią, czy prowadzić mały zespół w firmie. Autorzy odkryli zbieżności między tymi środowiskami i takim wzorem się dzielą na łamach publikacji.
Lekcja 1. Lider jest odpowiedzialny za wszystko.
Książka „Ekstremalne przywództwo” ma konstrukcję reportażu, niemniej na potrzeby edukacyjne i poradnikowe militarne opowieści zostały odniesione do zasad w biznesie. Dzięki temu dość łatwo można sobie wyobrazić skąd wzięły się proponowane przez autorów wnioski, a potem samodzielnie odnieść do specyfiki własnej pracy. Rozdział otwierający opowiada o sytuacji, w której podczas służby w SEAL doszło do bratobójczego ataku. Nie obyło się bez ofiar i bez dochodzenia, podczas którego kluczowe było określenie kto jest winny. Wojskowi na każdym szczeblu popełnili błędy, ale zdaniem autorów odpowiedzialny za to co dzieje się w zespole, oraz za to co się w nim nie dzieje – jest lider. Takie myślenie jest punktem wyjścia do usprawniania, poprawiania i unikania błędów w przyszłości. Na bazie opisywanego w książce doświadczenia – procedury organizacyjne zostały usprawnione, a zasada “lider jest zawsze odpowiedzialny za wszystko” stała się zasadą numer 1. To lider bowiem ponosi odpowiedzialność za tłumaczenie sensu podejmowanych działań, tworzenie taktyki, zadbanie aby zespół dysponował odpowiednimi zasobami, narzędziami, szkoleniami i wiedzą niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Zatem zanim – jako lider – kogoś zwolnisz, spójrz w lustro.
Lekcja 2. Sukces bierze się z determinacji, siły woli, innowacyjności i komunikacji z zespołem
Lider ma znaczenie, taki wniosek płynie z opisywanego przez autorów przebiegu morderczego treningu, któremu poddawani są kandydaci do SEALS. Podczas treningu obserwowano bacznie 2 załogi, jedna z nich radziła sobie świetnie, druga nie. W ramach jednego z ćwiczeń dokonano zamiany dowódców załóg i wynik był zaskakujący. Cały wynik zależy od lidera, którego zadaniem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zespół się wspiera, ale jednocześnie zna swoje zadania i cele. Kluczowe jest również nastawienie lidera, podczas treningu wspomnianego wcześniej w ekstremalnych warunkach (kurz, bloto, woda, ciężkie pontony napełnione wodą, które trzeba było przenosić, brak snu, wyczerpanie, konieczność podejmowania decyzji, stres) podczas zamiany – jak zapewne doskonale już wiesz i czujesz – jeden z przywódców załogi uznał, że skoro idzie do zalogo zwycięskiej będzie miał teraz łatwo. Drugi po prostu wziął odpowiedzialność i wykonał swoją pracę. Efekt był taki, że nastawienie dowódcy miało również wpływ na ukończone szkolenie. Jeśli uważasz, że Twój zespół jest dobry,i nie szukasz usprawnień – będziesz osiągał przeciętne wyniki.
Lekcja 3. Kontroluj swoje ego.
Krótko mówiąc inne zespoły, inni liderzy – nie są dla Ciebie zagrożeniem. Powinieneś się od nich uczyć i wyciągać wnioski, usprawniać własne działania. Brak kontroli nad własnym ego i poczucie zagrożenia ze strony innych rozmywa Ci poczucie celu i sens tego co robisz. Jeśli zaczniesz działać w imię ego, to zaczniesz z dużym prawdopodobieństwem działać przeciwko swojemu zespołowi. Ego przeszkadza we wszystkim w planowaniu, w przyjmowaniu krytyki, a dodatkowo może mieć wpływ na instynkt samozachowawczy, i umiejętność oceny. Stąd biorą się wszystkie decyzje, których nikt w zespole nie rozumie, rozdrażniony szef, zwolnienia bez wyraźnego powodu lub naiwna wiara, że bez strategii w biznesie jakoś to będzie. Dla jasności – ego jest ważne, bo napędza do działania i jest twórcą ambicji, ale jeśli czujesz, że Twoje decyzje nie są motywowane osiągnięciem celu a zaspokojeniem własnych potrzeb lub wygraną z kimś – zrób krok wstecz i pomyśl z pokorą jaka jest różnica między pewnością siebie a arogancją. Dodatkowo pamiętaj, że inni ludzie też mają ego 🙂
Lekcja 4. Wspieraj
Twój zespół prawdopodobnie nie działa w oderwaniu od większego kontekstu. Twoim zadaniem i zadaniem zespołu, któremu przewodzisz jest działanie w kooperacji, rozumienie kontekstu i nie przerzucanie się odpowiedzialnością. W strukturach SEALS to jedna z najważniejszych taktyk “przemieszczaj się i osłaniaj”.
Lekcja 5. Jeśli możesz cokolwiek uprościć – zrób to
Twój plan i polecenie powinny być proste i możliwie klarowne. I tak po drodze znajdzie się jakiś problem do rozwiązania, więc Twoim zadaniem jest ich nie rozmnażać już na starcie. Poza tym im bardziej skomplikowane polecenie, tym większa szansa, że ludzie tego nie zrobią. Upraszczaj zatem i upewniaj się w swoim zespole podczas spotkań, że wszyscy zrozumieli dokładnie to co mają do wykonania i rozumieją JAK mają to zrobić. Pomóż zatem ludziom zrozumieć, na czym mają się w swojej pracy skupić.
Lekcja 6. Nie daj się przytłoczyć i pamiętaj o priorytetach
W każdej sytuacji w życiu podejmujesz decyzje. Autorzy książki mówią, że dość łatwo czuć się przytłoczonym, kiedy decyzje dodatkowo trzeba podejmować szybko. Myśląc o priorytetach jako lider myśl o zespole. W czasie kiedy oni zaczną działać zyskasz czas na spokojne przemyślenie dalszych kroków. Pamiętaj też, aby zawsze mieć plan awaryjny. Na plan tego rodzaju autorzy zwracają szczególną uwagę, bo trudno wyobrazić sobie służbę w SEALS czy funkcjonowanie na polu bitwy w Iraku działając ad-hoc. Jak ustalać priorytety:
- jaki jest problem, który jest teraz najważniejszy?
- kiedy ustalisz – możliwie zwięźle przekaż zespołowi co ma do zrobienia
- opracuj rozwiązanie
- zarządzaj wprowadzeniem tego rozwiązania w życie.
- Powtórz
Lekcja 7. Planuj
Jako lider nie zakładaj, że coś jest oczywiste. Powinieneś umieć przygotować się na niespodziewane i maksymalizować szanse sukcesu. Nie wspominając o tym, że dobry plan to również minimalizowanie porażki. Cele dla Ciebie i dla Twojego zespołu powinny być jasne. Zadanie ma mieć jasno określony rezultat, należy rozważyć różne warianty działania. Uważaj jednak, by nie wciągnąć się nadmiernie w detale i co możesz to oddeleguj najbliższym współpracownikom. Modyfikuj plan w oparciu o nowe informacje, które będą do Ciebie napływać w oparciu o rzeczywistość. Kurczowe trzymanie się jednego pomysłu lub jednej wizji realizacji zadania, która nie przystaje do rzeczywistości – to spora naiwność we współczesnym świecie.
Lekcja 8. Nie każdy musi wiedzieć wszystko
Lider potrafi zarządzać informacją. To z jednej strony ważne, aby zespół wiedział co ma robić, ale z drugiej strony pamiętaj, że szeregowy pracownik wykonujący działania operacyjne nie musi być zaangażowany w szersze tworzenie taktyki i strategii.
Lekcja nr 9. Słuchaj
Czasem, ktoś może być do czegoś lepiej przygotowany. Odpowiedzialność co prawda jest zawsze po Twojej stronie, ale nie słuchanie innych zaprowadzi Cię w ślepy zaułek tworzenia cały czas tych samych lub podobnych planów w ten sam sposób. Dyscyplina jest ważna, ale Twoją rolą jest znalezienie równowagi.
Najważniejsze cytaty:
“Nie możesz zmusić ludzi, żeby Cię słuchali. Nie możesz ich zmusić, żeby wykonywali plan. To może być chwilowe rozwiązanie dla małego zadania. Ale żeby wdrożyć prawdziwą zmianę, żeby doprowadzić oddział do czegoś złożonego, trudnego, albo niebezpiecznego, nie możesz ich zmusić. Musisz nimi dowodzić”
“Brak współpracy świadczy o krótkowzroczności”
“Nadmierna złożoność, to jeden z głównych problemów”.
“Ludzie są w stanie zarządzać maksymalnie grupą od 6 do 10 osób. Zespoły muszą być rozbite na zespoły możliwe do zarządzania”.
‘Dyscyplina zaczyna się codziennie, kiedy dzwoni pierwszy budzik”.
Może Cię zainteresować:
*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl
Książkę kupisz tutaj: