Book Details

  • Home
  • 4 godzinny tydzień pracy
4-godzinny tydzień pracy

4 godzinny tydzień pracy

Timothy Ferris

Average rating

Timothy Ferris prezentuje, jak zarobić więcej, poświęcając mniej czasu na pracę i jak wypracować najlepszy dla siebie styl życia. Dzięki książce “4-godzinny tydzień pracy” nauczysz się jak zauważać i wykorzystywać okazje, których inni nie dostrzegają.

 

D JAK DEFINICJA – wprowadza nowe reguły i wyjaśnia ogólne zasady.

 

Kwestionowanie statusu quo 

W książce „4-godzinny tydzień pracy” zawarte jest stwierdzenie, że zmienianie lub naginanie odgórnie ustalonych reguł jest istotne przede wszystkim wtedy, gdy może wpłynąć na wzmożoną efektywność. Jeśli ktoś rozwiązuje jakiś problem z miernymi rezultatami, warto zastanowić się, co by było, gdyby postąpił inaczej, a nie wzorować się na jego działaniu.

Zastanów się, co poświęcasz, pozostając na obranej przez siebie ścieżkę? Jak mogłoby wyglądać moje życie za 5, 10, czy 15 lat, jeśli zacząłbym robić wszystko inaczej, niż otaczający mnie ludzie?

 

Zainteresowanie i energia nie są stałe

Każdy człowiek przeżywa naprzemienne okresy aktywności i wypoczynku, są one niezbędne do normalnego funkcjonowania. Warto uświadomić sobie, że pozwalając sobie na odpoczynek po każdym wykonanym projekcie sprawiamy, że podjęcie się następnego zadania będzie nie tylko łatwiejsze i przyjemniejsze, ale przede wszystkim znacznie bardziej efektywne. Jeśli przeciążamy się pracą i obniża się nasze samopoczucie, ciężej jest zachować skupienie i wykonać przydzielone zadania.

 

Mniej nie znaczy leniwiej

Jeśli skupimy się tylko na działaniach naprawdę istotnych i pominiemy te, które nie przynoszą znaczących rezultatów, nie oznacza to, że jesteśmy leniwi. Wręcz przeciwnie – to świetny sposób na sprawienie, by lepiej nam się pracowało.

 

Nie czekaj na właściwy moment, bo on nigdy nie nastanie. Jeśli chcesz coś zrobić, po prostu to zacznij.

 

 

Rozwijaj swoje zdolności

Korzystaj ze swoich naturalnych talentów, pielęgnuj je i rozwijaj się w dziedzinach, które łatwo ci przychodzą. Nie próbuj na siłę przezwyciężać słabości, jeśli w przeszłości nie przynosiło to skutków. Pogódź się z myślą, że nie możesz być dobry we wszystkim, a twoje silne strony rekompensują brak talentu w pozostałych dziedzinach.

 

Nie zamartwiaj się

Nie ulega wątpliwości, że stres ma bardzo szkodliwy wpływ na organizm człowieka, jednak warto zauważyć istnienie tak zwanego “pozytywnego stresu” (ang. Eustress, od greckiego przedrostka Eu- oznaczającego zdrowie), który zachęca nas do podejmowania ryzyka, przekraczania granic i ogólnego rozwoju. Naucz się oddzielać te dwa stany i wykorzystywać pozytywny stres do osiągania postępu.

 

 

Pokonaj strach – ćwiczenia

Zastanów się dokładnie nad każdą odpowiedzią, poświęć po kilka minut na pytanie. Spisz swoje odpowiedzi (nie przejmuj się redagowaniem, staraj się napisać jak najwięcej).

 

  • Określ, co jest absolutnie najgorszą rzeczą, która może się zdarzyć, jeśli zrobisz to, nad czym się zastanawiasz. Przemyśl każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jaki trwały skutek będzie to dla ciebie miało (w skali od 1 do 10)? Jakie są szanse, że to naprawdę się wydarzy?
  • Jakie kroki możesz podjąć by naprawić szkody, jeśli takowe wystąpią?
  • Jakie są prawdopodobne rezultaty i korzyści wynikające z wykonania tego, nad czym się zastanawiasz (zarówno tymczasowe jak i stałe)? Jaki trwały skutek będzie to dla ciebie miało (w skali od 1 do 10)? Jakie są szanse, że to naprawdę się wydrzy?
  • Co odkładasz na później z powodu strachu? Spisz listę każdej z tych rzeczy, nawet najmniejszej i postanów sobie, że codziennie będziesz robił jedną z nich.
  • Jakie koszty ponosisz, odsuwając w czasie te rzeczy? Pomyśl o aspekcie finansowym, emocjonalnym i fizycznym. 

 

E JAK ELIMINACJA –  pozbywa się przestarzałego podejścia do zarządzania czasem. Nie staraj się każdego dnia robić więcej i zapełniać swój kalendarz co do minuty. Uświadom sobie, że rezultatów nie mierzy się ilością pracy, a tym, co faktycznie się osiągnęło. Uświadom sobie, że poświęcenie czasu na rzecz nieważną sprawia, że nie starczy go na wykonanie czegoś istotniejszego.

 

Zasada Pareto

Zasada Pareto ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia i oznacza, że 80% rezultatu wynika z 20% pracy. Przykładowo, gdy zajmujesz się reklamą, powinieneś zidentyfikować te 20% reklam, które odpowiadają łącznie za 80% przychodu, a następnie wyeliminować całą resztę, aby nie tracić na nie funduszy. W ten sposób znacznie ograniczysz koszty, nie obniżając wydajności.

 

Nie bój się czegoś nie dokończyć

Nie zmuszaj się do czytania nic nie wnoszącej książki tylko dlatego, że zapłaciłeś za nią dużo pieniędzy, nie czytaj do końca słabego artykułu tylko dlatego, że jesteś już w połowie, nie oglądaj dalej nudnego filmu, mimo że polecił ci go przyjaciel. Uświadom sobie, że rozpoczęcie działania nie musi równać się jego dokończeniu, nawet jeśli włożyłeś w nie dużo czasu, energii czy pieniędzy.

 

Jak określić priorytety?

  • Kiedy zaczynasz pracę nad nowym zadaniem, zastanów się: “Jeśli byłaby to jedyna rzecz, którą dzisiaj zrobię, czy byłbym zadowolony z przebiegu tego dnia?”. Jeśli odpowiedź brzmi nie, rozważ czy na pewno chcesz podjąć się tego zadania w pierwszej kolejności.
  • Zapisuj listę rzeczy do zrobienia każdego dnia, najlepiej na małej kartce papieru (jeśli weźmiesz dużą kartkę albo otworzysz notatnik w komputerze, istnieje duża szansa, że zapiszesz więcej rzeczy, niż jesteś faktycznie w stanie zrobić). 
  • Kilkukrotnie w ciągu dnia zadawaj sobie pytanie: “Czy nie wyszukuję sobie na siłę zadań tylko po to, by uniknąć robienia tego, co naprawdę ważne?”. Nieustanne zajmowanie się czymś często stanowi pretekst do przekładania w czasie zadania, które zdaje się zbyt trudne, stresujące czy nudne.
  • Uświadom sobie, że możesz zrobić co tylko chcesz, ale nie wszystko naraz. Zajmując się wieloma rzeczami jednocześnie, końcowo nie wykonasz poprawnie żadnej z nich, a jeśli tak, to zajmie ci to niepotrzebnie dużo czasu.

 

A JAK AUTOMATYZACJA – pozwala osiągać więcej, nie poświęcając więcej czasu.

 

Co oddelegować innym? Przede wszystkim czasochłonne, ale jednocześnie dobrze zdefiniowane zadania. Jeśli nie sprecyzujesz detali, ustalisz zbyt krótki termin lub oddelegujesz zbyt wiele zadań jednej osobie, nie możesz spodziewać się dobrej jakości wykonanego zlecenia.

 

Częste błędy popełniane przy automatyzacji:

  • Wydawanie nieprecyzyjnych wskazówek.
  • Zatrudnianie nieodpowiedniej, niewystarczająco wykwalifikowanej osoby.
  • Niesprawdzanie postępu wykonanej przez asystenta pracy; warto co kilka godzin kontrolować postęp asystenta, ponieważ czasem okazuje się, że zadanie jest dla niego zbyt trudne do wykonania i niepotrzebnie marnuje na nie czas. Upewniaj się, że zadania, które mu powierzasz są zrozumiałe i wykonalne.
  • Ustalenie zbyt długiego terminu wykonania. Jeśli potrzebujesz pomocy w większym projekcie, rozbij go na kilka kroków, tak aby każdy z nich zajął nie więcej niż 72 godziny.
  • Oddelegowywanie zbyt wielu zadań naraz i nie sprecyzowanie hierarchii ważności.

 

L JAK LIBERALIZACJA (UWOLNIENIE) – zerwanie więzów przykuwających nas do miejsca pracy.

 

Ludzie na wysokim szczeblu kariery często wpadają w wir pracy, zapominają o tym, co naprawdę ważne i poświęcają swoje marzenia. Możesz uwolnić się z tej pułapki, przezwyciężając poniższe błędy:

 

  • Przestań rozwiązywać problemy, które należą do twoich podwkonawców i współpracowników.
  • Nie odpowiadaj na emaile niezwiększające sprzedaży lub takie, na które odpowiedź znajduje się w sekcji “Najczęściej zadawane pytania”. 
  • Wydziel odpowiednią przestrzeń na pracę i odpoczynek, nie łącz ich ze sobą.
  • Przestań nieustannie dążyć do perfekcji. Skup się na kilku najbardziej istotnych dla ciebie rzeczach, a pozostałe zaakceptuj na poziomie dostatecznym. 
  • Nie nadawaj priorytetu mało ważnym sprawom tylko po to, by mieć wymówkę do dalszego pracowania. Jeśli wykonałeś już wszystkie istotne zadania, pozwól sobie na odpoczynek. Skoncentruj się na pasjach i na życiu poza miejscem pracy.
  • Nie zaniedbuj społecznego aspektu życia. Spotykaj się z przyjaciółmi, otaczaj się ludźmi uśmiechniętymi i pozytywnie nastawionymi.

 

WAŻNE CYTATY:

“Odmienność jest lepsza gdy zapewnia większą efektywność lub daje więcej radości”. 

“Perfekcjonizm jest dobrym ideałem i kierunkiem, ale wiedz, czym jest naprawdę: celem niemożliwym do osiągnięcia”. 

„Bycie zajętym jest najczęściej wykorzystywane jako sposób na uniknięcie kilku niezwykle ważnych, ale niewygodnych działań”. 

 

Może Cię zainteresować:

Mózg opowieść o nas

You already know how to be great!

Rework

 

*Powyższy artykuł nie jest substytutem przeczytania opisywanej książki. Oryginalny tekst ma nieporównywalnie większy potencjał edukacyjny. Jeśli powyższy opis trafia w Twoje potrzeby, koniecznie przeczytaj książkę na podstawie której powstał. www.ksiazkawpigulce.pl

 

Książkę kupisz tutaj: