Book Details

atomowe nawyki

Atomowe nawyki

James Clear

Average rating

Nawyk to nie tylko działanie ale również zachowanie, które powtarzane regularnie i konsekwentnie pozwala osiągnąć niesamowite rezultaty. W perspektywie czasu jakość naszego życia zależy od drobnych, często nieistotnych zmian, które kumulując się z upływem lat dają widoczne efekty. Tak naprawdę to drobne osiągnięcia sprawiają, że robimy postępy.

 

Książka „Atomowe nawyki” opowiada o tym, w jaki sposób wykorzystać własny potencjał, bazując na drobnych nawykach i przyzwyczajeniach. Znajdziesz w niej porady krok po kroku, jak przyswajać i zmieniać własne nawyki. Bazą książki jest model nawyków składający się z czterech kroków: sygnał, pragnienie, reakcja i nagroda; oraz czterech praw zmiany zachowania. 

 

Drobne nawyki – duże zmiany

W życiu codziennym często jest tak, że nie doceniamy wartości drobnych, codziennych rzeczy. Tymczasem poprawienie czegoś o 1% mimo że zwykle bywa niedostrzegalne, na dłuższą metę może mieć o wiele ważniejsze znaczenie. Dopiero patrząc wstecz jesteś w stanie dostrzec wartość dobrych nawyków i konsekwencje złych. Pamiętaj, że sukces osiągniesz dzięki drobnym codziennym nawykom a nie jednorazowym życiowym zmianom!

 

Rodzaje kumulacji nawyków:

  • Pozytywna kumulacja
  • Kumulacja produktywności
  • Kumulacja wiedzy
  • Kumulacja w relacjach
  • Negatywna kumulacja
  • Kumulacja stresu
  • Kumulacja negatywnych myśli
  • Kumulacja gniewu

Dobre nawyki czynią czas twoim sprzymierzeńcem, złe natomiast sprawiają, że staje się twoim wrogiem!

 

Plateau ukrytego potencjału – na czym polega?

Aby dokonać znaczącej zmiany, musisz pielęgnować przyzwyczajenia tak długo, aż pokonasz plateau ukrytego potencjału czyli tak zwany czas zastoju. Ze względu na fakt, iż zewnętrzny świat dostrzega tylko przełomowy moment zmiany, a nie to co go poprzedzało, gdy wreszcie pokonasz czas zastoju, ludzie stwierdzą, że osiągnąłeś sukces z dnia na dzień. 

 

Skup się na systemach – nie na celach

Cele są potrzebne do wyznaczenia życiowego kierunku, ale to systemy sprawiają że robimy postępy. Gdy za bardzo skupiasz się na celach a zaniedbujesz systemy rodzą się liczne problemy

1: Zwycięzcy i przegrani mają te same cele

2: Osiągnięcie celu jest tylko chwilową zmianą

3: Cele odbierają radość

4: Cele są sprzeczne z długofalowym rozwojem 

 

Czym zatem są atomowe nawyki?

Chodzi tutaj głównie o regularne lub rutynowe działania, które zwykle są krótkie i łatwe ale pozwalają na potęgowanie postępów. 

Trzy warstwy zmiany zachowania

  • Zmiana rezultatów
  • Zmiana procesów
  • Zmiana tożsamości

 

Nawyki bazujące na rezultatachkoncentrujesz się na tym, co chcesz osiągnąć

Nawyki bazujące na tożsamości → koncentrujesz się na tym, kim chcesz się stać

 

Pamiętaj, że twoje zachowania są odzwierciedleniem tożsamości. To co robisz świadczy o typie osoby, za jaką się uważasz  – świadomie lub nieświadomie. 

Musisz  wiedzieć kim chcesz być! 

Nawyki są niezwykle istotne, gdyż pomagają ci stać się takim typem człowieka, jakim chciałbyś być. Nie przywiązuj się za bardzo do jednej wersji tożsamości, ponieważ bycie najlepszą wersją siebie samego wymaga ciągłego ulepszania i rozwijania swojej tożsamości. 

 

Dlaczego mózg rozwija atomowe nawyki?

W przypadku każdej sytuacji, analizujemy i podejmujemy świadome decyzje co do sposobu postępowania. Metodą prób i błędów, mózg próbuje wybrać najlepszą metodę postępowania.  Atomowe nawyki obniżają aktywność naszego mózgu. Kiedy w przyszłości natrafimy na sytuację, z którą już kiedyś mieliśmy do czynienia, nasz mózg pominie proces prób i błędów i stworzy konkretny nawyk. 

 

Cztery etapy procesu nabywania atomowych nawyków:

  • Sygnał
  • Pragnienie
  • Reakcja 
  • Nagroda 

Podsumowując można stwierdzić, że sygnał wyzwala pewne pragnienie, które skłania do reakcji przynoszącej nagrodę. Nagroda zaspokaja nasze pragnienie i zostaje powiązana z sygnałem. Jest to tak zwana Pętla nawyku. 

 

Metoda „pokazuj i mów” – pozwala przenieść nieświadomy nawyk na bardziej świadomy poziom poprzez zwerbalizowanie (wypowiadanie na głos) naszych działań. 

Implementacja intencjiuprzednie przygotowanie pewnego planu, kiedy i gdzie wykona się jakąś czynność. Udowodniono, że implementacje intencji znacznie ułatwiają konsekwentne dążenie do celu. 

Efekt Diderotaskłonność do kupowania czegoś na fali poprzedniego zakupu. Ciągłe kupowanie nowych rzeczy, często nakręca w nas spiralę konsumpcjonizmu. 

 

Jednym z najgłębszych ludzkich pragnień, jest potrzeba przynależności. Naszych pierwszych nawyków nie wybieramy sami, lecz je naśladujemy. Postępujemy tak jak uczy nas rodzina, szkoła, kościół a każda z tych grup posiada własny zbiór oczekiwań i norm. Często przestrzegamy pewnych nawyków zupełnie bezwiednie. Istotną rolę odgrywa presją na dostosowanie się do norm danej grupy. Akceptacja jest zwykle ważniejsza, niż udowodnienie własnej racji w sporze lub dotarcie do prawdy. Morał: Jeżeli zmiana nawyków oznacza sprzeciwienie się grupie, staje się nieatrakcyjna; jeżeli zaś oznacza dostosowanie się do grupy, staje się bardzo atrakcyjna. 

Naśladujemy ludzi sukcesu, bo sami tego sukcesu pragniemy !

 

Cztery prawa zmiany zachowania:

  • „Spraw, by to było oczywiste”
  • „Spraw, by to było atrakcyjne”
  • „Spraw, by to było łatwe”
  • „Spraw, by to było satysfakcjonujące”

 

„Wielka piątka” czyli analiza naukowa cech osobowości:

  • Otwartość na doświadczenia
  • Sumienność
  • Ekstrawersja
  • Ugodowość
  • Neurotyczność

Pamiętaj! Geny nie zapewnią Ci sukcesu, musisz nad sobą pracować!

Niewielkie zmiany → Nadzwyczajne rezultaty ! 

 

Najważniejsze cytaty:

„ Gdy wszystko zdaje się nieskuteczne, idę popatrzeć na pracę kamieniarza sto razy uderzającego w skałę, na której nie pojawia się nawet drobna rysa. Ale za sto pierwszym uderzeniem kamień pęka na dwoje, a ja wiem, że nie ostatni cios to sprawił, lecz wszystkie, które nastąpiły przed nim”. 

„ Nawyki są po prostu sprawdzonymi rozwiązaniami nawracających problemów w naszym otoczeniu”. 

„Bardziej prawdopodobne zachowania będą umacniać mniej prawdopodobne zachowania”.

„Człowiek nie rodzi się geniuszem, lecz staje się nim dzięki nauce i praktyce”.

„ W długiej historii ludzkości, przeżywali ci, którzy nauczyli się współpracować i improwizować”.

„Geny predysponują, ale nie determinują”.

 

Może Cię zainteresować:

Pływaj z rekinami i nie daj się pożreć

You already know how to be great!

To proste. Bez wysiłku rób to co ważne

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: