Book Details

disruption

Disruption

Jean-Marie Dru

Average rating

Jak dokonywać rewolucji w marketingu i biznesie aby być o kilka kroków przed konkurencją? Jak podważając standard stawać się pionierem i wizjonerem?

 

Rewolucja cyfrowa zmieniła oblicze świata w sposób, o jakim dziesięć lat temu nikt nie marzył. Wiele firm zostało zostały zepchniętych na margines, zaledwie ułamek z nich poradził sobie z tym tsunami cyfrowej transformacji. Jednak niektóre przedsiębiorstwa nie tylko przetrwały, ale zawdzięczają swoją pozycję właśnie temu przełomowi.

 

Jaki jest sekret ich sukcesu? Z czym muszą sobie poradzić pozostałe organizacje, aby przetrwać i się rozwijać? Odpowiedź na te pytania ukryta jest w bestsellerowej książce „Disruption” Jeana Marie Dru, uznanego autorytetu w zakresie marketingu, reklamy i zmiany kulturowej.

To bardzo ważna książka dla każdego ambitnego twórcy, biznesmena i marketera. Wprowadza i tłumaczy koncepcje dysrupcji i to, jak wdrożyć ją do swojego myślenia i działania. Czym zatem jest dysrupcja?

 

Definicja dysrupcji

W największym skrócie jest to podważanie status quo. Odwaga do rewolucyjnego myślenia fundamentalnie odmieniającego znany nam świat, jego zasady i teoretycznie niezmienne przekonania o biznesie, marketingu i tym, jak rozumiemy otoczenie.

Takie myślenie i działanie zmienia tradycyjne modele biznesowe, kreuje nowe szanse rynkowe i rewolucjonizuje całe branże. Aby otworzyć się na jego potencjał, trzeba mieć odwagę żeby spojrzeć na swoją strategie krytycznie i z zupełnie innej strony. Przestać myśleć konwencjonalnie i wyprzedzić swój czas, wyobrazić sobie przyszłość nie na podstawie przeszłości, ale na podstawie wizji przyszłości.

 

Dysrupcyjny mindset

Dysrupcja nie jest jedynie działaniem, jest sposobem patrzenia na każde wyzwanie i szukaniem innej drogi zanim jeszcze podejmie się działanie. Jest niegodzeniem się ze standardowym rozwiązaniem, które podpowiada umysł w pierwszej chwili. Zrób z każdej decyzji eksperyment myślowy, wyobraź sonie najbardziej nieprawdopodobne wyjście. Z wady zrób zaletę, z wyzwania – szansę, z porażki – nowy potencjał na start.

Naucz swój zespół myśleć nieszablonowo, nagradzaj odwagę w kreowaniu rozwiązań. Kultywuj naukę na błędach, a nie strach przed nimi. Kalkuluj ryzyko i zrób z tego zabawę. Wykorzystuj zbiorową kreatywność nieograniczoną konwenansami. To właśnie dysrupcyjny mindset!

 

Identyfikuj szanse i możliwości jakie masz przed sobą

Naucz się identyfikować obszary gdzie czają się niewykorzystane sytuacje, w zagrożeniach szukaj szans. Szukaj luk, których przestraszyli się myślący szablonowo konkurenci. Zakłócaj istniejące praktyki uzyskując przewagę konkurencyjną!

Wyprzedzaj konkurencje korzystając z rewolucyjnego podejścia do sprzedaży, kreowania wartości, obsługi klienta i marketingu. Zmień dynamikę rynku, zmień potrzeby klientów. Zastosuj przełomowe możliwości jakie daje przyjęcie innej perspektywy. Szanse na zmiany status quo są wszędzie.

 

Skoncentruj się na kliencie

Prawdziwe disruption jest napędzane przez doskonałe zrozumienie i przewidzenie potrzeb i pragnień klientów. Umieszczając klienta w centrum swojej firmy i podejmując każde działanie z myślą o nim i jego potrzebach (których czasami jeszcze nie artykułował, bo nie wie, że może je mieć w zakresie jaki Ty chcesz je spełnić), dokonasz rewolucji i głęboko zakłócisz rynek. Dokonasz dysrupcji.

 

Wykorzystaj technologie

To oczywiste, że w zmianie postrzegania świata postęp technologiczny odgrywa ogromną rolę. Warto jednak pamiętać, ze postęp jest wynikiem dysrupcji, a nie odwrotnie. Badaj możliwości wynikające z nowych technologii, nie ograniczaj się istniejącymi rozwiązaniami. W końcu te, które znasz powstały najpierw w czyjejś głowie. Pamiętaj, że to, że czegoś nie ma, nie znaczy, że nie jest to proste do wdrożenia. Zawsze na początku jest pomysł – nie daj sobie wmówić, że się nie da. Wykorzystaj potencjał przełomowych technologii i innowacji – nawet jeśli jeszcze nie są standardem.

 

Nie jesteś sam – korzystaj ze współpracy i partnerstw

Nie bój się szukać partnerów do wdrażania nowych idei w życie. Zarażaj innych do burzenia status quo. Łącząc siły, łatwiej jest zbudować nowy standard, wprowadzić innowacje i od nowa zinterpretować zasady na rynku. Szukaj strategicznych partnerów, który maja ten sam cel, ale mogą na nim skorzystać inaczej niż ty. Ich usługi mogą być komplementarne do Twoich lub nowy obraz rynku może im otwierać nowe szanse. Przekonaj innych do Twojej wizji, budujcie wspólnie nowe rozwiązania.

 

Jak być liderem dysrupcji?

Zaczyna się od ludzi za którymi chcą iść inni – zawsze. To odważni liderzy odgrywają kluczową rolę w procesie budującego zakłócenia rynku. Jeśli czujesz w sobie tę iskrę, powinieneś inspirować, motywować i wspierać swój zespół przez wyzwania wynikające ze zmiany paradygmatu. Promuj kulturę zachęcającą do podejmowania ryzyka i innowacji.

 

Jak zarządzać ryzykiem związanym z dysrupcją?

Wielkie możliwości wiążą się często z dużym ryzykiem. W końcu kroczysz po nowym terenie bez mapy, do tego nie było tu nikogo przed tobą. To jedno z trudniejszych elementów tej układanki, pomimo otwarcia na nowe musisz mieć solidna strategię, plany awaryjne i zdolność do dostosowania się do nieprzewidzianych okoliczności.

To nie może być wesołe eksperymentowanie i patrzenie co z tego wyjdzie. Nie obędzie się bez identyfikacji potencjalnych ryzyk związane z wprowadzanymi zakłóceniami i opracowaniem strategii ich skutecznego łagodzenia. Proaktywnie reagując na potencjalne wyzwania, możesz zminimalizować negatywny wpływ zakłóceń.

 

Uczenie się na doświadczeniach i adaptacja

Diruption to nie idea którą można wdrożyć i zakończyć projekt. To proces, który nigdy się nie kończy. Zmieniają się przecież warunki rynkowe, strategie konkurencji, to co wczoraj było zakłóceniem, dziś staje się standardem. Zmienia się także zasób doświadczeń twojej organizacji – szkoda byłoby tego nie wykorzystać aby pozostać na czele stawki. Wzmacniaj w sobie i w firmie kulturę ciągłego uczenia się i adaptacji, uważnie śledź branżę i konsekwentnie poszukuj możliwości poprawy i zwinnej zmiany.

 

Disruption to ważna książka, pierwsza, która tak dokładnie opisuje siłę przełomu i potencjał transformacyjny firm. Wychodzi poza standard dostosowywania się do zmian na rzecz kreowania tych zmian. Zmienia paradygmat z dostosowującego się do rzeczywistości na jej kreatora. To ogromna różnica – być może na wagę twojego ostatecznego sukcesu.

 

Może Cię zainteresować:

Przeskoczyć przepaść

Jak pisać żeby chcieli czytać (i kupować)

Odwracanie marki

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl